Wypracowanie – charakterystyka Lotników „Dywizjonu 303”, A. Fiedler

Charakterystyka Lotników z „Dywizjonu 303”,bohatera zbiorowego książki A. Fiedlera. Bohaterowie to młodzi ludzie, dzielni, odważni, waleczni, którzy z pełną determinacją i narażeniem życia walczą o Anglię; są jej wiernymi obrońcami. Są doskonale wyszkolonymi pilotami, a ich zasługi są wielkie. Dzięki swemu oddaniu i heroicznym czynom zapisali się historii Polski i Europy.

 

Książka Fiedlera „Dywizjon 303” jest pisana w formie reportażu, opisuje wydarzenia autentyczne, których autor był bezpośrednim świadkiem. Był to czas II wojny światowej, gdzie wiele krajów znajdowało się pod okupacją niemiecką. Książka miała być świadectwem wielkiego bohaterstwa pilotów, ich niezłomności i uporze w walce o wolność. Książka miała pokrzepiać serca i ukazywać takich ludzi, jako godnych naśladowania. Utwór Fiedlera miał dawać nadzieję do zwycięstwa, zachęcać do czynnego stawiania oporu hitlerowcom. Z całą pewnością jest utworem ponadczasowym.

 

Wypracowanie zawiera 626 wyrazów / 4340 znaków.

Lotnicy z Dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki są głównym i zarazem zbiorowym bohaterem utworu A. Fiedlera pt.: „Dywizjon 303”.

Lotnicy to młodzi dwudziestokilkuletni chłopcy, którzy z wielką odwagą i narażeniem życia podejmują walkę z wrogiem o wolność i niezależność Anglii.

Sierżant Stefan Karubin to „mały, chłopięcy… Wyglądał na dwudziestoletniego, był trochę starszy. Okrągła twarz skora do uśmiechu, lecz oczy harde, życzliwe, zaczepne, czarne”.

Był to młodzieniec niezwykle odważny i uparty, nigdy nie rezygnował z walki. W chwilach grozy potrafił wykazać opanowanie i spokój. Nawet w wielkim niebezpieczeństwie wykazuje zapał do walki. Podczas jednej z akcji, gdy kończy mu się amunicja nie rezygnuje z walki, zacięcie goni samolot wroga i dzięki sprytowi oraz niezwykłej umiejętności panowania nad maszyną doprowadza do rozbicia się wrogiego meserszmita.

Podporucznik Kazimierz Daszewski „krył w sobie różne niespodzianki i ludzie w sądzie o nim łatwo się mylili”. Był to człowiek wesoły, zawsze uśmiechnięty o łagodnym spojrzeniu. Był człowiekiem silnego charakteru, niezwykle uparty, nade wszystko ceni życie, ma silną wolę przetrwania. Gdy ulega wypadkowi (jego samolot został zestrzelony) z wielką determinacją wydostaje się z wraku samolotu, za wszelką cenę chce się ratować. Głębokie i poważne rany oraz niewyobrażalny silny ból nie są w stanie przeszkodzić mu w ewakuacji. Po kilkumiesięcznym pobycie w szpitalu, Długi Joe, bo tak nazywali go koledzy, wraca na służbę i do walki. Mimo przebytej męki na jego twarzy wciąż rysował się promienny uśmiech.

Porucznik Jan Zumbach „chłopak…na schwał i żołnierz nieulękły”. Jest niezwykle odważny i dzielny, a przy tym niezwykle bystry. Dostrzegł podstęp wroga, który udawał, że jego maszyna spada. Chłopak rzucił się w pogoń za wrogiem i strącił niemiecką maszynę.

Zumbach był marzycielem, potrafił dostrzec piękno podniebnych przestworzy.

Sierżant Józef Frantiszek był Czechem, który był związany emocjonalnie z Polakami. Był kawalerem Krzyża Walecznych i Virtuti Militari. Przestrzeń powietrzna jest jego całym światem, jest „samotny, drapieżny i zazdrosny o przestrzeń”. W walce był niezłomny i zuchwały, prawie nigdy nie wracał bez wyniku. W powietrzu walczył z pasją, ale samotnie. Nie dzielił się zwycięstwami, chce być sam, jak dzikie zwierzę. Był niezrównanym strzelcem, wykazywał się błyskawicznym działaniem. Często wykazywał niesubordynację i wyruszał na samotne „polowanie” na wrogie samoloty. Z czasem wystąpiły u niego napady panicznego strachu przed ziemią, która miałaby przyczynić się do jego śmierci. Frantiszek zginął podczas lądowania.

Witold Urbanowicz był kapitanem Wojsk Polskich i majorem Armii Brytyjskiej, po wypadku majora Krasnodębskiego został dowódcą Dywizjonu 303. Był to „lotnik bez lęku i skazy”. Podejmował trafne, nieomylne decyzje. Potrafił szybko reagować na stany zagrożenia i niebezpieczne sytuacje. W walce odważny i zaciekły. Cieszył się ogromnym zaufaniem wśród poddanych. Anglicy i Polacy uważają go za wzorowego żołnierza.

Sierżant Wunche był młodszy od wszystkich swoich kolegów. Marzył o wielkich lotach, zwycięskich walkach i chwalebnej śmierci. Był młodzieńcem, który nie w każdej sytuacji potrafił zachować zimną krew. Zdarzało mu się kierować emocjami i popadać w panikę. W trakcje jednej z akcji, gdy kończy mu się paliwo, młody żołnierz popada w głębokie napięcie, którego nie wytrzymuje, podejmuje złe, nielogiczne decyzje i wpada wprost na wroga, po czym zostaje zestrzelony. Śmierci unika dzięki wsparciu dzielnych i wiernych kolegów.

Lotnicy z Dywizjonu 303 to wielcy, odważni i waleczni ludzie. Potrafili wykazać się walecznością, niezłomnością i wielkim bohaterstwem. Przyszło im żyć w okresie wojny, gdzie takie cech jak odwaga i bohaterstwo były na wagę złota. Piloci polscy i angielscy mieli jeden wspólny cel –pokonać wroga, obronić kraj. Walczyli ofiarnie, narażając własne życie. Latanie było ich pasją i wielką miłością. Z oddaniem i prawdziwą przyjaźnią wspierali się w bojach. Nikogo nie pozostawiali na pewną śmierć, walczyli do końca.

Nic nie jest w stanie ich powstrzymać, nawet ciężkie rany, odniesione w boju. Są niezłomni, nieugięci i gotowi na wszystko. To prawdziwi bohaterowie, patrioci, godni naśladowania. Dzięki swym heroicznym czynom bohaterowie „Dywizjonu 303” zapisali się na kartach historii Polski i Polaków.

Profesor Gąsowski – charakterystyka bohatera K. Makuszyńskiego, „Szatan z siódmej klasy”
Paweł Gąsowski był jednym z bohaterów książki K. Makuszyńskiego pod tytułem „Szatan z siódmej klasy”. Był nauczyciel historii w szkole Adasia...
„Prośba o piosenkę” interpretacja wiersza Juliana Tuwima
„Prośba o piosenkę” interpretacja wiersza Juliana Tuwima Julian Tuwim był jednym z członków poetyckiej grupy skamander, wywodziła się ona bezpośrednio...
Ward Stradlater – charakterystyka, „Buszujący w zbożu” J. D. Salinger
Jednym z bohaterów powieści J. D. Salingera pod tytułem „Buszujący w zbożu” był Ward Stradlater. Chłopak był uczniem czwartej klasy i współlokatorem...
Interpretacja wiersza (listu) „Do obywatela Johna Brown”, C. K. Norwid
John Brown był człowiekiem, który walczył o prawa Murzynów, usiłował zorganizować powstanie w celu zlikwidowania niewolnictwa, ale robił to w...
„Hymn do Nirwany” interpretacja wiersza, Kazimierz Przerwa Tetmajer
„Hymn do Nirwany” interpretacja wiersza Kazimierza Przerwy Tetmajera Kazimierz Przerwa Tetmajer urodził się 12.02.1865 w Ludźmierzu, z wykształcenia...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *