Lotta jako romantyczna kochanka z „Cierpień młodego Wertera”

Goethe w swoim dziele „ Cierpienia młodego Wertera” ukazuje w sposób szczegółowy sylwetki  dwóch bohaterów. Lotta to jedna z doskonale napisanych przez autora postaci.

Wypracowanie prezentuje obraz Sharlotty jako romantycznej kochanki. W prezentacji tej postaci znajdziemy opis zarówno jej wyglądu, jak i charakterystykę jej osobowości. W pracy kobieta ukazana jest niemalże jak anioł, gdyż jej postać widzimy oczami zakochanego w niej Wertera.

 

Goethe w swoich utworach w umiejętny sposób potrafi stworzyć postać wymyślonego przez siebie bohatera.  Jedną z doskonale napisanych przez niego postaci jest Lotta, główna bohaterka płci żeńskiej w ‘ Cierpieniach młodego Wertera”.

Lotta, a właściwie Sharlotta jest piękną, młodą, średniego wzrostu dziewczyną o zgrabnej sylwetce, która wraz z ojcem i sześciorgiem rodzeństwa zamieszkuje w urokliwej leśniczówce. Dziewczyna już w pierwszej scenie, podczas której ją poznajemy, zostaje ukazana niemalże jak anioł. Stojąc w pięknej, białej sukni w otoczeniu dzieci, rozdzielając między nich kromkę chleba wzbudza zachwyt Wertera, który pisze do przyjaciela tymi słowy:

„ Jestże aniołem? – Nie, tym mianem zowie pierwszy lepszy swą uwielbianą! Nie jestem jednak w stanie uzmysłowić ci inaczej jej doskonałości…”

Dziewczyna mimo, iż jest wrażliwą, łagodną osobą, potrafi w odważny sposób wygłaszać swoje poglądy i bronić własnego zdania. Nie boi się skrytykować otrzymanej od kuzynki książki czy wypowiedzieć na określony temat, wykazując się przy tym krytycyzmem i całkowitą niezależnością. Dzięki łagodności i dobroduszności, które bije od bohaterki, ludzie uwielbiają jej obecność, która wnosi dużo uśmiechu, ciepła i krzewi radość, wśród osób, które otacza. Niewiasta pełni role nie tylko córki czy siostry, ale od czasu śmierci matki jest panią domu i opiekunką swojego rodzeństwa, które  bezgranicznie kocha. Choć mogłoby się wydawać, że dziewczyna może być nieszczęśliwa w natłoku obowiązków, jest zupełnie inaczej. Lotta kocha swoje życie, które jest dla niej skarbnicą szczęścia. Jak sama mówi:

„ (…) własne codzienne życie, nie będące, co prawda, rajem, które jest jednak dla mnie w gruncie rzeczy źródłem niewysławionej szczęśliwości.”

Córka komisarza, jest pełna radości i pasji. Niewiasta kocha taniec. Jak mówi do Wertera:

” Jeśli nawet ta namiętność jest wadą wyznaję otwarcie, że nie znam niczego milszego nad taniec.”

Jej miłością są także książki, które czyta w wolnych chwilach:

„ Za młodych lat- mówiła- przepadałam za powieściami. O, jakże miło było usiąść sobie w niedzielę w jakimś kąciku i utonąć myślą w zmiennych kolejach losu jakiejś miss Jenny. Nie zapieram się, że i dziś jeszcze mi się zdarza zdobyć książkę, tedy musi ona odpowiadać w zupełności moim upodobaniom.”

Lotta jest szczera, prostolinijna i uczciwa, choć w Werterze odnalazła swoją bratnią duszę nie ukrywa, że ma narzeczonego, którego kocha i za którego zamierza już wkrótce wyjść za mąż. Dziewczyna, choć czuje więź, łączącą ją z przyjacielem, nie myśli o nim inaczej aniżeli o powierniku swoich problemów czy sekretów. Lubi ona przebywać w towarzystwie Wertera, chodzić z nim na spacery czy godzinami rozmawiać na łączące ich tematy, jednakże nie zmienia to faktu, że to z Albertem chce dzielić życie, gdyż to z nim łączy ją trwała, odporna na wszelkie burze miłość. Mimo, iż kocha narzeczonego cierpi po samobójczej śmierci przyjaciela, który był osoba bliską jej sercu.

Lotta to wspaniała kobieta o bardzo intrygującej osobowości. Jest ona indywiduum pełnym miłości, ciepła, pasji, przyjaźni.  Goethe ubierając kreacje tej postaci w odpowiednie słowa stworzył doskonały portret kobiety- kochanki romantycznej.

Renesans – najwięksi myśliciele epoki
Renesans – najwięksi myśliciele. Epokę renesansu ukształtowały ważne wydarzenia historyczne, zalicza się do nich: odkrycia geograficzne, kształtowanie...
Panowanie Henryka Walezego – wypracowanie z historii
Henryk Walezy urodził się 19 września 1551 roku jako Edward Aleksander, ostatni z francuskiej dynastii Walezjuszów. Był on czwartym synem Henryka...
Wypracowanie – charakterystyka Odyseusza, J. Parandowski
Odyseusz jest tytułowym bohaterem utworu Jana Parandowskiego, pt.: „Przygody Odyseusza”. Jego ojcem był Laertes. Odyseusz był królem Itaki i...
Wiliam Szekspir „Romeo i Julia” – analiza utworu, wypracowanie
Wiliam Szekspir „Romeo i Julia” – analiza utworu
„Lament „ interpretacja wiersza Tadeusza Różewicza
„Lament „ interpretacja wiersza Tadeusza Różewicz Wiersz zatytułowany „Lament” autorstwa Tadeusza Różewicza ukazuje tragedie młodego człowieka,...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *