Ślimacki – charakterystyka postaci, „Wspomnienie niebieskiego mundurka”

Wypracowanie jest charakterystyką Ślimackiego, jednego z bohaterów książki Wiktora Gomulickiego pod tytułem „Wspomnienia niebieskiego mundurka”. Ślimacki nie jest lubianym uczniem w klasie. Pod względem nauki zajmuje trzecie lub czwarte miejsce. Jest podstępny i niegodziwy. Nie potrafi się z nikim zaprzyjaźnić. Woli donosić na kolegów i dzięki intrydze zdobywa tytuł klasowego prymusa. Był nieuczciwy, często niesprawiedliwy. Kierował się głównie negatywnymi emocjami, takimi jak zawiść czy zazdrość. Nie umiał i nie chciał się zaprzyjaźniać. Wolał donosić nauczycielom i zdobywać ich aprobatę w nieuczciwy sposób.

 

Wypracowanie zawiera  353 wyrazy / 2407 znaków.

Jednym z bohaterów książki W. Gomulickiego pod tytułem „Wspomnienie niebieskiego mundurka” jest Ślimacki.

„Ślimacki był synem urzędnika sądowego, zasuszonego wśród aktów, z twarzą bladą, zimną, z dwuznacznym na wąskich wargach uśmieszkiem. Bliźniacze podobieństwo istniało pomiędzy ojcem i synem — zwiększone tym jeszcze, że Ślimacki ojciec nie nosił żadnego zarostu, wygalając codziennie twarz całą z pedantyczną, w manię przechodzącą starannością.”

„Ślimak nigdy się nie unosił. Gdy mu który z zapalczywych kolegów powiedział co przykrego — gdy nazwał go na przykład „lizusem” — nic nie odpowiadał. Rybie jego oczy wpatrywały się w przeciwnika spokojnie choć z natężeniem — na wargach pojawiał się wyraźniejszy, niż zwykle, uśmieszek — i na tym wszystko się kończyło.”

Ślimacki nie był wzorowym uczniem. Pod względem nauki zajmował trzecie czy czwarte miejsce w klasie.  Ma złe relacje z kolegami z klasy, donosi na nich, w sposób podstępny zdobywa tytuł prymusa szkolnego.

„Nowy prymus nie cieszył się miłością kolegów — natomiast bali się go oni. Ile razy jakieś kółko żywo o czymś rozprawiało, a on się zbliżył — natychmiast wszyscy milkli i rozchodzili się. On zaś, choć czynnego udziału w życiu koleżeńskim nie brał, niesłychanie był ciekawy wszystkiego, co się w kółkach mówiło i działo.”

Chłonął każdą wiedzę o wybrykach kolegów, by móc jak najszybciej podzielić się nią z inspektorami szkoły. Ślimacki jest typowym przykładem małego zdrajcy, który wchodził w konszachty z nauczycielami. Był chłopcem zazdrosnym, zawistnym i mściwym. Zawsze potrafił wyczuć odpowiedni moment i sytuację, by pogrążyć kolegów.

Za swoje występki i naganne zachowanie został ukarany przez kolegów po zakończeniu roku szkolnego. Został obity rózgami znad rzeki. Zrozumiał wtedy, że nie ma już czego szukać w szkole, więc wymusił na ojcu przeniesienie do innej szkoły. Był geniuszem dyplomacji.

„Ślimacki dopiął swego: skończył gimnazjum, potem uniwersytet i — „zrobił karierę”. Dobrze mu się dzieje, humor ma zawsze pogodny — i tylko na wspomnienie o szkole w P. i o którym z tamtejszych kolegów zachmurza się i rozmowę czym prędzej na inny przedmiot skierowywa…”

Ślimacki jest postacią negatywną. Jego nieuczciwe zagrywki spowodowały, że nigdy nie zyskał sympatii kolegów. Na dodatek za swoje występki został przez nich ukarany. W swoich działaniach kierował się zazdrością i zawiścią. Nie był ani dobrym chłopcem, ani kolegą.

„Piosenka o końcu świata” interpretacja wiersza Czesława Miłosza
„Piosenka o końcu świata” interpretacja wiersza Czesława Miłosza Wiersz Czesława Miłosza zatytułowany „Piosenka o końcu świata” przywołuje skojarzenie...
"Nie - Boska komedia" Z. Krasińskiego - na czym polega tragizm Hrabiego Henryka?
Pamiętaj, że wypracowanie możesz pobrać wyłącznie do użytku własnego i nie posiadasz do niego praw majątkowych. Dalsza odsprzedaż lub umieszczanie...
Charakterystyka Pozytywizmu w Europie, wypracowanie sprawdzian
Pozytywizm w Europie – charakterystyka W Polsce datą graniczną określającą nastanie pozytywizmu jest połowa 1850 roku do lat 80 XIX wieku....
Wypracowanie, charakterystyka Jeana Tarrau, bohatera „Dżumy”
Albert Camus „Dżuma” – Charakterystyka Jeana Tarrau Powieść „ Dżuma ” autorstwa Alberta Camusa  zawiera wiele postaci, niektóre z nich jednak...
Tytuł utworu a jego symboliczna wymowa- wypracowanie maturalne
Symboliczna wymowa i ukryte znaczenie tytułów dzieł literackich – wypracowanie maturalne Każde dzieło literackie nosi tytuł, to on nadany przez...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *