Jurko Bohun – charakterystyka bohatera „Ogniem i mieczem”

Charakterystyka Jurko Bohuna, jednego z bohaterów powieści H. Sienkiewicza pod tytułem „Ogniem i mieczem”. Bohun był walecznym i odważnym człowiekiem zdolnym do największych czynów. Wśród Kozaków krążyły o nim legendy, śpiewano o nim pieśni. On sam był trochę artystą o wrażliwej duszy, pięknie śpiewał i grał. Był szaleńczo zakochany w Helenie, która nie odwzajemniała jego uczuć. To było powodem jego częstych wybuchów i niekontrolowanych zachowań. Bohun był bardzo porywczym mężczyzną, co budziło lęk i strach w Helenie. Gdy ją porwał miał świadomość, że dziewczyna bardzo cierpi, boi się go i tęskni za ukochanym. On jednak nie potrafił się zdobyć na to, by oddać Skrzetuskiemu dziewczynę. Za wszelką cenę chciał ją mieć przy sobie.

Wypracowanie zawiera 643 wyrazy / 4200 znaków.

Jednym z bohaterów występujących w powieści „Ogniem i mieczem” H. Sienkiewicza był Jurko Bohun, a poniższa praca stanowi charakterystykę tej postaci. Bohater był pułkownikiem kozackim o wielkiej sławie i posłuchu. Wśród Kozaków krążyły o nim legendy, śpiewano o nim pieśni.

Jurko był młodym i przystojnym mężczyzną o typowej ukraińskiej urodzie. Był smukły jak topola z obliczem smagłym. Miał bujny, czarny wąs, wysokie czoło, na które spadała czarna czupryna. Nos miał orli, nozdrza rozdęte i białe zęby. Ubrany był w żupan z cienkiej lamy srebrnej i czerwony kontusz. Na biodrach miał pas krepowy, przy którym zwisała bogata szabla na jedwabnych rapciach oraz zatknięty turecki gindżał, którego głownia nasadzana była kamieniami. Wyglądał niemal jak panicz z wysokiego rodu, a nie jak kozak z niskiego stanu.

Jurko był raczej człowiekiem skrytym i powściągliwym, rzadko mówił o sobie. Był typem samotnika, który w pojedynkę przemierzał świat w poszukiwaniu przygód. Nie był raczej dobrym kompanem do zabawy ani do walki.

Bohun był człowiekiem odważnym, walecznym zdolnym nawet do nadludzkich czynów. Często podejmował ryzyko i szaleńcze decyzje. Był szaleńczo zakochany w Helenie, która jako jedyna byłaby w stanie okiełznać jego wybuchowy charakter, bowiem tylko wobec niej bohater stawał się potulny. Kochał ją nad życie, ale nie był w stanie zmusić jej do wzajemności. Dla ukochanej był w stanie zrobić wszystko, nawet poświęcić swoje dobre imię i sławę. Zdobył się nawet na porwanie dziewczyny, ale nie był w stanie zrobić jej krzywdy. Nawet wtedy, gdy dziewczyna otwarcie czuje do niego niechęć on uratował ją od hańby i śmierci. Gdy ją porwał miał świadomość, że dziewczyna bardzo cierpi, boi się go i tęskni za ukochanym. On jednak nie potrafił się zdobyć na to, by oddać Skrzetuskiemu dziewczynę. Za wszelką cenę chciał ją mieć przy sobie. Bohun był bardzo porywczym mężczyzną, co budziło lęk i strach w Helenie. Kiedyś zabił na jej oczach człowieka i od tej pory dziewczyna bardzo się go bała i czuła przerażenie na jego widok. Nie potrafiłaby pokochać tak okrutnego i bezwzględnego człowieka.

On sam jednak był trochę artystą o wrażliwej duszy, pięknie śpiewał i grał. Był szaleńczo zakochany w Helenie, która nie odwzajemniała jego uczuć. To było powodem jego częstych wybuchów i niekontrolowanych zachowań. Nie potrafił pogodzić się z wolą dziewczyny, nie panował nad sobą i pragnął zemsty na Skrzetuskim.

W swoich działaniach Bohun często był niepohamowany, nieokiełznany i porywczy. Często najpierw coś zrobił, a potem się zastanawiał. Nie bał się ryzyka ani śmierci. W boju zwykle zdawał się na samego siebie, nikogo nie pytał o zdanie, samodzielnie podejmował decyzje, nie liczył się z nikim.

Bohun był wielkim wojownikiem, ale raczej samolubnym, gonił za przygodami i zdobyczami. Był okrutny i bezwzględny dla wrogów, nie tolerował zdrady. W ataku gniewu zamordował Kniahinię Kurcewiczową i jej synów, gdy dowiedział się, że Helena zniknęła. Wzbudzał ogólny strach nawet wśród wrogów. Nie potrafił przebaczać. Był okrutny i bezlitosny.

Jurko Bohun był człowiekiem, który podążał za przygodami i sukcesami. Jednak z nikim nie chciał się nimi dzielić. Był typem samotnika. Szaleńczo kochał się jednak w Helenie i nie potrafił przeboleć jej odmowy. Nawet gdy ją porwał nie potrafił jej przekonać do siebie, ani tym bardziej zmusić do miłości. Był przez to człowiekiem bardzo nieszczęśliwym, bo do końca życia kochał dziewczynę, ale nie mógł jej mieć. Żadne wyczyny i sukcesy wojenne nie były w stanie zagłuszyć jego uczucia. Był człowiekiem rozżalonym i zagniewanym na cały świat. Jego miłość do Heleny była ślepa i sprawiła, że człowiek ten popadał w różne szaleństwa. Szczerze nienawidził Skrzetuskiego, który był dla niego największym rywalem. Bohaterem targały różnorakie emocje i uczucia. Zawsze był wierny tylko sobie i swoim zasadom, walczył o wolność, nie wdawał się w układy. Jako porywczy człowiek, waleczny wojownik i bezwzględny dla wrogów, potrafił kochać, współczuć i być troskliwym wobec ukochanej. Tylko jej nie był w stanie zrobić żadnej krzywdy. Ogromny zawód miłosny sprawił, że bohater do końca życia pozostał człowiekiem nieszczęśliwym i niezrównoważonym emocjonalnie.

Oświecenie w Polsce– dominujące prądy literackie, ramy czasowe.
Oświecenie w Polsce –  dominujące prądy literackie, ramy czasowe. Na rozwój i przebieg oświecenia na ziemiach polskich wpływ miały przede wszystkim...
Relacje rodzinne, miłość matczyna i synowska na przykładzie noweli Marii Konopnickiej "Dym"
Pamiętaj, że wypracowanie możesz pobrac wyłącznie do użytku własnego i nie posiadasz do niego praw majątkowych. Dalsza odsprzedaż lub umieszczanie...
Wyrażenia pochodzące z mitów – rodowód i znaczenie
Wyrażenia pochodzące z  mitów – rodowód i znaczenie Mitologiczne obrazy zawarte w mitach stały nośnikami wyrażeń, które do dziś są stosowane...
Bohaterowie „Quo Vadis” – przemiana Chilona (interpretacja)
Jednym z bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Quo Vadis” jest Chilon Chilonides. Początkowo jest on zagorzałym poganinem. Sytuacje, które...
Pestka Ubyszówna – charakterystyka postaci, „Ten obcy”, wypracowanie
Pestka Ubyszówna była jedną z bohaterek książki pod tytułem „Ten obcy” napisanej przez I. Jurgielewiczową. Pestka pochodziła z bardzo kochającej...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *