„Medaliony” Zofia Nałkowska, cierpienie bohaterów – wypracowanie

Medaliony zawierają w sobie rzeczywiste obrazy ludzkiego cierpienia podczas II wojny światowej. To w tedy bowiem Niemcy dopuścili się okrutnej zbrodni – ludobójstwa, wykorzystywanego dla celów ekonomiczno – gospodarczych. Autorka nie ubiera opowiadań w zbędne słowa, przedstawia czytelnikowi fakty, które same w sobie są tak wstrząsające, że nie wymagają dodatkowego komentarza. Jak bowiem niewyobrażalne musiało być ludzkie cierpienie skoro śmierć wydawała się przy nim cudownym wyzwoleniem.

Wypracowanie stanowi dokładną analizę utworu pod kątem postawionego tematu. Wszystkie opisy pozostają w ścisłym związku z tekstem lektury.

Motyw cierpienia w „Medalionach” Zofii Nałkowskiej

Cierpienie kojarzy się z przede wszystkim z bólem odczuwanym na tyle silnie, że powstający w ten sposób dyskomfort odbija się na zachowaniu lub funkcjonowaniu człowieka. Cierpienie miewa przeróżne oblicza, poczynając od podzielenia go na fizyczne, psychiczne i emocjonalne kończąc na różnych czynnikach je wywołujących. Każdy ból odczuwany przez człowieka jest cierpieniem ,niestety niekiedy bywa on na tyle silny, że odbiera sens istnieniu i znaczenie ludzkiemu życiu.

Przykład literacki, który ukazuje ludzkie cierpienie zawarty został w Medalionach Zofii Nałkowskiej. Należy zaznaczyć, że ten wstrząsający obraz, jest dowodem zbrodni dokonanej podczas II wojny światowe i dotyczył setek tysięcy osób. Nie można więc w żadnym opisie ująć ogromu  bólu psychicznego i fizycznego jaki przeżyły te ofiary. Utwór jest dowodem zbrodni jakich dopuścili się Niemcy podczas drugiej wojny światowej, czytając dowiadujemy się jak wyzuciu z wszelkich uczuć pozbawieni zasad, moralności i strachu sadyści decydowali o życiu inny. Kres życia przynosiły dłonie dusicieli, buty rozgniatające krtań czy gumowe pejcze wyrywające dziury w skroniach. Jak niewyobrażalne musiały być to cierpienia skoro śmierć stawała się marzeniem o wyzwoleniu przed torturami czy eksperymentami medycznymi wykonywanymi bez znieczulenia tępymi ostrzami splamionymi tkanka i krwią innych więźniów. Nikt nigdy nie będzie w stanie tego określić, jedynie ci ludzie mogli by opisać swe męczarnie, jednak odeszli na zawsze. Musimy również zaznaczyć, że cierpienie fizyczne bywało chwilami znośniejsze od bólu psychicznego. Rany, choć powolnie goiły się, wymierzony przed chwilą raz został zatarty, udręka okrutnych obrazów nie przemijała nigdy. Człowiek żył w pełni świadomym losu swych pobratymców w oczekiwaniu na własną okrutną śmierć. Czując się słabym i całkowicie poddanym innym nie mógł w żaden sposób uchronić się przed najgorszym, pozostawało czekanie pełne lęku i najgorszych myśli. Jak bowiem można funkcjonować gdy otacza człowieka śmierć, gdy widzi jak giną przyjaciele, gdy uświadamia sobie, że najstraszniejszym potworem jest drugi człowiek – nieznający litości. Nawet sen nie przynosił tu odpoczynku, w ciszy można przecież było usłyszeć krzyki i płacz katowanych, kroki oprawców zbliżające się niebezpiecznie. Ten stan można porównać do letargu wywołanego gorączką w którym ze snu wyrywa nas koszmar nie pozwalający zasnąć na nowo. Możemy nazwać obrażenia, określić w jaki sposób zostały zadane, uświadomić sobie, że były bardzo bolesne jednak rozmiaru cierpienia psychicznego nie będziemy w stanie określić nigdy. Nie można bowiem uzmysłowić sobie lub wyobrazić takich sytuacji dopóki nie stanie się bezpośrednio w ich obliczu. Temat ten z pewnością pozostanie nie wyczerpany nie da się bowiem zobrazować i opisać bólu milionów nieżyjących już osób, które nie mogą samodzielnie opisać swego cierpienia.


Oto kilka pytań dotyczących utworu “Medaliony” Zofii Nałkowskiej, z nawiązaniem do cierpienia ludzi, wraz z odpowiedziami:

Jak Zofia Nałkowska przedstawia cierpienie ludzkie w “Medalionach”?

– Zofia Nałkowska w “Medalionach” przedstawia cierpienie ludzkie w sposób bardzo bezpośredni i realistyczny, koncentrując się na szczegółowych relacjach świadków i ofiar zbrodni wojennych. Autorka ukazuje różne aspekty cierpienia, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, stawiając na pierwszym planie doświadczenia indywidualnych osób. Nałkowska nie ucieka przed brutalnością faktów, ale jednocześnie jej opisy są pełne empatii i głębokiego humanizmu.

W jaki sposób opisy cierpienia w “Medalionach” wpływają na odbiorcę?

– Opisy cierpienia w “Medalionach” mają na celu wstrząsnąć odbiorcą, skłonić do refleksji nad okrucieństwem wojny i zbrodniami dokonanymi na ludności cywilnej. Przekaz Nałkowskiej ma mocny wpływ emocjonalny, zmusza do konfrontacji z brutalną prawdą historyczną, jednocześnie budując poczucie współczucia i solidarności z ofiarami.

Czy w “Medalionach” znajdziemy jakiekolwiek przesłanie dotyczące przetrwania cierpienia?

– Choć “Medaliony” koncentrują się na opisach cierpienia i zbrodni, można w nich znaleźć również przesłania dotyczące przetrwania, siły ducha ludzkiego i możliwości odnalezienia sensu nawet w najciemniejszych okolicznościach. Przesłanie to nie jest jednak przedstawione w sposób oczywisty, ale można je dostrzec w między wierszami, w odwadze i determinacji niektórych postaci.

Jakie znaczenie ma cierpienie w kontekście pamięci i świadectwa w “Medalionach”?

– W “Medalionach” cierpienie ma kluczowe znaczenie dla procesu pamięci i świadectwa. Opowieści o cierpieniu są świadectwem historii, mają za zadanie zachować pamięć o ofiarach i okrucieństwach wojny. Nałkowska podkreśla, że pamięć o cierpieniu jest ważna nie tylko dla upamiętnienia ofiar, ale także jako przestroga dla przyszłych pokoleń.

W jaki sposób Nałkowska oddaje głos ofiarom w “Medalionach”?

– Nałkowska oddaje głos ofiarom poprzez bezpośrednie cytaty, relacje świadków, a także poprzez głębokie zanurzenie w ich doświadczeniach i emocjach. Autorka stosuje zwięzły, ale bardzo wyrazisty język, który pozwala czytelnikowi na chwilę stanąć w miejscu ofiar, poczuć ich strach, ból i rozpacz, a przez to lepiej zrozumieć ogrom tragedii, którą przeszli.

Meriadok Brandybuck – charakterystyka postaci, J. R. R. Tolkien
Meriadok Brandybuck, przez przyjaciół nazywany Merrym, jest jednym z bohaterów trylogii J. R. R. Tolkiena „Władca pierścieni”. Merry jest jedynym...
"Róża poświęcona Danielowi Naborowskiemu" Jarosława Marka Rymkiewicza interpretacja wiersza.
                Topos róży w baroku był jednym z głównych tematów wierszy. Daniel Naborowski- barokowy twórca swój wiersz poświęcił księciu Krzysztofowi...
Kubuś Puchatek – charakterystyka postaci, A. A. Milne
Kubuś Puchatek jest tytułowym bohaterem książki A. A. Milne pod tym samym tytułem. Jest to mały, okrągły pluszowy miś ubrany w czerwony kubraczek...
"The animals I like" - wypracowanie po angielsku
Animals are an important part of our environment. I think everybody likes animals, kids and adults. I like all kind of animals but I am especially...
„Nad Niemnem” - praca jako wartość człowieka.
Eliza Orzeszkowa, autorka wielu powieści poruszających problemy o tematyce religijnej, etyczne czy społecznej w jednym z swoich dzieł pt.„ Nad...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *