Wypracowanie – charakterystyka Tymoteusza Misiaka, “Sposób na Alcybiadesa”

Charakterystyka głównego bohatera powieści „Sposób na Alcybiadesa” E. Niziurskiego, profesora Tymoteusza Misiaka, nauczyciela historii jednej ze szkół warszawskich. Ma on wśród nauczycieli niepochlebną opinię, bowiem uważają go za nieporadnego i niepotrafiącego utrzymać dyscypliny wśród uczniów.

 

Jest to zabawna powieść o zmaganiach uczniów klasy VIII ze swoimi nauczycielami, którzy szukają wszelkich sposobów na bezpieczne przechodzenie z klasy do klasy, bez większego wysiłku uczenia się. Szukają oni sposobu na tytułowego Alcybiadesa, czyli profesora Misiaka. Jest on wymagającym, ale dobrym i sprawiedliwym nauczycielem, chociaż nie przez wszystkich docenianym. Powieść można z całą pewnością określić mianem młodzieżowej, bowiem ukazuje ona środowisko młodzieży szkolnej, jej problemy z uczeniem się oraz profesorami i relacjami uczeń – nauczyciel.

 

Wypracowanie zawiera 370 znaków / 2538 znaków.

Głównym i tytułowym bohaterem książki Edmunda Niziurskiego jest Alcybiades, czyli profesor Tymoteusz Misiak, nauczyciel historii. Uczył w jednej z warszawskich szkół.

Swoje przezwisko zawdzięcza temu, że przestrzegał uczniów przed losem Alcybiadesa, ateńskiego przywódcy, który był pozbawiony zasad moralnych i wypędzony z kraju.

Profesor Misiak ma sześćdziesiąt dwa lata, jest łysy, przygarbiony, przez co wydaje się niższy niż w rzeczywistości jest.

Nosił okulary, wymięte ubranie, nie przywiązywał wielkiej wagi do wyglądu i ubioru.

Alcybiades jest z natury spokojny i łagodny, nie podnosi głosu na uczniów, zawsze jest im życzliwy i przychylny. Dyrektor twierdzi, że jest dla nich zbyt pobłażliwy i dlatego nie potrafi utrzymać dyscypliny w klasie. Młodsi uczniowie go nie szanują i nie są mu posłuszni.

Zdaniem starszych, jest nauczycielem wysoko cenionym, sprawiedliwym, cierpliwym i wyrozumiałym. Był przez nich chroniony, tzn., że nie wolno mu było dokuczać ani go dręczyć.

Prowadzi ciekawe i interesujące zajęcia. Chociaż często zdarzało mu się zbaczać z głównego tematu lekcji. Uważano go za myśliciela i filozofa.

Profesor nie był zbytnio lubiany przez innych nauczycieli, bo uważali oni, że daje sobą pomiatać i nie potrafi zapanować nad uczniami. Uważany był za nieporadnego starszego pana.

Jednak, gdy grupa chłopców odkryła „sposób” na Alcybiadesa wszystko się zmieniło. Uczniowie zaczęli go szanować, chętnie uczestniczyli w jego zajęciach, a profesor był z nich bardzo dumny, bo chłopcy byli zawsze przygotowani na jego lekcjach. Nabrał pewności siebie, częściej się uśmiechał. Zaczął o siebie dbać, a otoczenie było zszokowane jego odmianą. Stał się pogodny i radosny. Nawet polubił klasę VIII a, która mu nieraz dokazywała.

Alcybiades był dobrym nauczycielem, lecz raczej niedocenianym. Swoje lekcje prowadził z sercem i pasją, którą próbował przelać na uczniów i co mu się z czasem udało. Opowiadał ciekawe i interesujące historie.

Był nauczycielem z powołania, lubił młodzież i potrafił złapać z nią dobry kontakt. Wykładał w sposób ciekawy i interesujący. Potrafił przekazać swoją wiedzę w sposób jasny i zrozumiały dla uczniów.

Profesor Misiak był dobrym, uczciwym i sprawiedliwym nauczycielem. Rozumiał uczniów, cieszył się, gdy udało mu się zainteresować ich historią. Był bardzo dumny ze swoich uczniów, którzy mieli duży wpływ na jego przemianę. W nauczanie wkładał całe swoje serce, uczył z pasją, której początkowo uczniowie przecież nie rozumieli.

Profesor Misiak był wspaniałym nauczycielem, choć nie zawsze docenianym.

Wypracowanie: Dziecko w literaturze: „Tadeusz” E. Orzeszkowa, „Janko Muzykant” H. Sienkiewicz
Motyw dziecka – „Tadeusz” E. Orzeszkowej,  „Janko Muzykant” H. Sienkiewicz Dziecko kojarzy się przede wszystkim z niewinnością i bezradnością....
Wypracowanie – Charakterystyka Marysi – „O krasnoludkach i sierotce Marysi”
Marysia jest jedną z głównych bohaterów książki Marii Konopnickiej zatytułowanej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Jest to mała kilkuletnia...
Sprawdzian ściąga, Filozofia pozytywizmu
Pozytywizm – główne nurty filozoficzne W Polsce datą graniczną określającą nastanie pozytywizmu jest połowa 1850 roku do lat 80 XIX wieku. Ta...
Wypracowanie – streszczenie noweli „Katarynka” B. Prusa
Głównym bohaterem jest pan Tomasz, człowiek wykształcony, wesoły, pedantyczny, dystyngowany. Mężczyzna każdego dnia od przeszło trzydziestu lat...
Analiza porównawcza wiersza „Koniec wieku XIX „ Tetmajera i „Kowal” Staffa – wypracowanie
Analiza porównawcza wiersza „Koniec wieku XIX „ Tetmajera i „Kowal” Staffa – wypracowanie Burzliwy okres w epoce Młodej Polski podkreśla wybuch...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *