Maciek Ogorzałka – charakterystyka bohatera M. Musierowicz – wypracowanie

Wypracowanie dotyczy jednego z bohaterów występujących w książce Małgorzaty Musierowicz, zatytułowanej „Opium w rosole”, Maćka Ogorzałki. Maciek był zdolnym i ambitnym uczniem, pomagał w matematyce swojej koleżance, Kresce, która skrycie się w nim kochała. On jednak zdawał się jej nie zauważać, bo wzdychał do innej, Matyldy. Była to jednak nieszczęśliwa i nieodwzajemniona miłość, bo dziewczyna okazała się niewarta jego uczuć. Jak tylko dowiedziała się o jego sytuacji materialnej, rzuciła go i obgadała przy znajomych. Był dobrym chłopcem, ale i naiwnym, bo przebaczał dziewczynie wszystko, chociaż na to nie zasługiwała. Bohater był koleżeński, miał wielu wiernych przyjaciół, którzy doceniali jego zalety.

Wypracowanie zawiera 450 wyrazów / 3108 znaków.

Wypracowanie dotyczy jednego z bohaterów występujących w książce Małgorzaty Musierowicz, zatytułowanej „Opium w rosole”, Maćka Ogorzałki. Maciek to osiemnastoletni, „wysoki, zgrabny chłopak o bardzo ładnych oczach i bardzo czerwonych uszach oraz bujną, jasną czupryną.” Mieszkał razem z bratem Piotrem w jednej z poznańskich kamienic.

Maciej i jego brat, Piotr wiedli skromne życie, gdyż musieli się sami utrzymywać, a Piotr miewał kłopoty ze stałą pracą. Dlatego Maciek zwykle nosił ubrania po starszym bracie.  Jednak nie wstydził się biedy, nie ukrywał jej. Zawsze był schludny i zadbany.

„Maciej Ogorzałka to romantyk o charakterze eksplozywnym i dość znacznie rozbudowanej ambicji. Cechował się nieco przesadną powagą i godnością, którymi starannie rekompensował swe wyimaginowane defekty.

Maciek był zdolnym i ambitnym uczniem, pomagał w matematyce swojej koleżance, Kresce, która skrycie się w nim kochała. On jednak zdawał się jej nie zauważać, bo wzdychał do innej, Matyldy. Była to jednak nieszczęśliwa i nieodwzajemniona miłość, bo dziewczyna okazała się niewarta jego uczuć. Jak tylko dowiedziała się o jego sytuacji materialnej, rzuciła go i obgadała przy znajomych. Bohater był dobrym chłopcem, ale i naiwnym, bo przebaczał dziewczynie wszystko, chociaż na to nie zasługiwała. Chłopak był koleżeński, miał wielu wiernych przyjaciół, którzy doceniali jego zalety. Był pewny siebie i zawsze starał się postępować właściwie. Starał się również nie przysparzać kłopotów swojemu starszemu bratu, który i tak już miał wiele na głowie. Maciek nie narzekał na swój los i doceniał to co już ma. Był dobrym bratem. Zawsze też mógł liczyć na dobrą radę starszego i bardziej doświadczonego życiowo Piotra.

Maciek był mądrym i uczciwym chłopcem. Z czasem potrafił dostrzec szczere uczucie Kreski i zrozumiał, że dziewczyna jest warta jego miłości. Zrozumiał swój błąd i pragnął odzyskać uczucia dziewczyny, którą wcześniej bardzo zranił. Kreska długo nie potrafiła mu wybaczyć. Jednak doceniła jego wytrwałość i determinację i dała mu kolejną szansę. Oboje zrozumieli, że bardzo się kochają.

Maciek był bardzo lubiany przez sąsiadów, kolegów i nauczycieli. Był niezwykle sympatyczny i miły dla wszystkich. Był grzecznym chłopcem i porządnym człowiekiem. Był towarzyszem godnym zaufania, nikomu też nie odmawiał pomocy. Był bezinteresowny i zawsze życzliwy, nawet wobec obcych. Miał też ogromne pokłady cierpliwości, na przykład wobec małej Aurelii, która czasem go przedrzeźniała. Chłopak zawsze wierzył w dobroć ludzi i ich szczere intencje, dlatego też był łatwą ofiarą ich nieuczciwych zamiarów. W bardzo łatwy sposób dał się zmanipulować Matyldzie, w której się zadurzył. Z trudem mógł zrozumieć postępowanie dziewczyny i dopiero brat uświadomił mu, jaką dziewczyną w rzeczywistości jest obiekt jego westchnień.

Maciej Ogorzałka to wspaniały bohater, godny podziwu i zaufania przyjaciel. Jest dobry dla ludzi, zawsze uczciwy i bezinteresowny. Jednak trochę naiwny i dlatego łatwo go skrzywdzić. To wspaniały materiał na prawdziwego przyjaciela. Imponuje swoją wrażliwością i wiarą w to, że ludzie są dobrzy.

Triss Merigold – charakterystyka postaci „Krew elfów”, wypracowanie
Jedną z bohaterek występujących w powieści A. Sapkowskiego pod tytułem „Krew elfów” była Triss Merigold. Była ona czarodziejką, która cieszyła...
„Romantyczność” Adam Mickiewicz interpretacja wiersza
Adam Mickiewicz „Romantyczność” Na wstępie należy zaznaczyć, że utwór „Romantyczność” Adama Mickiewicza stanowi manifest programu literatury...
”Cykl sonetów Z chałupy” interpretacje sonetów: I, XV, XIX, XXIX Jana Kasprowicza
”Cykl sonetów Z chałupy” interpretacje sonetów: I, XV, XIX, XXIX Jana Kasprowicza Jan Kasprowicz jest autorem zbioru sonetów zatytułowanych „Cykl...
Wypracowanie – charakterystyka Stasia Tarkowskiego, W pustyni i w puszczy
Głównym bohaterem powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” jest Staś Tarkowski. Staś ma 14 lat. Urodził i wychował się w Port Saidzie....
„Kowal” interpretacja sonetu Leopolda Staffa, wypracowanie
„Kowal” interpretacja utworu Leopolda Staff Leopold Staff urodził się 14 XI 1878 roku we Lwowie, jego twórczość objęła aż trzy epoki literackie:...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *