Efekt cieplarniany czy inaczej też szklarniany to zjawisku, które polega na podwyższaniu się temperatury planety. Jest ono wywołane przez zbyt obfitą obecność gazów cieplarnianych w atmosferze.
Badania nad tym zjawiskiem prowadzone były już w 1824 roku przez Jeana Baptiste Josepha Fouriera jak również w 1896 roku przez Svente Arrheniusa.
Naturalne aspekty efektu cieplarnianego są bardzo pozytywne dla rozwoju życia na Ziemi. Okazuje się, iż efekt cieplarniany podnosi temperaturę naszej planety o około 20 – 34 stopni Celsjusza, dzięki czemu średnia temperatura całego globu wynosi 14-15 stopni. Ziemia pozbawiona tego efektu miała by średnią temperatur o wartości około -19 stopni, co stanowiło by zdecydowanie gorsze warunki.
Pod pojęciem tym kryje się jednak również ocieplenie wywołane działalnością człowieka. Chodzi tu głównie o emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, co dodatkowo podnosi temperaturę naszej planety, wywołując tym samym wiele niekorzystnych skutków, z których wiele jest już nieodwracalnych. Aby zapobiec tym niesprzyjającym efektom ludzkiej działalności coraz więcej państw stara się czynnie przeciwdziałać, wprowadzając coraz bardziej restrykcyjne przepisy regulujące emisję szkodliwych gazów do atmosfery.
Zobacz testy z geografii dla szkół średnich i gimnazjum