Echo jest zjawiskiem polegającym na odbiciu się dźwięku w chwili natrafienia na przeszkodę, którą może być ściana lasu, wzgórze, strome ściany, skalne wzgórza, kotliny a nawet rowy i wąwozy. To niezwykłe ukształtowanie terenu powodujące występowanie echa jest bardzo często wykorzystywane do uzyskania bardzo ciekawego zjawiska słuchowego, ale też w życiu codziennym i transporcie. Jednym z niewątpliwie zabawniejszych zastosowań jest konkurs organizowany w Chinach polegający na jak najciekawszym wykorzystaniu echa.
Sposób powstawania echa jest bardzo prosty. Polega w skutek odbicia się fal dźwiękowych od twardej powierzchni. Odbity dźwięk powraca do naszego ucha przez co słyszymy echo własnego głosu. Dociera on do obserwatora z opóźnieniem większym niż 0,1 sekundy po dźwięku docierającym bezpośrednio o źródła. Jedynie takie opóźnienie daje człowiekowi możliwość rozróżnienia obu dźwięków. Natomiast, jeśli czas ten jest krótszy to zjawisko to zwane jest pogłosem.
Echo w obecnych czasach wykorzystywane jest w wielu dziedzinach życia przez człowieka a także zwierzęta takie jak np. nietoperz, który dzięki echolokacji potrafi się poruszać, bezbłędnie wykrywając przeszkody. Człowiek korzysta z tego zjawiska na statkach i kutrach rybackich, dzięki czemu marynarze potrafią określić głębokość dna oraz zlokalizować ławice ryb. Podobnie działają małe sonary używane przez wędkarzy w swoim hobby.