„Życiorys” Rafał Wojaczek i „McDonald’s” Marcin Świetlicki – interpretacje utworów

Wypracowania dotyczą dwóch wierszy autorów Rafała Wojaczka i Marcina Świetlickiego. Dwie oddzielne interpretacje analizują utwory pt. „Życiorys” i „McDonald’s”. Pierwszy z nich opisuje życie autora, natomiast drugi ubolewa nad komercjalizacją świata.

 

Te opracowania to świetna notatka do nauki lub przede wszystkim gotowe wypracowanie, praca domowa.

 

„Życiorys” Rafała Wojaczka to próba stworzenia życiorysu samego autora. Opisuje on swoją przeszłość, szkoły, do których uczęszczał, a nie dały mu nic wartościowego. Jest prowokujący i buntujący się przeciwko utartym normom. Świetlicki w swoim słynnym utworze pt. „McDonald’s” chce zwrócić uwagę na postępujące ujednolicenie świata. Czuje się jak hamburger. Ludzie ulegli uzależnieniu od tego typu jedzenia.

 

Wypracowanie zawiera 265 wyrazów.


„Życiorys” Rafał Wojaczek

Jest to utwór, który ma „luźną” formę. Podaje ogólne informacje. Prezentuje rzeczy i treści mało ważne. Ocenia je. Na końcu występuje P.S., który nadaje charakter listu.

Prowokuje i buntuje się przeciwko utartym normom. Podaje datę urodzenia. Uczęszczał do wielu szkół. Ignoruje je. Nie dały mu one nic wartościowego. Zwraca uwagę, że było to nieistotne. Dużo czytał i lubił być sam.

Nie mógł sobie znaleźć miejsca. Wszystko co zrobił było jego zasługą. Nie ma domu i bezpieczeństwa, miłości. Rzucał się i próbował w życiu wielu rzeczy. Cały czas jego osobowość ulega zmianie. Wolność była dla niego wielkim ciężarem.

Nie traktuje czegokolwiek poważnie, nawet własnego życia. Pragnie zwrócić na siebie uwagę. Na końcu utworu podważa wszystko co powiedział.

„Mc Donald’s” Marcin Świetlicki

W tym utworze podmiot liryczny się ujawnia. Jest to liryczka bezpośrednia. Podmiot liryczny nazywa się hamburgerem. Adresat zachowuje się jak wampir. Jest nim McDonald’s. W utworze występuje paralelizm składniowy. Ten wampir jest nadal w nim samym. Utożsamia się z hamburgerem. Jest to swoista degradacja człowieka. Podmiot liryczny czuje się tak czasami, więc nie zawsze.

Człowiek uległ uzależnieniu od tego typu jedzenia. Możliwe, że stało się tak nieświadomie i wbrew jego woli. Paralelizm składniowy występujący w pierwszej strofie podkreśla nacisk z jakim wdarł się do życia człowieka. Ta świadomość degraduje psychicznie. Czuje jakby nie był jakąś wyjątkową, unikalną jednostką, lecz takim jak każdy inny hamburger. Wymienia warstwy, z których się składa, jakby chciał dać do zrozumienia, że jest niczym innym niż tylko ciałem. Najgłębszą warstwą jest dusza, ale nawet tam McDonald’s  zostawił ślad. Wyrył i pozostawił znamię w najważniejszej i najgłębszej części człowieka.

„Z Tatr” interpretacja wiersza Juliana Przybosia, wypracowanie
„Z Tatr” interpretacja wiersza Juliana Przybosia Analizując wiersz „Z Tatr„ autorstwa Juliana Przybosia, należy zaznaczyć, że jest on napisany...
Prometeizm, mesjanizm, ofiara ludzka w imię wartości- wypracowanie maturalne
Prometeizm, mesjanizm, ofiara ludzka w imię wartości- wypracowanie maturalne Wiele w historii i dziejach ludzkich było już bohaterów oddających...
„Janko Muzykant” H. Sienkiewicza - wypracowanie: Analiza społeczeństwa polskiego
Obraz społeczeństwa w noweli „Janko Muzykant” H. Sienkiewicza Dziecko kojarzy się przede wszystkim z niewinnością i bezradnością. Rodząc się...
Jane Gallagher – charakterystyka postaci J. D. Salingera
Jane Gallagher była jedną  z bohaterek powieści J. D. Salingera pod tytułem „Buszujący w zbożu”. Była to postać epizodyczna, która nie występowała...
Zawiadowca – charakterystyka postaci, „O psie, który jeździł koleją”
Jednym z bohaterów występujących w książce R. Pisarskiego pod tytułem „O psie, który jeździł koleją był Zawiadowca. Pracował na stacji kolejowej...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *