Biblia lub inaczej Pismo Święte jest to zbiór ksiąg spisanych po grecku, aramejsku i hebrajsku. Są to dzieła uznawane przez chrześcijan i Żydów za takie, których autorzy byli natchnieni przez Boga podczas ich tworzenia. Traktowane są jako słowa Boga skierowane do ludzi. Jednak każde z wyznań odbiera ją w inny sposób. Ma ona również inny skład dla Żydów jak i chrześcijan. Biblia chrześcijańska składa się bowiem z Starego i Nowego testamentu, natomiast hebrajska to wyłącznie Stary Testament.
Przez bardzo długi okres czasu chrześcijanie nie mogli dojść do wniosku jak powinien wyglądać kanon ksiąg zarówno Nowego i Starego Testamentu. Pierwsze tego typu próby miały miejsce w 397 roku na Synodzie Kartagińskim, natomiast Kanon Biblii w wersji katolickiej został potwierdzony na soborze trydenckim w 1546 roku.
Według różnych źródeł Stary Testament powstał w okresie od XII do II wieku p.n.e. W jego skład wchodzą księgi historyczne, profetyczne i dydaktyczne. Jest to jednak podział uznawany przez chrześcijan. Każda inna wiara monoteistyczna uznaje inny podział.
Nowy Testament spisany w języku greckim w latach 52-98 n.e. składa się z ewangelii o królestwie Bożym, zbawieniu, które głosił Chrystus oraz jego uczniowie.
Zobacz testy z religii dla gimnazjum i liceum