Wypracowanie – charakterystyka Sary Crewe, F. H. Burnett

Wypracowanie z języka polskiego jest charakterystyką Sary Crewe, głównej bohaterki książki F. H. Burnett, pt.: „Mała księżniczka”. Jest to powieść ukazująca losy kilkuletniej dziewczynki, która po śmierci rodziców musi radzić sobie z przeciwnościami losu. Narażona na złe traktowanie i kpiny ze strony przełożonej pensjonatu i niektórych współlokatorek nie załamuje się. Jest dobra, szczera i uczynna. Jest wrażliwa na cudze nieszczęście, chętnie pomaga innym i opiekuje się młodszą koleżanką. Staje się dla Lottie „przybraną mamą” i troskliwie się nią zajmuje. Sara jest wzorową uczennicą, nauka przychodzi jej z łatwością. Uwielbia czytać, szczególnie książki historyczne. Doskonale włada jeżykiem francuskim, zna również trochę hinduskiego, z którym miała do czynienia podczas pobytu z ojcem w Indiach. Sara jest postacią pozytywną i godną naśladowania. Jest wierną i oddaną przyjaciółką, kochającą córką. Z godnością i szacunkiem odnosi się nawet do osób, które nie są jej przychylne i wobec nie złośliwe. Jest skromna, nie chwaliła się swoim majątkiem. Wypracowanie zawiera  483 wyrazy  /  3291 znaków .

Sara Crewe jest główną bohaterką powieści „Mała księżniczka” autorstwa F. H. Burnett. Sara „była osóbką smukłą, zgrabną, jak na swój wiek dość wysoką”. Miała miły wyraz twarzy i bystre spojrzenie. Miała gęste kruczoczarne włosy. Duże, piękne oczy i długie rzęsy.

Sara była półsierotą. Jej mama zmarła, jak dziewczynka była jeszcze całkiem mała. Jej tata był kapitanem i pracował w Indiach. Gdy zainwestował w kopalnię diamentów, postanowił odesłać dziewczynkę do Londynu na pensję do panny Minchin. Bardzo kochał swoją córkę i ciężko było mu się z nią rozstać.

Dziewczynka uczyła się dobrze i chętnie. Lubiła czytać książki. Najbardziej lubiła książki historyczne. Nauka nigdy nie sprawiała jej kłopotów. Doskonale władała językiem francuskim, czym zaskoczyła pannę Minchin. Znała również trochę hinduskiego, z którym osłuchała się, podczas pobytu w Indiach z ojcem. Swoją wiedzę chętnie przekazywała młodszym dziewczętom, które uczyła, bo sama nie mogła uczestniczyć już w lekcjach na polecenie przełożonej pensjonatu. Było jej przykro z tego powodu, ale nie załamała się. Była silna i dzielna.

Bohaterka była niezwykłą dziewczynką, wrażliwą, skromną i niezwykle życzliwą. Wszystkich dookoła zarażała dobrem i ciepłem. Nigdy nikomu nie wyrządziła żadnej krzywdy. Nawet jeśli ktoś jej dokuczał nie była mściwa. Obelgi i kpiny znosiła ze spokojem i godnością.

Sara, choć miała zaledwie 11 lat potrafiła odróżniać dobro od zła. Zdobywa przyjaźń Becky i Ermengardy, z której wyśmiewały się inne uczennice. Nie oceniała ludzi według ich zamożności. Nie chwaliła się również tym, że sama była zamożna. Żyła skromnie i szlachetnie.

Dzięki przyjaciółkom potrafiła znieść tragiczne chwile, gdy dowiedziała się o śmierci ojca. Bardzo za nim tęskniła, ale mimo tego nie załamała się. Była dzielną i odważną dziewczynką, wytrwałą i cierpliwą.

Na początku swego pobytu w pensjonacie była dobrze traktowana przez przełożoną. Jednak troska panny Minchin wynikała wyłącznie z chęci zysku. Interesowały ją tylko pieniądze. Sytuacja uległa diametralnej zmianie, gdy umiera ojciec Sary. Panna Minchin zabiera dziewczynce wszystko co ma i przenosi ją do pokoiku na poddaszu. Następnie każe jej wykonywać prace w pensjonacie jako posługaczka.

Bohaterka nie bała się pracy, wykonywała ją solidnie. Jednak im bardziej się starała, tym gorzej była traktowana przez przełożoną i jej kucharkę. Trudne i biedne życie nie załamały dziewczynki. Przetrwała ten ciężki okres dzięki swej wyobraźni i przyjaciółkom, które ją wspierały. Sara wyobrażała sobie, że jest księżniczką i że nie dzieje się nic złego. Była pełna nadziei na lepsze życie. Jednak nie oczekiwała niczego w zamian.

Sara Crewe jest postacią pozytywną i godną naśladowania. Zawsze postępowała mądrze i uczciwie. Była dla wszystkich dobra i serdeczna. Z wielką czułością opiekowała się potrzebującymi pomocy, sama chętnie ją ofiarowywała. Nawet, gdy była biedna i głodna, nie odmówiła pomocy. Była bardzo dobrą dziewczynką. Emanowała z niej empatia i troska na krzywdę innych.

Była silna, nie poddawała się przeciwnościom losu. Nawet wobec ludzi jej nieżyczliwych postępowała dobrze i szlachetnie, niczym księżniczka i dama nie okazywała niechęci czy zawiści.

Od początku do końca postępuje właściwie i uczciwie. Bohaterka jest wspaniałą osobą i dobrym człowiekiem.

„Dusiołek” i „Dziewczyna” – interpretacje utworów Bolesława Leśmiana
„Dusiołek” Wiersz jest zbudowany paralelnie. Krótsze wersy mają długość średniówki dłuższych. Występują liczne środki artystyczne. Wytwarzają...
Andrzej Kmicic, bohater Potopu
„ Potop” to jedno z największych dzieł Henryka Sienkiewicza, jedna z części Trylogii napisanej przez literata. W utworze główną, centralną postacią...
„Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanna Krall, charakter i kompozycja utworu
Hanna Krall – „Zdążyć przed Panem Bogiem”, geneza i kształt artystyczny utworu Książka Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” nie jest fikcją...
Wacław Potocki – „Transakcja wojny chocimskiej” – analiza utworu
Wacław Potocki – „Transakcja wojny chocimskiej” – analiza utworu „Transakcja wojny chocimskiej” to jeden z utworów autorstwa Wacława Potockiego....
Rządy Aleksandra Jagiellończyka, wypracowanie z historii
Po śmierci Jana Olbrachta w 1501 roku na tronie polskim zasiadł jego młodszy brat Aleksander Jagiellończyk, wielki książę litewski od 1492 roku. Jeszcze...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *