Futuryzm jest nowoczesnym kierunkiem w kulturze, co widoczne jest zwłaszcza w literaturze. Jego początki miały miejsce we Włoszech, w pierwszych latach XX wieku. Głównymi założeniami jakie promował futuryzm były: odrzucenie przeszłości i zwrócenie się ku przyszłości, wyzbycie się tradycji. Futuryści namawiali do zlikwidowania bibliotek, muzeów, akademii, które według nich niepotrzebnie przechowywały minioną kulturę. Uważali oni, iż taki stan rzeczy jest niebezpieczny i szkodzi ludzkości.
Rewolucja techniczna jaka miała miejsce na przełomie XIX i XX wieku, która spowodowała ogromne zmiany w doczesnym życiu człowieka, miała znaczący wpływ na powstanie futuryzmu. Niesamowicie szybki rozwój nowych technologii i powstawania przeróżnych fundamentalnych wynalazków, wymusiła na młodych Włochach chęć zabłyśnięcia na światowej arenie. Żeby to osiągnąć postanowili oni zerwać z przeszłością państwa Włoskiego, tworząc całkiem nowe wartości.
„Artyści futuryści uznali, że źródłem inspiracji sztuki powinna być nowoczesna, mechaniczna cywilizacja początku XX wieku ze swymi fascynującymi osiągnięciami technicznymi. Artyści powinni czerpać natchnienie z cudów współczesnego świata – żelaznej sieci szybkiej kolei, która oplata Ziemię, z transatlantyków przemierzających oceany i samolotów, które prują niebo, z walki o podbój nieznanego.”