Matylda Stągiewka – charakterystyka postaci M. Musierowicz „Opium w rosole”

Matylda Stągiewka była jedną z bohaterek występujących w powieści Małgorzaty Musierowicz pod tytułem „Opium w rosole”. Matylda była bogatą, ale i zepsutą dziewczyną. Nie szanowała ludzi, wykorzystywała ich, igrała z ich uczuciami. Była okrutna i bezwzględna w naśmiewaniu się z innych. Było to spowodowane jej przeżyciami z dzieciństwa. Jako mała dziewczynka była brzydka i bardzo gruba. Była obiektem żartów i złośliwości kolegów i koleżanek. Jako nastolatka postanowiła zemścić się za przeszłość i odwdzięczać tym samym. Pobyt w uczelni, „wypracowana aparycja i nienaganne odzienie, skąpy uśmieszek i modulowany głos oraz usta ułożone w kuszący dziobek czyniły piorunujące wrażenie nawet na niegdysiejszych prześladowcach. Matylda wykorzystywała to z rozmachem i bez większych skrupułów. Od czasu do czasu tylko trawił ją lekki niepokój sumienia.”

Wypracowanie zawiera  493 wyrazy / 3409 znaków.

Matylda Stągiewka była jedną z bohaterek występujących w powieści Małgorzaty Musierowicz pod tytułem „Opium w rosole”. Mieszkała w luksusowym mieszkaniu. Jej mama była stomatologiem.

Matylda była piękną i zgrabną dziewczyną o bladozłotych włosach. Pochodziła z bogatej rodziny i była zawsze dobrze i modnie ubrana.

Matylda nie była dobrą dziewczyną. Nie szanowała ludzi, wykorzystywała ich, igrała z ich uczuciami. Była okrutna i bezwzględna w naśmiewaniu się z innych. Było to spowodowane jej przeżyciami z dzieciństwa. Jako mała dziewczynka była brzydka i bardzo gruba. Była obiektem żartów i złośliwości kolegów i koleżanek. Jako nastolatka postanowiła zemścić się za przeszłość i odwdzięczać tym samym. Pobyt w uczelni, „wypracowana aparycja i nienaganne odzienie, skąpy uśmieszek i modulowany głos oraz usta ułożone w kuszący dziobek czyniły piorunujące wrażenie nawet na niegdysiejszych prześladowcach. Matylda wykorzystywała to z rozmachem i bez większych skrupułów. Od czasu do czasu tylko trawił ją lekki niepokój sumienia.”

„Prawdopodobnie mroczny obszar podświadomości w duszy Matyldy zalegały stosami złamane i zdeptane serca licznych młokosów. Rozkochiwanie ich w sobie bowiem, sycenie próżności ich mękami, a następnie porzucanie monotematycznych nieszczęśników było ulubioną rozrywką tej interesującej osoby.”

Naśmiewała się z biedniejszych kolegów i koleżanek. Była wredna i zapatrzona w siebie. Dręczyła chłopców i wykorzystywała ich uczucia. Była bezwzględna i bezduszna. W taki sam sposób potraktowała Maćka Ogorzałka, który zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Jednak, jak tylko dowiedziała się, że żyje biednie, porzuciła go i obmówiła przy koleżankach. Matylda była egoistyczną, zepsutą do szpiku kości dziewczyną. Nie szanowała nikogo i niczego. Była powierzchowna i mało inteligentna. Nie potrafiła docenić uczucia Maćka, bawiła się nim.

Matylda była płytką dziewczyną. Interesowały ją tylko ładne stroje, drogie kosmetyki i piękny, nienaganny wygląd. Ludzi również oceniała po wyglądzie i po tym jak mieszkali, a nie po tym co mieli w głowie czy w sercu.

Nie była wrażliwa na krzywdę innych, nie miała ochoty nikomu pomagać. Nie chciała poczęstować obiadem zziębniętej Aurelii, bo uważała, że skoro jej nie zna to nie musi jej u siebie gościć i okazywać troski. Jednak poczęstowała ją obiadem, bo chciała się dowiedzieć od dziewczynki czegoś więcej o chłopcu spotkanym w operze. Była więc interesowna. Uważała, że nie ma nic za darmo.

Duży wpływ na postępowanie Matyldy mogli mieć rodzice, którzy nie mieli z córką najlepszych relacji. W pogoni za pieniądzem nie dostrzegali potrzeb i problemów dziewczyny. Matylda była chłodna w stosunku do mamy, ale raczej uprzejma. Jednak nie znała uczuć prawdziwej miłości, ciepła i wrażliwości. Nie czuła ciepła domowego ogniska, wspólnych rozmów z rodzicami, wspólnie spędzonych chwil. Matyldy nie nauczono wrażliwości na krzywdę i nieszczęścia innych. Nie nauczono jej jak być dobrym człowiekiem.

Matylda z pewnością była samotną osobą i w głębi duszy nieszczęśliwą, bo miała w sobie ogromne pokłady złości i  żalu za wyrządzone jej krzywdy w dzieciństwie. Nie miała prawdziwych przyjaciół, nie potrafiła nikomu zaufać. To spowodowało, że postanowiła być okrutna i wredna dla wszystkich. Nie chciała pokazać prawdziwej siebie z obawy przed kolejnym odrzuceniem. W masce aroganckiego zachowania i postępowania czuła się o wiele bezpieczniej.

Wypracowanie – „Wielka Improwizacja” – III cz. Dziadów A. Mickiewicz
„Wielka Improwizacja” to liryczny monolog. Dotyczy ona spraw Konrada jako poety oraz jako patrioty, dlatego też możnaby podzielić tę Improwizację...
„Tren VIII” interpretacja utworu Jan Kochanowski, wypracowanie
„Tren VIII” interpretacja utworu Jana Kochanowskiego Tren jako gatunek literacki był znany już w starożytności, to pośmiertny utwór pisany na...
"My favourite festival" - wypracowanie po angielsku.
My favourite festival. We have quite a lot of festivals here in Poland but the most popular one is Christmas and it is my favourite festival,...
Teofil Różyc – charakterystyka bohatera, E. Orzeszkowa „Nad Niemnem”
Jednym z bohaterów powieści „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej był Teofil Różyc. Był krewnym państwa Kirłów i bywał na ich dworku. Jednak większość...
Obraz rodziny Borynów w Chłopach
Władysław Reymont w „ Chłopach” prezentuje obraz rodziny Borynów, której to losy są głównym tematem powieści. Rodzina Borynów zamieszkuje zwyczajny...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *