Alkoholizm-to choroba polegająca na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Przewlekły alkoholizm prowadzi do chorób psychicznych, ciężkich schorzeń wątroby, nerek, żołądka, serca itd. Zwiększa przestępczość, sprzyja szerzeniu się chorób wenerycznych i ujemnie wpływa na potomstwo. Nadużywanie alkoholu jest powodem powstawania problemów w rodzinach oraz ich rozpadu.
Problemy z jakimi spotykają się alkoholicy dotyczą: zaburzenia życia rodzinnego, problemów w kontaktach z ludźmi, problemów finansowych, przemocy wobec bliskich, problemów z prawem. Spożywanie zazwyczaj dużych ilości alkoholu przez alkoholika jest spowodowane przymusem o charakterze psychicznym i somatycznym, i nie podlega jego woli, jednak jest możliwy do powstrzymania i utrzymania abstynencji.
Mechanizm powstawania uzależnienia nie jest do końca wyjaśniony, ale ma bezpośredni związek z nadużywaniem alkoholu. Z choroby alkoholowej nie można się wyleczyć, to znaczy że nawet po wieloletniej abstynencji próby tzw. “kontrolowanego” picia kończą się zazwyczaj powrotem do nałogu. Możliwe natomiast jest zatrzymanie tej choroby i rehabilitacja, gdzie fundamentalnym warunkiem zdrowienia jest abstynencja.