Maciek Ogorzałka – charakterystyka bohatera M. Musierowicz – wypracowanie

Wypracowanie dotyczy jednego z bohaterów występujących w książce Małgorzaty Musierowicz, zatytułowanej „Opium w rosole”, Maćka Ogorzałki. Maciek był zdolnym i ambitnym uczniem, pomagał w matematyce swojej koleżance, Kresce, która skrycie się w nim kochała. On jednak zdawał się jej nie zauważać, bo wzdychał do innej, Matyldy. Była to jednak nieszczęśliwa i nieodwzajemniona miłość, bo dziewczyna okazała się niewarta jego uczuć. Jak tylko dowiedziała się o jego sytuacji materialnej, rzuciła go i obgadała przy znajomych. Był dobrym chłopcem, ale i naiwnym, bo przebaczał dziewczynie wszystko, chociaż na to nie zasługiwała. Bohater był koleżeński, miał wielu wiernych przyjaciół, którzy doceniali jego zalety.

Wypracowanie zawiera 450 wyrazów / 3108 znaków.

Wypracowanie dotyczy jednego z bohaterów występujących w książce Małgorzaty Musierowicz, zatytułowanej „Opium w rosole”, Maćka Ogorzałki. Maciek to osiemnastoletni, „wysoki, zgrabny chłopak o bardzo ładnych oczach i bardzo czerwonych uszach oraz bujną, jasną czupryną.” Mieszkał razem z bratem Piotrem w jednej z poznańskich kamienic.

Maciej i jego brat, Piotr wiedli skromne życie, gdyż musieli się sami utrzymywać, a Piotr miewał kłopoty ze stałą pracą. Dlatego Maciek zwykle nosił ubrania po starszym bracie.  Jednak nie wstydził się biedy, nie ukrywał jej. Zawsze był schludny i zadbany.

„Maciej Ogorzałka to romantyk o charakterze eksplozywnym i dość znacznie rozbudowanej ambicji. Cechował się nieco przesadną powagą i godnością, którymi starannie rekompensował swe wyimaginowane defekty.

Maciek był zdolnym i ambitnym uczniem, pomagał w matematyce swojej koleżance, Kresce, która skrycie się w nim kochała. On jednak zdawał się jej nie zauważać, bo wzdychał do innej, Matyldy. Była to jednak nieszczęśliwa i nieodwzajemniona miłość, bo dziewczyna okazała się niewarta jego uczuć. Jak tylko dowiedziała się o jego sytuacji materialnej, rzuciła go i obgadała przy znajomych. Bohater był dobrym chłopcem, ale i naiwnym, bo przebaczał dziewczynie wszystko, chociaż na to nie zasługiwała. Chłopak był koleżeński, miał wielu wiernych przyjaciół, którzy doceniali jego zalety. Był pewny siebie i zawsze starał się postępować właściwie. Starał się również nie przysparzać kłopotów swojemu starszemu bratu, który i tak już miał wiele na głowie. Maciek nie narzekał na swój los i doceniał to co już ma. Był dobrym bratem. Zawsze też mógł liczyć na dobrą radę starszego i bardziej doświadczonego życiowo Piotra.

Maciek był mądrym i uczciwym chłopcem. Z czasem potrafił dostrzec szczere uczucie Kreski i zrozumiał, że dziewczyna jest warta jego miłości. Zrozumiał swój błąd i pragnął odzyskać uczucia dziewczyny, którą wcześniej bardzo zranił. Kreska długo nie potrafiła mu wybaczyć. Jednak doceniła jego wytrwałość i determinację i dała mu kolejną szansę. Oboje zrozumieli, że bardzo się kochają.

Maciek był bardzo lubiany przez sąsiadów, kolegów i nauczycieli. Był niezwykle sympatyczny i miły dla wszystkich. Był grzecznym chłopcem i porządnym człowiekiem. Był towarzyszem godnym zaufania, nikomu też nie odmawiał pomocy. Był bezinteresowny i zawsze życzliwy, nawet wobec obcych. Miał też ogromne pokłady cierpliwości, na przykład wobec małej Aurelii, która czasem go przedrzeźniała. Chłopak zawsze wierzył w dobroć ludzi i ich szczere intencje, dlatego też był łatwą ofiarą ich nieuczciwych zamiarów. W bardzo łatwy sposób dał się zmanipulować Matyldzie, w której się zadurzył. Z trudem mógł zrozumieć postępowanie dziewczyny i dopiero brat uświadomił mu, jaką dziewczyną w rzeczywistości jest obiekt jego westchnień.

Maciej Ogorzałka to wspaniały bohater, godny podziwu i zaufania przyjaciel. Jest dobry dla ludzi, zawsze uczciwy i bezinteresowny. Jednak trochę naiwny i dlatego łatwo go skrzywdzić. To wspaniały materiał na prawdziwego przyjaciela. Imponuje swoją wrażliwością i wiarą w to, że ludzie są dobrzy.

Wypracowanie: Dziecko w literaturze: „Tadeusz” E. Orzeszkowa, „Janko Muzykant” H. Sienkiewicz
Motyw dziecka – „Tadeusz” E. Orzeszkowej,  „Janko Muzykant” H. Sienkiewicz Dziecko kojarzy się przede wszystkim z niewinnością i bezradnością....
„Wieczór autorski”- Wisława Szymborska analiza utworu
„Wieczór autorski”- Wisława Szymborska analiza utworu „Wieczór autorski” to wiersz Autorstwa Wisławy Szymborskiej, który zawiera prezentację...
Kazania sejmowe - Piotra skargi – analiza, wypracowanie
Piotr Skarga Kazania sejmowe – omówienie Chcąc omówić Kazania tworzone przez Piotra Skargę i podkreślić ich wyjątkowość należy najpierw wyjaśnić...
Romantyzm najważniejsze terminy literackie i pojęcia- ściąga , sprawdzian
Romantyzm  najważniejsze terminy literackie i pojęcia- ściąga , sprawdzian Każda epoka literacka charakteryzowana zostaje poprzez związane z...
Salomea Brynicka – charakterystyka bohaterki „Wierna rzeka”, wypracowanie
Główną bohaterką powieści S. Żeromskiego pod tytułem „Wierna rzeka” była Salomea Branicka. Salomea pochodziła z ubogiej szlacheckiej rodziny...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *