Wypracowanie – charakterystyka Odyseusza, J. Parandowski

Charakterystyka Odyseusza, tytułowego bohatera utworu Jana Parandowskiego, pt.: „Przygody Odyseusza”. Odyseusz po wojnie z Troją za wszelką cenę pragnie powrócić do kraju, do ukochanej ojczyzny, z którą czuje się bardzo związany. Droga powrotna zajmuje Odyseuszowi 10 lat. Obdarzony intuicją i rozumem zwycięsko wychodzi z różnych prób, jakie zsyłają na niego bogowie. Jest wspaniałym władcą i dowódcą. Jest dzielny i wytrwały, chociaż zdarzały mu się chwile zwątpienia, to jednak nigdy im nie uległ. Bywał wybuchowy, czasem działał bez zastanowienia i w porywie emocji. Nie zawsze postępował honorowo; grabił i zabijał; potrafił być okrutny i nieugięty. Odyseusz jest symbolem wędrowca – tułacza, który dąży do upragnionego celu.

 

Wypracowanie zawiera 401 wyrazów / 2779 znaków.

Odyseusz jest tytułowym bohaterem utworu Jana Parandowskiego, pt.: „Przygody Odyseusza”. Jego ojcem był Laertes.

Odyseusz był królem Itaki i sławnym wojownikiem. Dowodził wojskami greckimi podczas wojny z Troją. Odyseusz miał syna Telemacha i żonę, Penelopę, którą bardzo kochał i pozostawał jej wierny przez cały okres rozłąki z ukochaną.

„Syn Laertesa był wspaniałym mężczyzną. Wysokiego wzrostu, kark miał potężny, pierś szeroką, barki rozłożyste, lędźwie i nogi mocne. Czarne włosy opadały mu na ramiona w bujnych, wijących się kędziorach”.

Odyseusz był wielkim i odważnym wojownikiem. Był bardzo przywiązany do ojczyzny. Z wielką determinacją pragnął powrócić do swojego kraju, pokonując wiele przeciwności losu.

Był wytrwały, uparty, sprytny i silny. Potrafił oprzeć się urokowi Kalipso, która chciała zostać jego żoną. Dzięki swej wyostrzonej intuicji potrafił wyjść zwycięsko z każdej próby, jaką zsyłali na niego bogowie.

Był niezwykle inteligentny, potrafił rozwiązywać beznadziejne problemy.

Był zatwardziałym i dzielnym wojownikiem. Nie zawahał się w żadnej swojej decyzji. Był pomysłowy i przebiegły. Potrafił być okrutny wobec przeciwnika, wyłupił oko Cyklopowi, pozabijał wszystkich zalotników swojej żony.

Odyseusz, choć był wielkim wojownikiem miał również wiele wad, lubił się chwalić swoimi osiągnięciami i wyczynami. Bez chwili wahania dopuścił się grabieży miasta w kraju Kikonów. Bywał bezwzględny i okrutny. Przez swoją dumę i zbytnią pewność siebie sprowadził na siebie i załogę klątwę Polifema. Był również zarozumiały, uważał się za człowieka nieomylnego i wspaniałego.

Odyseusz był mądrym władcą i genialnym dowódcą armii, potrafił podejmować szybkie decyzje. Wśród żołnierzy cieszył się dużym uznaniem.

Zdarzało mu się często podejmować decyzje pod wpływem silnych emocji.

Odyseusz bardzo kochał swoją żonę i kraj. Robił wszystko my móc do nich wrócić i cieszyć się życiem rodzinnym. W trakcie wędrówki bardzo tęsknił za bliskimi. Pomimo wielu pokus, na jakie natrafiał, Odyseusz potrafił im się oprzeć. Był wytrwały i niezłomny.

Choć tułaczka była ciężka i niezwykle trudna, Nigdy się nie załamał, chociaż miewał chwile zwątpienia, ale nigdy na tyle, by się im poddać. Nigdy nie użalał się na swój los.

Odyseusz bywał gwałtowny i wybuchowy, jego reakcje emocjonalne nie zawsze były adekwatne do sytuacji, w jakich się znajdował. Z wielkiej złości i zazdrości o żonę bez zastanowienia zabił wszystkich jej zalotników.

Odyseusz z pewnością był wielkim człowiekiem, wspaniałym władcą i wojownikiem. Posiadał wiele cech godnych naśladowania, takich jak: wierność, odwaga, patriotyzm, miłość do żony i syna, spryt i inteligencję. Jednak nie był ideałem, za jakiego siebie uważał, bo nie zawsze panował nad sobą i popełniał wiele błędów, dopuszczał się złych występków.

Wypracowanie „Szewcy” Witkacego - Tragizm i groteska, interpretacja
Tragiczna i groteskowa wizja świata w utworze „Szewcy” Witkacego Tragizm i groteska to różniące się od siebie środki literackie, mimo tego w...
Analiza i interpretacja wiersza Adama Asnyka "Dzisiejszym idealistom".
Adam Asnyk to jeden z czołowych polskich poetów okresu pozytywizmu. Został wychowany w duchu romantyzmu, ale w swych wierszach pokazuje ludziom...
Profesor Dmuchawiec – charakterystyka postaci „Opium w rosole”
Profesor Dmuchawiec był jednym z bohaterów trzecioplanowych powieści „Opium w rosole” Małgorzaty Musierowicz. Był emerytowanym nauczycielem języka...
Lisa Erikson – charakterystyka postaci, „Dzieci z Bullerbyn”
Lisa Erikson jest główną bohaterką powieści dla dzieci „Dzieci z Bullerbyn” autorstwa Astrid Lindgren. Gdy ją poznajemy Lisa ma siedem lat. Bohaterka...
Mity – funkcje, podział znaczenie, wypracowanie prezentacja
Mity – Funkcje, podział i znaczenie Mity odgrywały kluczową rolę w kształtowaniu kultury, wierzeń i tożsamości starożytnych społeczności. Stanowią...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *