Krasnoludy – charakterystyka bohaterów J. R. R. Tolkiena

Poniższe wypracowanie stanowi charakterystykę Krasnoludów, postaci stworzonych przez J. R. R. Tolkiena. Krasnoludy występują w obu powieściach pisarza „Władca pierścieni”, jak i w „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Są to istoty niewysokie, ale wyższe od Hobbitów. Cechuje je niezwykła siła i pracowitość. Są doskonałymi rzemieślnikami: kowalami, złotnikami. Potrafią stworzyć wspaniałą broń, ale i piękną biżuterię. Charakteryzuje je miłość do skarbów i cennych kruszców. To oni są założycielami miasta Dal, które zniszczył potężny smok Smaug i przejął ich skarby. Jednym z przedstawicieli tego rodu jest Thorin Dębowa Tarcza, silny i waleczny krasnolud, który brał udział w bitwie Pięciu Armii i poległ w walce. Był niezwykle uparty i wytrwały, ale i chciwy. Nie chciał podzielić odzyskanego skarbu na wszystkich wojowników. Nieco inny charakter miał Gimli, który był dobry, uczciwy i wierny. I chociaż nie przepadał za elfami, to jednak zaprzyjaźnił się z Legolasem, z którym brał udział w wielu bitwach, walcząc ramię w ramię.

 

Wypracowanie zawiera  397 wyrazów / 2771 znaków.

Krasnoludy ukazane przez J. R. R. Tolkiena są jedną z ras zamieszkujących Śródziemie. Są to istoty niskie, ale wyższe od Hobbitów.

To one były założycielami miasta Dal, które z czasem został kompletnie zniszczone przez potężnego smoka, Smauga, który zagarnął cały ich skarb.

Są to istoty tajemnicze, skryte, chętnie strzegące swoich tajemnic i obyczajów.

Krasnoludy cechuje niezwykła siła i pracowitość. Są mężne, dobrze zbudowane i umięśnione.  Noszą długie brody i niezbyt kolorowe odzienie. Wyglądają dostojnie i władczo. Zazwyczaj wyposażone są w topory, ich ulubioną broń. Ich oręże niekiedy posiada właściwości magiczne.

Są doskonałymi rzemieślnikami: kowalami, złotnikami. Potrafią stworzyć wspaniałą broń, ale i piękną biżuterię. Charakteryzuje je miłość do skarbów i cennych kruszców. Są również doskonałymi budowniczymi. Potrafią umiejętnie zagospodarować każdą niemal jaskinię czy grotę. Budują wspaniałe siedliska i mieszkania. Potrafią doskonale zorganizować sobie pracę i czas wolny. Nie stronią od zabaw i hulanek. Lubią dobrze zjeść i napić się dobrego trunku.

Są również wielkimi wojownikami pomimo niskiego wzrostu. Mają waleczne serca i odważne dusze. Są nieprzelęknieni i dzielni. Potrafią pójść na służbę wojskową w imię dobra i pokoju. W walce są wytrwali i mężni, chociaż potrafią narzekać na warunki, w jakich niekiedy się znajdują. Bywają marudni i złośliwi.

Jednym z przedstawicieli tego rodu jest Thorin Dębowa Tarcza, silny i waleczny krasnolud, który brał udział w bitwie Pięciu Armii i poległ w walce. Był niezwykle uparty i wytrwały, ale i chciwy. Nie chciał podzielić odzyskanego skarbu na wszystkich wojowników. Jego chciwość i zbytnia pewność siebie nie raz doprowadziłaby do jego zguby. Potrafił jednak pokonać wszelkie przeciwności losu.

Nieco inny charakter miał Gimli, który był dobry, uczciwy i wierny. I chociaż nie przepadał za elfami, to jednak zaprzyjaźnił się z Legolasem, z którym brał udział w wielu bitwach, walcząc ramię w ramię. Potrafił pokonać wszelkie uprzedzenia. Był wesoły i lubił wszelkie rodzaje rozrywki. Był również zabawny i dowcipny. Czasem zachowywał się dość niepoważnie, ale tylko dlatego, że miał charakter zgrywusa. Bez najmniejszego zawahania wziął udział w bardzo niebezpiecznej misji, oddając  swój topór na usługi Froda, dzielnie mu towarzyszył w wyprawie. Nie zrezygnował z misji nawet po rozpadzie drużyny pierścienia.

Krasnoludy ukazane przez Tolkiena są wspaniałymi, pracowitymi istotami. Szanują pracę i wszelką zdobycz. Potrafią tworzyć wspaniałe przedmioty, budować niezwykłe pomieszczenia i kopalnie. Są narodem walecznym i bohaterskim, chętnie oddającym swe usługi w priorytetowych sprawach. Są dumni, ale nie zawsze honorowi. Często bywają chciwi i zachłanni, co niestety stanowi ich wadę narodową.

„Medaliony” Zofia Nałkowska– „Dno”, wypracowanie
„Medaliony” Zofia Nałkowska– „Dno”. Zofia Nałkowska jest autorka książki pod tytułem „Medaliony”. Utwór można  określić mianem antyfaszystowskiego...
„Curriculum vitae” interpretacja wiersza Leopolda Staffa, wypracowanie
„Curriculum vitae” interpretacja wiersza Leopolda Staffa Leopold Staff to jeden z najwybitniejszych polskich poetów. Urodził się 14. 09. 1878...
Wypracowanie – legenda o „Wandzie”
Historia ukazana w utworze działa się w Krakowie za czasów panowania Kraka. Wanda była jego jedyną córką i gdy król zmarł, to ona zasiadła na...
Mit o Dedalu I Ikarze, wypracowanie
Mit o Dedalu I Ikarze Mitologia grecka zawiera bardzo bogaty zbiór mitów podlegających różnorodnym funkcją i podziałom. Ponadczasowość wielu...
Charakterystyka Orfeusza i Syzyfa.
Orfeusz – był królem – śpiewakiem Tracji, był młody i piękny. śpiewał i grał na lutni tak pięknie, że wszyscy zachwycali się jego...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *