Sherlock Holmes – charakterystyka A. C. Doyle`a, wypracowanie

Sherlock Holmes to postać stworzona przez angielskiego pisarza Arthura Conan Doyle`a. Bohater występuje w licznych powieściach i opowiadaniach kryminalnych tego autora. Jest angielskim detektywem, potrafiącym umiejętnie rozwikłać nawet najtrudniejszą zagadkę. Posiada szereg zdolności i umiejętności, które wykorzystuje w swojej pracy. Był niezwykle inteligentnym człowiekiem, posiadał umiejętności dedukcyjne i szybkiego wyciągania właściwych wniosków. Posiadał rozległą wiedzę z różnych dziedzin nauki, które wielokrotnie przyczyniały się do rozwiazywania spraw kryminalnych. Był najlepszym detektywem swoich czasów i legendą. Był również nieocenionym pomocnikiem policji, z którą często współpracował. Jego parterem w pracy i przyjacielem był doktor Watson.

Wypracowanie zawiera  434 wyrazy / 3146 znaków.

Sherlock Holmes to postać stworzona przez angielskiego pisarza Arthura Conan Doyle`a. Bohater występuje w licznych powieściach i opowiadaniach kryminalnych tego autora. Jest angielskim detektywem, potrafiącym umiejętnie rozwikłać nawet najtrudniejszą zagadkę. Mieszka w Londynie przy Baker Street.

Holmes to nienagannie ubrany mężczyzna, który chodzi zazwyczaj w płaszczu w kratę i w czapce z daszkiem. Nigdy nie rozstaje się też z fajką i lupą.

Bohater to wysoki i chudy mężczyzna o ostrym i przenikliwym spojrzeniu. Ma cienki, orli nos, który nadawał jego twarzy wyraz czujny i stanowczy. Ma podbródek wystający i kwadratowy, typowy dla ludzi o mocnym charakterze.

Jest to również bardzo sprawny fizycznie człowiek, silny, który doskonale posługuje się bronią i zna wschodnie sztuki walki. Posiada szereg zdolności i umiejętności, które wykorzystuje w swojej pracy. Jest niezwykle inteligentnym człowiekiem, posiada umiejętności dedukcyjne i szybkiego wyciągania właściwych wniosków. Posiada rozległą wiedzę z różnych dziedzin nauki (chemia, psychologia, balistyka czy matematyka), które wielokrotnie przyczyniały się do rozwiazywania spraw kryminalnych. Po za tym jest doskonałym aktorem i mistrzem charakteryzacji. Potrafi logicznie i precyzyjnie myśleć, doskonale zna ludzkie charaktery i zachowania. W swojej pracy często posługuje się intuicją, która nigdy go nie zawodzi. Pod względem spostrzegawczości i precyzji myślenia detektyw nie ma sobie równych.

Sherlock jest człowiekiem opanowanym i spokojnym, pozytywnie nastawionym do ludzi i świata. Jednak jest typem samotnika, nie pragnie rozgłosu na swój temat, stroni od gwaru i tłumów. Bohater jest bardzo skromnym człowiekiem, nie chełpi się swoimi sukcesami, nie przechwala się. Jest człowiekiem stonowanym. Jest miły, towarzyski, życzliwy i tolerancyjny. Jest człowiekiem o niezłomnych zasadach moralnych, uczciwym i sprawiedliwym. Z wielkim poświęceniem i oddaniem wykonuje swoją pracę. Wierzy w sprawiedliwość. Jest człowiekiem odpowiedzialnym i roztropnym. Cechuje go odwaga i wytrwałość w dążeniu do celu. Nigdy się nie poddaje i nie rezygnuje, zawsze potrafi znaleźć wyjście z każdej, nawet najbardziej trudniej sytuacji. Zawsze z pełną determinacją staje w obronie słabszych i pokrzywdzonych. Nikomu nie odmawia pomocy, zawsze słucha cierpliwie osób, które się do niego zwracają. Jest doskonałym fachowcem w swojej dziedzinie. Dla detektywa nie ma rzeczy niemożliwych.

Jednak nie jest człowiekiem doskonałym. Jak każdy z nas wielki i sławny detektyw posiada również wady. Jest bałaganiarzem, nie potrafi utrzymać porządku w domu. Nie lubi sprzątać. Często też gra po nocach na skrzypcach, ale nie wychodzi mu to najlepiej. Z pewnością nie należy do mistrzów wirtuozerii.

Sherlock Holmes jest najlepszym detektywem swoich czasów i legendą. Jest również nieocenionym pomocnikiem policji, z którą często współpracował. Jednak zazwyczaj działa samotnie lub w towarzystwie swego pomocnika i kronikarza. Jego parterem w pracy i przyjacielem był doktor Watson. Jest wspaniałą postacią, bardzo sympatyczną i posiadającą wybitne zdolności. Jest wyjątkowym człowiekiem i genialnym detektywem.

Wypracowanie - Rządy Kazimierza Wielkiego
Po śmierci Władysława Łokietka rządy w Polsce objął jego jedyny syn, Kazimierz, ostatni Piast na tronie polskim. Koronował się na króla Polski...
„Na Anioł Pański” interpretacja wiersza, Kazimierz Przerwa Tetmajer
„Na Anioł Pański” interpretacja wiersza Kazimierza Przerwy Tetmajera „Na Anioł Pański ” to tytuł wiersz Kazimierza Przerwy Tetmajera. Cały utwór...
Rodion Romanowicz Raskolnikow - charakterystyka
Rodion Romanowicz Raskolnikow – charakterystyka Obraz jednostki, która podąża za swą chorą ideologia doprowadzając do zaćmienia zdrowego...
Emilia Korczyńska – charakterystyka postaci E. Orzeszkowej „Nad Niemnem”
Wypracowanie stanowi charakterystykę Emilii Korczyńskiej, bohaterki występującej w powieści E. Orzeszkowej pod tytułem „Nad Niemnem”. Bohaterka...
„Romantyczność” Adam Mickiewicz interpretacja wiersza
Adam Mickiewicz „Romantyczność” Na wstępie należy zaznaczyć, że utwór „Romantyczność” Adama Mickiewicza stanowi manifest programu literatury...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *