Obraz wsi w pieśni o sobótce świętojańskiej” Jan Kochanowski

„Pieśń o sobótce świętojańskiej” to tytuł utworu stanowiącego cykl pieśni napisanych przy okazji „sobótki” czyli obchodów uroczystości w wigilię św. Jana – 23 czerwca w najkrótszą noc w roku. Obrzędy te są związane jeszcze z tradycją pogańską dopiero z czasem zostały schrystianizowane i połączone z dniem św. Jana Chrzciciela. Całość prezentuje 12 panien tańczących wokół ogniska a każda z nich kolejno opowiada własną niepowtarzalną pieśń. Analizując zbiór należy zauważyć, że obraz wsi prezentują przede wszystkim pieśni panny: pierwszej, szóstej i dwunastej. Wizja wiejskiego życia to prawdziwa sielanka, kraina szczęśliwości, wesołości i spokojnego, harmonijnego życia.

W wypracowaniu dokonano analizy i omówienia zbioru, wskazano wszystkie najważniejsze wątki, ukazano obraz wsi zaprezentowany przez Kochanowskiego - prawdziwą sielankę przepełnioną wdziękiem, barwnymi obrazami, ludowymi elementami i emocjami. Całość zawiera 357 słów.

Jan Kochanowski „Pieśń o sobótce świętojańskiej” – obraz wsi

„Pieśń o sobótce świętojańskiej” to jeden z utworów należących do całego cyklu pieśni napisanych przy okazji „sobótki” czyli obchodów uroczystości w wigilię św. Jana – 23 czerwca w najkrótszą noc w roku. Obrzędy te są związane jeszcze z tradycją pogańską dopiero z czasem zostały schrystianizowane i połączone z dniem św. Jana Chrzciciela.  Najbardziej charakterystyczne zwyczaje powiązane z tą datą, które przetrwały w pamięci po dziś dzień, to puszczanie przez panny plecionych z łąkowych kwiatów wianków na wodę na wróżbę  zamążpójścia oraz rozpalania na wzgórzu ogniska przy którym bawiono się , tańczono i śpiewano.

Jan Kochanowski napisał „Pieśń o sobótce” już jako mieszkaniec Czarnolasu, inspirowany ludowymi zwyczajami uformował swe pieśni na znak dwunastu panien. Każda z nich tańcząc wokół ogniska opowiada własną, niepowtarzalną pieśń. Zanim zostanie omówiony obraz wsi zawarty w utworach należy jednak zaznaczyć, że nie jest to jedyny zaprezentowany przez poetę temat. Czytelnik ma okazję poznać opiewającego uczucia własne autora, dowiedzieć się przymiotach Doroty, narzeczonej i ukochanej Kochanowskiego, a także znaleźć ślady pradawnych ludowych legend i podań zawierających dosadne często krwawe i makabryczne wydarzenia np.: Pieśń panny IX opowiadającą o królu zbrodniarzu.

Analizując zbiór należy zauważyć, że obraz wsi prezentują przede wszystkim pieśni panny: pierwszej, szóstej i dwunastej. Wizja wiejskiego życia to prawdziwa sielanka, kraina szczęśliwości, wesołości i spokojnego, harmonijnego życia. Można stwierdzić, że autor zaprezentował wyidealizowaną wizję, która podkreśla zalety i uznane wartości pomijając codzienność i rzeczywistość żyjących nań ludzi. Panna VI zachwala pracę na roli, możliwość obcowania człowieka z naturą, siania, sadzenia , oczekiwania i zbierania plonów niesie ze sobą prawdziwą radość i wdzięczność. Ludzie połączeni znojem i trudem pracy jednoczą się, zbliżają zapominając o troskach, dzielą ich wspólne emocje połączone ze śpiewem podczas prac w polu. Panna XII wyśpiewuje natomiast słynne słowa, które wielokrotnie stały się mottem dla obrazu wsi jako krainy szczęśliwości: „Wsi spokojna, wsi wesoła jakiż głos twej chwale zdoła!”

Podsumowując, należy więc ostatecznie stwierdzić, że dzieło Kochanowskiego „Pieśń o sobótce świętojańskiej” to sielanka, przepełniona wdziękiem, barwnymi obrazami wsi, ludowymi elementami i emocjami. Elementy te sprawiają, że dzieło w ówczesnym czasie było odważne i nowatorskie.

Poezja K. K. Baczyńskiego wpisana w dramatyczne losy wojny
Pamiętaj, że wypracowanie możesz pobrac wyłącznie do użytku własnego i nie posiadasz do niego praw majątkowych. Dalsza odsprzedaż lub umieszczanie...
Gospodarze w „Panu Tadeuszu" Mickiewicza i „Granicy” Nałkowskiej. - wypracowanie maturalne
Dwaj gospodarze. Porównaj sposób przedstawienia postaci w „Panu Tadeuszu’ Adama Mickiewicza i „Granicy Zofii” Nałkowskiej. – wypracowanie...
„Proces” Franza Kafki - geneza i okoliczności powstania utworu
„Proces” Franza Kafki – geneza i okoliczności powstania utworu Genezę i okoliczności powstania utworu Franza Kafki pod tytułem proces możemy...
"Cogito ergo sum" - myślę, więc jestem.
„Myślę, więc jestem” Kartezjusz, francuski filozof, matematyk i fizyk postanowił poświęcić się poszukiwaniu prawdy. Uznał, że trzeba odrzucić...
Wiliam Szekspir „Romeo i Julia” – analiza utworu, wypracowanie
Wiliam Szekspir „Romeo i Julia” – analiza utworu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *