Wypracowanie – charakterystyka porównawcza Ani i Diany, „Ania z Zielonego wzgórza”

Ania Shirley i Diana Barry były bohaterkami książki L. M. Montgomery pod tytułem „Ania z Zielonego Wzgórza”. Ania była sierotą adoptowaną przez Mateusza i Marylę Cuthbertów, natomiast Diana pochodziła z zamożnej, szczęśliwej i licznej rodziny. Ania nie należała do najładniejszych dziewczynek, była chuda i niezgrabna. Miała rude włosy i piegowatą twarz. Natomiast Diana była śliczną dziewczyną o czarnych gęstych włosach i ślicznych równie czarnych oczach. Swoją urodą przykuwała uwagę chłopców. Obie dziewczynki uczęszczały do tej samej klasy, w szkole w Avonlea. Bohaterki bardzo szybko znalazły nić porozumienia i równie szybko stały się najlepszymi przyjaciółkami. Obie bohaterki różniły się od siebie nie tylko wyglądem. Ania była żywą i energiczną osobą, bardzo ambitną i dążącą do wyznaczonych celów. Była zdolną i pilną uczennicą. Natomiast Diana była spokojna, zdyscyplinowana i dobrze wychowana, i chociaż nie miała wielkich kłopotów w nauce, nie miała równie ambitnych planów na przyszłość co jej koleżanka. Ania marzyła o dobrym wykształceniu i dobrej pracy. Natomiast Diana pragnęła szczęśliwego i spokojnego życia w Avonlea, takiego, które wiedli jej rodzice. Chciała być jedynie dobrą żoną i matką oraz doskonalą i nienaganną gospodynią. Wypracowanie zawiera 562 wyrazy / 3881 znaków.

Ania Shirley i Diana Barry były bohaterkami książki L. M. Montgomery pod tytułem „Ania z Zielonego Wzgórza”. Ania była sierotą adoptowaną przez Mateusza i Marylę Cuthbertów, natomiast Diana pochodziła z zamożnej, szczęśliwej i licznej rodziny.

Ania nie należała do najładniejszych dziewczynek, była chuda i niezgrabna. Miała rude włosy i piegowatą twarz. Natomiast Diana była śliczną dziewczyną o czarnych gęstych włosach i ślicznych równie czarnych oczach. Swoją urodą przykuwała uwagę chłopców.

Obie dziewczynki uczęszczały do tej samej klasy, w szkole w Avonlea. Bohaterki bardzo szybko znalazły nić porozumienia i równie szybko stały się najlepszymi przyjaciółkami. Łączyły je wspólne sekrety i zamiłowanie do literatury i poezji. Obie były wrażliwe na piękno przyrody. Wspólnie wymyślały niezwykłe nazwy dla okolicznych miejsc, które je fascynowały.

Ania była żywą i energiczną osobą, bardzo ambitną i dążącą do wyznaczonych celów. Była zdolną i pilną uczennicą. Miała również wybuchowy charakter, była impulsywna, często się złościła i okazywała emocje,  reagowała nieadekwatnie do sytuacji. Bardzo poważnie traktowała wszelkie żarty ze strony Gilberta i innych chłopców. Uważała ich za swoich wrogów i nie chciała się z nimi przyjaźnić. Natomiast Diana była spokojna, zdyscyplinowana i dobrze wychowana, i chociaż nie miała wielkich kłopotów w nauce, nie miała równie ambitnych planów na przyszłość co jej koleżanka. Ania marzyła o dobrym wykształceniu i dobrej pracy. Natomiast Diana pragnęła szczęśliwego i spokojnego życia w Avonlea, takiego, które wiedli jej rodzice. Chciała być jedynie dobrą żoną i matką oraz doskonałą i nienaganną gospodynią. Diana również chętnie odwzajemniała uśmiechy i życzliwość ze strony chłopców. W przeciwieństwie do Ani lubiła ich i nie uważała za wrogów, od których należy stronić, i z którymi należy walczyć. To jednak nigdy nie poróżniło dziewczynek.

Ania była dziewczynką o wybujałej wyobraźni, wymyślała różne ciekawe historie i opowieści miłośne, była wielką romantyczką, często bujającą w chmurach, tak określała ją jej opiekunka Maryla. Natomiast Diana była dziewczyną twardo stąpającą po ziemi, aczkolwiek dawała się ponieść wyobraźni Ani i często towarzyszyła jej w tych „podróżach z wyobraźnią”.

Ania wychowując się w sierocińcu nabyła wiele umiejętności, które wielokrotnie umiała wykorzystać, potrafiła opiekować się dziećmi, leczyła je w chorobie, była troskliwa i bardzo opiekuńcza. Diana, chociaż miała młodszą siostrę i liczne kuzynostwo nie nabyła tylu umiejętności. Właśnie między innymi dlatego przybiegła do Ani po pomoc, gdy jej młodsza siostra zachorowała na krup. Ania, dzięki zdobytej wiedzy umiała zaopiekować się chorą i nawet uratowała jej życie, za co matka Diany była jej niezwykle wdzięczna. Ania była osóbką zdolną do heroicznych czynów. Nie bała się ryzykować i podejmować wyzwań. Diana nie miała w sobie tyle odwagi i determinacji. Wolała wieść stateczne i spokojne życie. Jednak i ona nigdy nie odmawiała nikomu swojej pomocy. Diana była dobrą i życzliwą dziewczynką, kochaną i kochającą córką.

W podejmowaniu decyzji Ania zwykle była bardzo uparta i nieustępliwa. Zawsze potrafiła ponieść konsekwencje swoich działań. Natomiast Diana zwykle była uległa i podporządkowana. Była raczej bojaźliwą osobą i niechętną do podejmowania jakiegokolwiek ryzyka.

Obie bohaterki były dobrymi dziewczętami, skorymi do pomocy i wrażliwymi na cudzą krzywdę. Obie kochały swoje rodziny i były do nich bardzo przywiązane. Obie szanowały starszych i odnosiły się do nich z szacunkiem. Dziewczynki kochały się jak siostry i każdą chwilę chętnie spędzały w swoim towarzystwie. Nic i nikt nie był w stanie zerwać tej niezwykłej i głębokiej przyjaźni. Dziewczynki zawsze wspierały się w trudnych chwilach i obie walczyły z przeciwnościami losu. Postawy obu postaci są godne naśladowania a ich przyjaźń godna podziwu i naśladowania.

Lotta jako romantyczna kochanka z „Cierpień młodego Wertera”
Goethe w swoich utworach w umiejętny sposób potrafi stworzyć postać wymyślonego przez siebie bohatera.  Jedną z doskonale napisanych przez...
Grabiec – charakterystyka bohatera J. Słowackiego „Balladyna”, wypracowanie
Grabiec był jedną z postaci występujących w tragedii J. Słowackiego pod tytułem „Balladyna”. Był on synem organisty, golibrody, który lubił wypić....
„Pogrzeb prezydenta Narutowicza” interpretacja wiersza Juliana Tuwima
„Pogrzeb prezydenta Narutowicza” to wiersz Juliana Tuwima, który został napisany w reakcji na tragiczną śmierć Gabriela Narutowicza, pierwszego...
„Pożegnanie z Marią” Tadeusz Borowski wypracowanie
Tadeusz Borowski „Pożegnanie z Marią” Tadeusz Borowski jest autorem zbioru „Opowiadań”, które w specyficzny sposób ukazują oblicze II wojny światowej....
Filip Mostowiak – charakterystyka bohatera „Nasza szkapa” M. Konopnickiej
Wypracowanie z języka polskiego stanowi charakterystykę Filipa Mostowiaka, bohatera występującego w noweli „Nasza szkapa” autorstwa M. Konopnickiej....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *