Polska za panowania Stefana Batorego – historia

Po ucieczce Henryka Walezego do Francji w 1574 roku Polska ponownie stanęła w obliczu bezkrólewia. Aby zapobiec ponownej ewentualnej ucieczce nowego króla powołano na tron Annę Jagiellonkę, siostrę Zygmunta Augusta. Jednak ówczesne poglądy nie pozwalały, by kobieta samodzielnie sprawowała władzę w kraju. W związku z tym zaczęto szukać kandydata na męża, który byłby jednocześnie rzeczywisty władcą. Wybór padł na Stefana Batorego. W ciągu dziesięcioletniego panowania Stefan Batory okazał się mądrym, energicznym i wybitnym władcą. Był także doskonałym strategiem i wodzem. Miał ambitne plany na rozprawienie się z Rosją, ale i z Turcją, od której chciał uniezależnić Księstwo Siedmiogrodu, które było lennem Turcji.

Wypracowanie zawiera 407 wyrazów / 2923 znaki.

Po ucieczce Henryka Walezego do Francji w 1574 roku Polska ponownie stanęła w obliczu bezkrólewia. Aby zapobiec ponownej ewentualnej ucieczce nowego króla powołano na tron Annę Jagiellonkę, siostrę Zygmunta Augusta. Jednak ówczesne poglądy nie pozwalały, by kobieta samodzielnie sprawowała władzę w kraju. W związku z tym zaczęto szukać kandydata na męża, który byłby jednocześnie rzeczywisty władcą.

W 1575 roku doszło do podwójnej elekcji. Szlachta poparła Stefana Batorego a magnateria i najwyżsi duchowni katoliccy opowiedzieli się za księciem Maksymilianem II Habsburgiem. Jednak ostatecznie królem Polski został Stefan Batory, również dzięki poparci sekretarza królewskiego, Jana Zamoyskiego, który odgrywał znaczącą rolę w Rzeczypospolitej. Stefan Batory poślubił Annę Jagiellonkę i został ogłoszony królem w 1576 roku.

Stefan Batory urodził się w 1533 roku i pochodził ze znacznego węgierskiego rodu. Był synem wojewody siedmiogrodzkiego, Stefana Batorego i Katarzyny Telegdii.

Przeciwnikiem Batorego okazał się Gdańsk, który obawiał się kontynuacji polityki morskiej Zygmunta augusta. Represje gospodarcze wprowadzone przez Batorego w Gdańsku doprowadziły do otwartej wojny, w którą wmieszała się dania. Konflikt ostatecznie zakończył się ugodą, której wynikiem było uznanie przez Gdańsk Batorego za króla, a władca w zamian zawiesił konstytucję Karnkowskiego.

Kolejnym problemem Batorego była wieloletnia wojna o Inflanty z Rosją, która toczyła się ze zmiennymi wynikami dla obu stron. Jednak naciski wysłannika papieskiego oraz brak funduszy na kontynuację wojny doprowadziły do zawarcia rozejmu w Jamie Zapolskim w 1582 roku, gdzie postanowiono, że Rosja oddaje Inflanty i zrzeka się ziemi połockiej, co sprawiło, że Rosja została zupełnie odcięta od Bałtyku.

Sytuacja wewnętrzna w kraju nie była łatwa, bo wojny z Gdańskiem i Rosją zmusiły Batorego do wielu ustępstw wobec szlachty i możnowładztwa. Aby liczyć na ich poparcie balansował pomiędzy ich żądaniami. Batory zrzekł się miedzy innymi uprawnień sadowniczych i powołał sądy apelacyjne – Trybunał Koronny – 1578 i Trybunał Litewski – 1581. W gestii króla pozostały sprawy związane ze zdradą stanu, zbrodnie obrazy majestatu, nadużycia skarbowe, zamieszki na sejmach i sejmikach, zbrodnie z rąk szlachciców, konfiskata dóbr itp. Batory przeprowadził także reformę polskiej armii i powołał piechotę wybraniecką, w skład której wchodzili powoływani z dóbr królewskich chłopi.

W ciągu dziesięcioletniego panowania Stefan Batory okazał się mądrym, energicznym i wybitnym władcą. Był także doskonałym strategiem i wodzem. Miał ambitne plany na rozprawienie się z Rosją, ale i z Turcją, od której chciał uniezależnić Księstwo Siedmiogrodu, które było lennem Turcji. Nie udało mu się jednak uzyskać wystarczających funduszy ani poparcia, które pomogły by mu zrealizować jego zamierzenia. Stefan Batory zmarł niespodziewanie w 1586 roku po zaledwie 10 latach panowania.

Cedryk Errol – charakterystyka bohatera F. H. Burnett, „Mały Lord”
Głównym bohaterem książki pod tytułem „Mały lord” F. H. Burnett był siedmioletni chłopiec, Cedryk Errol z pochodzenia arystokrata. Jego ojciec...
Wypracowanie - charakterystyka Tomka Sawyera, M. Twaina
Tomek Sawyer jest głównym i tytułowym bohaterem książki Marka Twaina. Tomek jest sierotą, który po śmierci matki zamieszkał przyrodnim bratem,...
"The animals I like" - wypracowanie po angielsku
Animals are an important part of our environment. I think everybody likes animals, kids and adults. I like all kind of animals but I am especially...
Jan Kochanowski „Na dom w Czarnolesie” „O doktorze Hiszpanie” analiza fraszek
Jan Kochanowski „Na dom w Czarnolesie”, „O doktorze Hiszpanie” analiza fraszek Fraszka  jako gatunek literacki wywodzi swą nazwę od włoskiego...
„Proszę Państwa do gazu” Tadeusz Borowski wypracowanie
Tadeusz Borowski „Proszę Państwa do gazu” „Proszę Państwa do gazy” to jedno z opowiadań Tadeusza Borowskiego zgromadzone w całym cyklu. To w...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *