Kasia – charakterystyka postaci, „Oto jest Kasia” M. Jaworczakowa

Wypracowanie jest charakterystyką Kasi, tytułowej bohaterki książki Miry Jaworczakowej „Oto jest Kasia”. Kasia chodzi do drugiej klasy i jest najlepszą uczennicą, ma same dobre stopnie i jest dumą nie tylko rodziców, ale i nauczycieli oraz rówieśników, którzy darzą ja ogromną sympatią. Nieco inaczej sytuacja wygląda w domu. Kasia potrafi być złośliwa i krnąbrna. Lubi, gdy spełnia się jej zachcianki i kaprysy. Nie znosi natomiast odmowy. Często kłoci się z bratem i mamą. Jest samolubna i zapatrzona w siebie. Niechętnie pomaga mamie w domowych obowiązkach. Gdy na świat przychodzi jej młodsza siostra czuje żal do rodziców, że całą swoją uwagę przekierowali właśnie na maleństwo. Robi wszystko, by czuć się zauważona. Niestety robi to w zły sposób. Opuszcza się w nauce, źle się zachowuje, źle traktuje koleżanki, jest niegrzeczna i nieodpowiedzialna. Gdy mama oddaje pod jej opiekę siostrę omal nie dochodzi do tragedii. Przestraszona Kasia ratuje dziecko i nie przyznaje się do winy, po powrocie mamy.

Wypracowanie zawiera 438 wyrazów / 2831 znaków.


“Oto jest Kasia” to książka dla dzieci autorstwa Miry Jaworczakowej, przedstawiająca życie i przemianę młodej dziewczynki, Kasi. Kasia, będąc początkowo rozpieszczoną i kapryśną, przeżywa szereg wydarzeń, które prowadzą do jej dojrzewania emocjonalnego i zmiany zachowania. Ta opowieść pokazuje, jak dzieci mogą radzić sobie z zazdrością, trudnościami w relacjach z rówieśnikami i rodzeństwem, a także jak ważna jest rodzina i empatia w rozwoju młodej osoby.

Historia Kasi jest uniwersalna i odzwierciedla wiele doświadczeń dzieci w wieku szkolnym. Poprzez pokazanie jej zmagań i ewolucji, książka uczy ważnych lekcji o wzajemnym szacunku, odpowiedzialności i znaczeniu rodziny. To świetna lektura dla młodych czytelników, która pomaga zrozumieć i przetworzyć skomplikowane emocje.

Kasia – charakterystyka postaci, „Oto jest Kasia” M. Jaworczakowa

Kasia  jest tytułową bohaterką książki Miry Jaworczakowej „Oto jest Kasia”.

Kasia mieszka wraz z rodzicami i starszym bratem, Jurkiem, który często pomaga rodzicom w opiece nad nią.

Główna bohaterka to ośmioletnia dziewczynka, uczennica klasy drugiej. Jest klasową prymuską. Cieszy się szacunkiem zarówno wśród nauczycieli jak i kolegów i koleżanek z klasy. Rodzice są dumni z córki. Jednak jej zachowanie w domu odbiega nieco od szkolnej reputacji. Dziewczynka jest rozpieszczona i kapryśna, przyzwyczajona do spełniania jej zachcianek. Często kłoci się z mamą i starszym bratem, obraża się, gdy czegoś jej się zabrania. Lubi skupiać wyłącznie na sobie uwagę innych.

Sytuacja ulega pogorszeniu, gdy w domu pojawia się kolejne dziecko. Kasia nie może znieść młodszej siostry, która staje się dla rodziców, dziadka i cioci najważniejsza. Złości ją, że nie jest już w centrum uwagi. W przeciwieństwie do brata, nie potrafi i nie chce brać udziału w opiece nad młodszą siostrą, nienawidzi jej. Nie może się pogodzić z faktem, że ma młodszą siostrę, chce żeby maleństwo zniknęło z domu.

Dodatkowo frustrację Kasi wzmaga pojawienie się nowej koleżanki, która szybko zyskuje sympatię dzieci w klasie. Staje się ich nową ulubienicą, bo jest miła i życzliwa, nie to co Kasia.

Swoją frustrację zaczyna przerzucać na koleżanki w szkole. Staje się niemiła, wręcz złośliwa. Wyzywa, a nawet popycha koleżanki. Psuje im każdą zabawę, w której sama nie bierze udziału. Nie potrafi znieść faktu, że rówieśnicy potrafią bawić się bez niej. Traci sympatię kolegów w klasie i dobrą reputację. Niektóre dzieci uciekają przed nią w obawie, że ta zrobi im krzywdę.

Kasia opuszcza się w nauce, by zrobić wszystkim na złość. Jej pani jest bardzo przykro z tego powodu. Właśnie z tego powodu w szkole był jej ojciec, bo Kasia została zagrożoną uczennicą i mogłaby nie przejść do następnej klasy. W nadrobieniu stopni miał pomagać jej brat, Jurek, który początkowo niechętnie, ale zgodził się na ten pomysł. Z czasem pomoc Jurka zaczyna przynosić efekty, Kasia zaczyna przynosić czwórki.

Jednak punktem kulminacyjnym w zachowaniu Kasi staje się dzień, w którym mama oddaje pod jej opiekę siostrę i omal nie dochodzi do tragedii. Kasia zabawiona w swoim pokoju nie reaguje na straszliwy płacz dziecka, które przewrócone twarzą do poduszki omal się nie dusi. Przestraszona Kasia ratuje dziecko i troskliwie się nim zajmuje. Jednak po powrocie mamy, Kasia nie potrafi przyznać się do winy. Maleństwo złapało zapalenie płuc i długo je leczono. Kasia odczuła wielkie wyrzuty sumienia i postanowiła, że się zmieni.

Stała się dobrą i opiekuńczą siostrą, zaczęła mamie pomagać w obowiązkach. Przestała kaprysić i wyzłośliwiać się. Również w szkole powoli odzyskiwała sympatię koleżanek. Stała się wyrozumiała i bardziej życzliwa. Kasia stała się dobrą, miłą, młodą osobą.


Jak opisać “Oto jest Kasia”?


“Oto jest Kasia” to książka dla dzieci autorstwa Miry Jaworczakowej, opowiadająca o życiu młodej dziewczynki, Kasi. Jest to historia o dojrzewaniu emocjonalnym, radzeniu sobie z zazdrością i budowaniu relacji z rodzeństwem oraz rówieśnikami. Książka pokazuje przemianę Kasi z rozpieszczonej i kapryśnej dziewczynki w dojrzałą, odpowiedzialną osobę. Przez swoją uniwersalność, książka stanowi cenne źródło lekcji o wzajemnym szacunku, empatii i znaczeniu rodziny dla młodych czytelników.

Jaka jest Kasia z książki “Oto jest Kasia”?


Kasia jest główną bohaterką książki “Oto jest Kasia”. To ośmioletnia dziewczynka, uczennica klasy drugiej, znana ze swoich sukcesów w nauce i szacunku, jakim cieszy się wśród nauczycieli i kolegów. Jednak w domu jej zachowanie jest inne – jest rozpieszczona, kapryśna i ma tendencję do kłótni z rodzeństwem i rodzicami. Nie radzi sobie dobrze z pojawieniem się młodszej siostry, czując się zazdrosna o uwagę, którą otrzymuje nowy członek rodziny.

Jaka była Kasia na początku książki?


Na początku książki Kasia jest przedstawiona jako rozpieszczona i kapryśna ośmioletnia dziewczynka. Ma problem z zachowaniem w domu, często wdając się w kłótnie z rodzicami i starszym bratem. Jej zachowanie pogarsza się szczególnie po narodzinach młodszej siostry, gdyż Kasia z trudem akceptuje zmiany w rodzinie i brak stałej uwagi na siebie. Jest zazdrosna i nie potrafi zaakceptować nowej sytuacji, co prowadzi do konfliktów i problemów w relacjach z rodziną i rówieśnikami.

Jakie miała zalety “Oto jest Kasia”?


“Oto jest Kasia” ma wiele zalet jako książka dla dzieci. Przede wszystkim, przedstawia realistyczny obraz emocjonalnych wyzwań, z jakimi mogą się zmagać dzieci, ucząc przez to empatii i zrozumienia. Książka pokazuje, jak ważne jest dojrzewanie emocjonalne i radzenie sobie z trudnymi sytuacjami. Dodatkowo, historia Kasi jest opowiedziana w sposób, który jest zarówno angażujący, jak i edukacyjny, co czyni ją atrakcyjną dla młodych czytelników. Książka promuje również wartości takie jak rodzina, odpowiedzialność, oraz znaczenie zmiany i wzrostu osobistego.



Lotta jako romantyczna kochanka z „Cierpień młodego Wertera”
Goethe w swoich utworach w umiejętny sposób potrafi stworzyć postać wymyślonego przez siebie bohatera.  Jedną z doskonale napisanych przez...
Wit Stwosz – charakterystyka postaci „Historia żółtej ciżemki”
Wit Stwosz był  jednym z bohaterów drugoplanowych książki A. Domańskiej pod tytułem „Historia żółtej ciżemki”. Wit Stwosz to postać historyczna....
Analiza i interpretacja utworu Czesława Miłosza "Zaklęcie"
Czesław Miłosz jest niewątpliwie jednym z największych poetów współczesnego świata. W latach 30 jego wiersze przesycone były katastrofizmem....
Wypracowanie – charakterystyka Pawła Obareckiego, Siłaczka
Głównym bohaterem „Siłaczki”, Żeromskiego jest Paweł Obarecki. Ukończył studia medyczne w Warszawie. Był młodym, energicznym mężczyzną. Był wesoły...
"Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego - opracowanie - przypomnienie do sprawdzianu
.Opowieść zaczyna się od awarii samolotu, której doświadcza pilot, będący alter ego autora. Na pustyni Sahara spotyka on tytułowego Małego Księcia...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *