„Narodziny świata” – streszczenie mitu, wypracowanie

Wypracowanie dotyczy mitu o „Narodzinach świata” i stanowi streszczenie tego utworu. Narodziny świata według mitologii greckiej to czas powstawania ziemi w bardzo ciężkich okolicznościach. Na początku był Chaos, z którego wyłonił się świat a wraz z nim pierwsi bogowie -Tytani. Już od samego początku toczyły się między nimi walki o władzę nad światem. Pierwszy z nich – Uranos, w obawie przed utratą władzy strącił swe potomstwo do najgłębszych czeluści podziemi, zwanych Tartarem. Tylko jeden z synów, Kronos był w stanie pokonać ojca. Udało mu się to dzięki pomocy matki, Gai, która znienawidziła męża za jego okrutny czyn jakiego dopuścił się na dzieciach. Kronos przejąwszy władzę nad światem pojął za żonę Reę, z którą miał wiele potomstwa. Za ich panowania ziemia się rodziła, powstawały łąki, lasy, rzeki, jeziora i góry. Powstawały zwierzęta różnych ras. Ziemia była piękna i urodzajna. Jednak wojny o władzę wśród bogów nie ustawały. Kronos bowiem, w obawie przed utratą władzy dopuścił się strasznych zbrodni – połykał swoje dzieci, by mu nie zagrażały. Rei udało się uratować jedno z nich, Zeusa, którego ukryła na ziemi. Wypracowanie zawiera 352 wyrazy / 2377 znaków.

Narodziny świata według mitologii greckiej to czas powstawania ziemi w bardzo ciężkich okolicznościach. Na początku był Chaos, z którego wyłonił się świat a wraz z nim pierwsi bogowie -Tytani. Chaos mieszaniną żywiołów: wody, ognia, powietrza i ziemi.

Przedstawicielami pierwszych bogów byli Uranos (Niebo) i Gaja (Ziemia). Byli oni małżeństwem, które zapoczątkowało ród Tytanów: cyklopów i sturękich. Ich potomstwo jednak obrzydzało Uranosa, bo byli albo obrzydliwi, albo okrutni i miał świadomość, że mogliby oni wkrótce zagrozić jego władzy, dlatego też Uranos podjął decyzję o umieszczeniu dzieci w najgłębszych otchłaniach Tartaru.

Kronos był jednym z synów pierwszych tytanów. Za namową matki pokonał okrutnego Uranosa i przejął władzę nad światem. Za żonę pojął Reę, z którą miał wiele potomstwa. W czasie ich panowania ziemia się rozrastała i kształtowała, wyglądała pięknie, oświetlało ją słońce, a łąki kwitły na kolorowo. Powstawały lasy, góry, rzeki i jeziora. Na świecie zaczęły pojawiać się zwierzęta wszelkiej maści i rodzaju. Ziemia była piękna i urodzajna.

Jednak wojny o władzę wśród bogów nie ustawały. Kronos bowiem, w obawie przed utratą władzy dopuścił się strasznych zbrodni – połykał swoje dzieci, by mu nie zagrażały. Rei udało się uratować jedno z nich, Zeusa, którego ukryła na ziemi. Dziecko zamieszkało na krecie, gdzie pozostawało pod opieką nimf, a karmione było przez kozę Amalteję. Natura zadbała o boga i zapewniała mu bezpieczeństwo.

Gdy Zeus dorósł, miał wystarczająco siły i sprytu, by stanąć do walki z okrutnym ojcem i pokonać go. Namówił matkę, by ta podała Kronosowi środek na wymioty, dzięki czemu wydostało się z jego wnętrzności rodzeństwo Zeusa, a byli nimi: Posejdon, Hades, Hera, Hestia i Demeter.

Zeus był potężnym bogiem, zwanym gromowładnym, gdyż ciskał straszliwymi piorunami, które niszczyły i pustoszyły ziemię. Lasy płonęły, rzeki się gotowały, całą ziemię ogarnęły tumany kurzu. Ogrom zniszczeń był niewyobrażalnych rozmiarów. Zeusa nie mógł nikt pokonać, nie mógł to trafić żaden pocisk, gdyż chroniła go tarcza wykonana ze skóry Amaltei. Długotrwała walka Zeusa z Kronosem spowodowała wypiętrzanie się stromych i strzelistych gór, a także powstanie wielu wysp.

Ostatecznym zwycięzcą tak straszliwej i okrutnej walki został Zeus, który odtąd był najważniejszym i najpotężniejszym z bogów i do niego należała władza na ziemi.

„Lament” Tadeusz Różewicz - analiza wiersza
„Lament” Tadeusz Różewicz – analiza wiersza Tadeusz Różewicz urodził się 9.10.1921 roku, poetę zalicza się do pokolenia Kolumbów. Jako...
Antyk - znaczenie i rodowód terminu klasycyzm, wypracowanie
Antyk –  znaczenie i rodowód terminu klasycyzm Terminem klasycyzm określa się dorobek epoki antyku, przyjął się on dzięki ocenie przez...
Bilbo Baggins - charakterystyka głównego bohatera powieści "Hobbit" J. R. R. Tolkiena
Pamiętaj, że wypracowanie możesz pobrac wyłącznie do użytku własnego i nie posiadasz do niego praw majątkowych. Dalsza odsprzedaż lub umieszczanie...
„Medaliony” Zofia Nałkowska– „Dno”, wypracowanie
„Medaliony” Zofia Nałkowska– „Dno”. Zofia Nałkowska jest autorka książki pod tytułem „Medaliony”. Utwór można  określić mianem antyfaszystowskiego...
Rządy Aleksandra Jagiellończyka, wypracowanie z historii
Po śmierci Jana Olbrachta w 1501 roku na tronie polskim zasiadł jego młodszy brat Aleksander Jagiellończyk, wielki książę litewski od 1492 roku. Jeszcze...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *