Jonatan Lwie Serce – charakterystyka postaci, A. Lindgren

Wypracowanie dotyczy jednego z głównych bohaterów powieści Astrid Lindgren zatytułowanej „Bracia Lwie Serce”, Jonatana Lwa. Jonatan ma trzynaście lat. Jest dobry, uczciwy i kocha swego brata. Jest opiekuńczy i troskliwy. Zarówno w życiu jak i po śmierci wykazuje się bohaterstwem, odwagą i męstwem. Wielokrotnie udowadnia, że zasługuje na przydomek „Lwie Serce”. .Jest wzorem do naśladowania dla swojego młodszego brata, Karola. Jonatan jest bardzo inteligentny, wyróżnia się w klasie. Zdaniem Karolka „wszystko potrafi i wszystko rozumie”. Jest silny, zdrowy i piękny. W życiu kieruje się dobrem, jest wrażliwy na krzywdę ludzką i nieszczęścia. Pomaga matce w opiece nad bratem, pociesza go i spędza z nim każdą wolną chwilę. Przekonuje go, że nie należy bać się śmierci. Zapewnia brata, że po śmierci trafi do lepszego świata, gdzie będzie mógł robić wszystko to, czego nie mógł robić z powodu swojej choroby.

 

Wypracowanie zawiera  499 wyrazów / 3260 znaków.

Jednym z głównych bohaterów książki „Bracia Lwie Serce” napisanej przez Astrid Lindgren jest Jonatan Lew. Mieszkał on wraz z matką i młodszym, śmiertelnie chorym bratem, Karolkiem w małym i skromnym mieszkaniu w pobliżu ulicy Wiciokrzewu.

Jonatan był trzynastoletnim pięknym i urodziwym chłopcem, który wyglądał „jak królewicz z bajki”. Miał jasne włosy i był wysoki. Był wysportowany i dobrze zbudowany. Karol zazdrościł mu wyglądu i siły, bardzo go podziwiał i starał się we wszystkim go naśladować.  Zdaniem Karolka „wszystko potrafi i wszystko rozumie”.

Jonatan był inteligentnym i bystrym chłopcem, był najlepszym uczniem w klasie. Pomagał matce w opiece nad chorym bratem. Bardzo go kochał i troszczył się o niego. Wspierał w trudnych chwilach. Pocieszał go i zapewniał brata, że nie musi bać się śmierci, bo trafi do wspaniałej krainy, zwanej Nangijali, w której nie ma cierpienia, chorób i bólu. Będzie mógł robić wszystko to, na co tylko będzie miał ochotę, nie będzie go ograniczać ani choroba, ani nic innego. Był dla niego wsparciem, przyjacielem i opiekunem.

Jonatan zawsze był miły i dobry, bardzo szybko i łatwo wzbudzał sympatię innych.

Jonatan był niezwykle odważny, z narażeniem życia rzucił się na ratunek bratu, wybawiając go z płomieni. Sam przy tym zginął, ale nigdy tego nie żałował. Po śmierci trafił do Nangijali, gdzie z niecierpliwością oczekiwał na spotkanie z bratem. W niezwykłej krainie szybko zdobył sympatię mieszkańców i ich zaufanie. Razem z nimi stanął go walki przeciwko okrutnemu Tenglii, który gnębił swoich poddanych. Walczył o wolność i sprawiedliwość. Jednak nie chciał zabijać ludzi. Był wierny swoim przekonaniom i nigdy od nich nie odstąpił. Jednak zagrzewał ludzi do walki i brał w niej udział. Wykazał się wielką szlachetnością wybawiając od śmierci jednego z żołnierzy.

Jonatan okazał się szlachetnym i honorowym młodym człowiekiem. Miał poczucie własnej godności. Starał się postępować uczciwie i sprawiedliwie. Nikogo nie oceniał z góry. Nie był mściwy i okrutny.

Walcząc za sprawę mieszkańców Doliny Dzikich Róż zyskał uznanie w ich oczach, nazwali go wybawicielem. Był dla nich bohaterem.

W imię dobra i sprawiedliwości bez namysłu narażał się na niebezpieczeństwo. Swym męstwem udowodnił, że zasłużenie nadano mu przydomek „Lwie Serce”. Wyruszył na poszukiwania Orwara w celu jego uwolnienia, samemu narażając się na utratę życia. W swym działaniu był niezłomny i wytrwały.

Dzięki uporowi i wytrwałości prowadzi mieszkańców Doliny Dzikich Róż do zwycięstwa. Kraina była już wolna nie tylko od Tengli, ale i od potworów Katli i Karmy.

Jonatan został zraniony płomieniem Katli i został sparaliżowany. Jedynym ratunkiem okazał się skok w przepaść i udanie się do świata Nangilimy. Pomógł mu w tym brat, Karol, który wraz z nim rzucił się w przepaść, dzięki czemu obaj trafili do Nangilimy.

Jonatan Lew to wspaniały młody człowiek i bohater godny naśladowania. W życiu kierował się dobrem ludzi, niczego nie oczekując w zamian. Był bezinteresowny, uczciwy i dobry. Wobec brata był opiekuńczy i troskliwy. W walce o wolność wykazał się odwagą, honorem i szlachetnością.

Bez namysłu poświęcił własne życie dla ratowania brata. Wielokrotnie udowodnił swą odwagę i męstwo. Z całą pewnością zasłużył na przydomek „Lwie Serce”.

Metka – charakterystyka bohaterki J. Grabowskiego, „Czarna owieczka”
Metka jest główną bohaterką utworu J. Grabowskiego pod tytułem „Czarna owieczka”. Była ona córką Perełki, którą z wielkim sercem opiekowały się...
„Zmierzch mistyczny” interpretacja wiersza Paula Verlaine
„Zmierzch mistyczny” interpretacja wiersza Paula Verlaine Paul Verlaine to znany francuski poeta, jego twórczość i osoba zawsze wywoływała burzliwe...
„Wieczór autorski”- Wisława Szymborska analiza utworu
„Wieczór autorski”- Wisława Szymborska analiza utworu „Wieczór autorski” to wiersz Autorstwa Wisławy Szymborskiej, który zawiera prezentację...
temat ale ciut inaczej
Treny to jeden wewnętrznie, konsekwentnie przemyślany, określony przez strukturę poemat bólu i rozpaczy-liryczny pamiętnik. W owo dzieło autobiograficzne...
Obraz rodziny Borynów w Chłopach
Władysław Reymont w „ Chłopach” prezentuje obraz rodziny Borynów, której to losy są głównym tematem powieści. Rodzina Borynów zamieszkuje zwyczajny...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *