Witold Sprężycki – charakterystyka postaci, W. Gomulicki

Poniższe wypracowanie z języka polskiego stanowi charakterystykę Witolda Sprężyckiego, jednego z głównych bohaterów książki W. Gomulickiego zatytułowanej „Wspomnienia niebieskiego mundurka”. Bohaterami książki są młodzi chłopcy uczęszczający do jednej z męskich szkół powiatowych. Ich codzienne życie wyglądało zupełnie inaczej niż współczesnych uczniów. Chłopcy najczęściej zamieszkiwali na stancjach z dala od rodzinnych domów, bo mało kogo było stać na dojeżdżanie do szkoły każdego dnia. Wcześnie stawali się samodzielni, musieli dobrze organizować sobie czas na zabawę i naukę. Witold Sprężycki był wspaniałym i dobrym chłopcem. Był szkolnym prymusem; dobrze się uczył, był oczytany, uwielbiał poezję i dzieła literackie. Miał wrażliwą duszę. Był ambitnych chłopcem, marzył o studiach uniwersyteckich. Witold był dobrym kolegą i wspaniałym oddanym przyjacielem. Jednak na skutek intryg Ślimackiego, został zdjęty ze statusu szkolnego prymusa.

 

Wypracowanie zawiera  391 wyrazów / 2745 znaków.

Witold Sprężycki jest jednym z głównych bohaterów książki autorstwa W. Gomulickiego pod tytułem „Wspomnienia niebieskiego mundurka”. Bohater uczęszcza do męskiej szkoły powiatowej w Pułtusku.

Witold to chłopiec o miłej aparycji. Jest dobry, uczynny i zawsze skory do pomocy. Cechuje go niezwykła wrażliwość, uwielbia poezję, która bardzo go wzrusza, wywołując niejednokrotnie ogromne emocje a nawet łzy. Pewnego razu opuścił lekcje, bo bardzo pragnął spotkać poetę. Udało mu się to po niezwykle długim oczekiwaniu. Jest bardzo oczytanym chłopcem, ceni sobie polskich twórców, szczególny sentyment ma do twórczości Mickiewicza.

Sprężycki był najlepszym uczniem w klasie, miał nawet status prymusa, na który zapracował ciężką pracą, ale i wzorowym zachowaniem. Miał dobre relacje zarówno z kolegami z klasy, jak i nauczycielami. Był oddanym i wiernym przyjacielem, serdecznym kolegą, uczynnym i pomocnym. Jednak na skutek intryg Ślimackiego, został zdjęty ze statusu szkolnego prymusa. Ślimacki nie był dobrym następcą, wciąż tylko donosił na kolegów nauczycielom, nie był godny stanowiska, które objął w podstępny i niegodziwy sposób. Chłopcy jednak nie popuścili Ślimackiemu, po zakończeniu roku obili go rózgami znad rzeki, a chłopiec poprosił ojca o przeniesienie do innej szkoły.

Witold miał głowę pełną szalonych i niezwykłych pomysłów. Pewnego dnia przyniósł do szkoły chrabąszcze, przez które nie odbyła się żadna lekcja, gdyż owady rozlazły się po całej klasie i narobiły sporego bałaganu i zamieszania. Innym razem chłopiec zatańczył na środku klasy polkę-ułankę, czym rozśmieszył kolegów. Był zabawny wesoły.

Witold był niezwykle zdolnym uczniem. Kiedy zwichnął sobie nogę w kostce i długo chorował był długo nieobecny w szkole. Jednak bardzo szybko nadrobił wszystkie zaległości i nawet otrzymał nagrodę na zakończenie roku. Nauka nie sprawiała mu problemów, lubił się uczyć.

Bohater był niezwykle ciekawy świata, interesowało go dosłownie wszystko. To właśnie ciekawość zaprowadziła go do pustelni księdza Siennickiego, która okazała się pokusą nie do odparcia. Widok pustelni, miejsca tajemniczego i niedostępnego dla zwykłych ludzi oraz ksiądz karmiący dzikie ptaki w sposób tak niezwykły i tajemniczy, zrobiły na bohaterze ogromne wrażenie, widok bardzo wzruszył i przejął chłopca.

Sprężycki był prawym chłopcem, brzydził się kłamstwem, dlatego też gdy okłamał księdza, że jest bratem ogrodnika, by móc się dostać do ogrodu, wyspowiadał się ze swego kłamstwa.

Witold Sprężycki to wspaniały bohater i dobry chłopiec. Jest wrażliwy na piękno świata i krzywdę innych. Kocha poezję, która bardzo go wzrusza. Jest chłopcem ambitnym, pragnie kontynuować naukę, marzy o studiach uniwersyteckich. Jest postacią pozytywną i wzorem do naśladowania.

Dzieci – charakterystyka bohaterów M. Kownacka – „Plastusiowy pamiętnik”
Wypracowanie dotyczy dzieci, pierwszoklasistów występujących w książce „Plastusiowy pamiętnik” M. Kownackiej. W książce ukazane są zarówno dobre...
Iliada – pochodzenie i tematyka dzieła, wypracowanie
Iliada – pochodzenie i tematyka dzieła Iliada jako dzieło wywodzi się bezpośrednio z mitu o jabłku niezgody, w mitologii greckiej było nim złote...
Wypracowanie - Symbolika i interpretacja „Wesele”, Wyspiański
Wymowa i znaczenie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego Lektura „Wesele” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego jest dramatem o charakterze symboliczno...
Marian Pietrzyk – charakterystyka postaci, „Ten obcy”
Marian Pietrzyk był jednym z bohaterów książki pod tytułem „Ten obcy” napisanej przez I. Jurgielewiczową. Wychowywał się w pełnej i kochającej...
Wypracowanie – streszczenie noweli „Tadeusz” E. Orzeszkowej
Nowela ukazuje życie chłopskiej rodziny, parobka Klemensa i jego niezbyt urodziwej żony, Chwedory, którzy długo oczekiwali na narodziny synka....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *