Wypracowanie – charakterystyka Odyseusza, J. Parandowski

Charakterystyka Odyseusza, tytułowego bohatera utworu Jana Parandowskiego, pt.: „Przygody Odyseusza”. Odyseusz po wojnie z Troją za wszelką cenę pragnie powrócić do kraju, do ukochanej ojczyzny, z którą czuje się bardzo związany. Droga powrotna zajmuje Odyseuszowi 10 lat. Obdarzony intuicją i rozumem zwycięsko wychodzi z różnych prób, jakie zsyłają na niego bogowie. Jest wspaniałym władcą i dowódcą. Jest dzielny i wytrwały, chociaż zdarzały mu się chwile zwątpienia, to jednak nigdy im nie uległ. Bywał wybuchowy, czasem działał bez zastanowienia i w porywie emocji. Nie zawsze postępował honorowo; grabił i zabijał; potrafił być okrutny i nieugięty. Odyseusz jest symbolem wędrowca – tułacza, który dąży do upragnionego celu.

 

Wypracowanie zawiera 401 wyrazów / 2779 znaków.

Odyseusz jest tytułowym bohaterem utworu Jana Parandowskiego, pt.: „Przygody Odyseusza”. Jego ojcem był Laertes.

Odyseusz był królem Itaki i sławnym wojownikiem. Dowodził wojskami greckimi podczas wojny z Troją. Odyseusz miał syna Telemacha i żonę, Penelopę, którą bardzo kochał i pozostawał jej wierny przez cały okres rozłąki z ukochaną.

„Syn Laertesa był wspaniałym mężczyzną. Wysokiego wzrostu, kark miał potężny, pierś szeroką, barki rozłożyste, lędźwie i nogi mocne. Czarne włosy opadały mu na ramiona w bujnych, wijących się kędziorach”.

Odyseusz był wielkim i odważnym wojownikiem. Był bardzo przywiązany do ojczyzny. Z wielką determinacją pragnął powrócić do swojego kraju, pokonując wiele przeciwności losu.

Był wytrwały, uparty, sprytny i silny. Potrafił oprzeć się urokowi Kalipso, która chciała zostać jego żoną. Dzięki swej wyostrzonej intuicji potrafił wyjść zwycięsko z każdej próby, jaką zsyłali na niego bogowie.

Był niezwykle inteligentny, potrafił rozwiązywać beznadziejne problemy.

Był zatwardziałym i dzielnym wojownikiem. Nie zawahał się w żadnej swojej decyzji. Był pomysłowy i przebiegły. Potrafił być okrutny wobec przeciwnika, wyłupił oko Cyklopowi, pozabijał wszystkich zalotników swojej żony.

Odyseusz, choć był wielkim wojownikiem miał również wiele wad, lubił się chwalić swoimi osiągnięciami i wyczynami. Bez chwili wahania dopuścił się grabieży miasta w kraju Kikonów. Bywał bezwzględny i okrutny. Przez swoją dumę i zbytnią pewność siebie sprowadził na siebie i załogę klątwę Polifema. Był również zarozumiały, uważał się za człowieka nieomylnego i wspaniałego.

Odyseusz był mądrym władcą i genialnym dowódcą armii, potrafił podejmować szybkie decyzje. Wśród żołnierzy cieszył się dużym uznaniem.

Zdarzało mu się często podejmować decyzje pod wpływem silnych emocji.

Odyseusz bardzo kochał swoją żonę i kraj. Robił wszystko my móc do nich wrócić i cieszyć się życiem rodzinnym. W trakcie wędrówki bardzo tęsknił za bliskimi. Pomimo wielu pokus, na jakie natrafiał, Odyseusz potrafił im się oprzeć. Był wytrwały i niezłomny.

Choć tułaczka była ciężka i niezwykle trudna, Nigdy się nie załamał, chociaż miewał chwile zwątpienia, ale nigdy na tyle, by się im poddać. Nigdy nie użalał się na swój los.

Odyseusz bywał gwałtowny i wybuchowy, jego reakcje emocjonalne nie zawsze były adekwatne do sytuacji, w jakich się znajdował. Z wielkiej złości i zazdrości o żonę bez zastanowienia zabił wszystkich jej zalotników.

Odyseusz z pewnością był wielkim człowiekiem, wspaniałym władcą i wojownikiem. Posiadał wiele cech godnych naśladowania, takich jak: wierność, odwaga, patriotyzm, miłość do żony i syna, spryt i inteligencję. Jednak nie był ideałem, za jakiego siebie uważał, bo nie zawsze panował nad sobą i popełniał wiele błędów, dopuszczał się złych występków.

Jan Onufry Zagłoba – charakterystyka bohatera „Ogniem i mieczem”
Jednym z bohaterów występujących w powieści „Ogniem i mieczem” H. Sienkiewicza był Jan Onufry Zagłoba. Był to szlachcic herbu Wczele. Był wiernym...
Wypracowanie – Panowanie Władysława Warneńczyka, historia
Po śmierci Władysława Jagiełły możni wybrali na króla jego najstarszego syna, Władysława. Do szybkiej koronacji Władysława (1434) dążył kardynał...
Arcydzieła literatury średniowiecznej, wypracowanie
Arcydzieła literatury średniowiecznej Każda epoka posiada szereg dzieł literackich jednak jedynie niektóre z nich zyskują miano arcydzieł w przypadku...
Pospolite ruszenie” interpretacja wiersza, Wacław Potocki
„Pospolite ruszenie” analiza wiersza Wacława Potockiego Wacław Potocki jako szlachcić świadomy sytuacji Polski, poruszał w swych utworach tematykę...
Jan Twardowski „Za wszystko” – analiza wiersza
Jan Twardowski „Za wszystko” – analiza wiersza Jan Twardowski to jedna z najwybitniejszych postaci współczesności. Urodzony 1.06.1915 roku w...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *