Bezkręgowce, podział budowa

Bezkręgowce to nazwa dotycząca wszystkich grup zwierzęcych charakteryzujących się zróżnicowaną budową jak i pochodzeniem, które łączy jedna zasadnicza cecha a mianowicie brak zarówno kręgosłupa jak i czaszki, czyli szkieletów. Nazwa ta została sztucznie stworzona w celu połączenia różnych gatunków zwierząt w żadnym stopniu ze sobą niespokrewnionych a jednocześnie nie posiadających szkieletu.

 

Do grona bezkręgowców zaliczyć można między innymi mięczaki, skorupiaki oraz owady. Do tej grupy należy aż 97-99% procent zwierząt obecnie żyjących i przekracza ona liczbę 1 miliona opisanych gatunków. Potocznie określane zwierzętami „stojącymi na niższym poziomie ewolucyjnym.

 

Nazwę tę po raz pierwszy użył twórca wczesnej teorii ewolucji zwanej lamarkizmem, francuski naukowiec Jean Baptiste de Lamarck. Do bezkręgowców przyporządkował robaki i owady. Dopiero Georges Cuvier rozszerzył istniejący podział na: mięczaki, skorupiaki, szkarłupnie i zwierzokrzewy.

 

Ważnym jest jednak by mieć świadomość, iż jednostka ta dokonuje sztucznego pogrupowania zupełnie różnych zwierząt, co prowadzić może do błędnego zrozumienia obrazu ewolucji. W klasyfikacjach stosowanych obecnie wśród bezkręgowców wymienia się ponad 30 różnych typów zwierząt, w których występują gatunki bardziej spokrewnione z kręgowcami niż pozostałymi bezkręgowcami.

 

Zobacz testy z biologii dla szkół średnich i gimnazjum

Hemingway Ernest, życiorys i twórczość
ERNEST MILLER HEMINGWAY urodził się 21 lipca 1899 roku w Oak Park w stanie Illinois w USA, zmarł natomiast...
Szkło, wytwarzanie i zastosowanie
SZKŁO to bardzo powszechnie stosowany w codziennym życiu materiał, z którego wytwarza się szklanki, ozdoby,...
Lotnisko , definicja
Lotnisko lub port lotniczy to zespół budowli i budynków oraz obszar na jakim startują i lądują statki...
RankBrain
RankBrain, zaawansowany system sztucznej inteligencji opracowany przez Google, odgrywa niezwykle istotną...
Metale - definicja
METALE- ziemia zbudowana jest z około 90 różnorodnych substancji, zwanych pierwiastkami. Trzy czwarte...
Włosy, budowa i rodzaje
Włosy- charakterystyczne dla ssaków pręcikowate wytwory rogowe naskórka, tworzące termoizolacyjną powłokę...
Morfologia, biologia
Jest to nauka o kształtach i zewnętrznej budowie roślin i zwierząt. Wyraz morfologia powstał z połączenia...
Barwa, definicja
Barwa – inaczej kolor; to jedna z podstawowych jakości zmysłowych odbierana za pomocą siatkówki...
Inwestycje w akcje
Ludzie inwestują na giełdzie z bardzo wielu powodów a najważniejszym z nich jest chęć ponadprzeciętnego...
Tuwim Julian, życie i twórczość
Julian Tuwim urodził się 13 września 1894 roku w Łodzi, zmarł natomiast 27 grudnia 1953 w Zakopanem....
Epoka żelaza, prehistoria
Epoka żelaza to jedna z trzech głównych epok prehistorycznych. Jest ona ostatnia epoką, następującą bezpośrednio...
Grunt, malarstwo
Grunt- jest zaprawą malarską, którą pokrywa się podobrazie w celu zapobieżenia chłonności podłoża. Zaprawy...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *