Jan Kochanowski przykładem patrioty.

Obywatele swe siły powinni poświęcać ojczyźnie. Patriotyzm to wielkie słowo. Na pewno wielkim patriotą był Polak - Jan Kochanowski. Czym sobie zasłużył, by tak go nazwać?

Kochanowski nawoływał do miłowania ojczystej przyrody i to  świadczyło o  jego przywiązaniu do kraju. Często w swoich utworach namawiał Polaków do patriotyzmu. Jan Kochanowski w „ Pieśni o dobrej sławie” agituje  rodaków, by każdy zajął się rzeczą, którą potrafi najlepiej . Podobną myśl obejmuje w „Pieśni o cnocie”, gdzie mówi, iż posiada cnotę nie tylko ten człowiek co ma dobre sumienie, ale  ten który przede wszystkim dba o dobro kraju. „Pieśń o spustoszeniu Podola”  jest utworem patriotycznym, a zarazem politycznym. Mówi o patriocie, który wstydzi się klęski, własnej ojczyzny i brzydzi się obojętnością szlachty polskiej.

Wypracowanie zawiera 509 słów.

Ojcem naszej wspaniałej literatury polskiej jest Jan Kochanowski zwanym również  Janem z Czarnolasu.

To on pisał o patriotyzmie i był gotów do poświęceń dla niej. W twórczości swej ukazał wiele cech prawdziwego obywatela patrioty.

Kochanowski pisał w okresie, gdzie wczesna Polska stała u szczytu potęgi politycznej i gospodarczej, przeżywała swój „złoty wiek”. W jego utworach przejawiała się troska obywatelska, a nawet lek o jutro Rzeczypospolitej. Stąd wołanie o poprawę i wysuwanie projektów reform, krytyka ówczesnego ustroju, nierzadko przewidywania klęski i upadku, jeśli nie nastąpi zmiana na lepsze.

Widoczne jest to zwłaszcza w „odprawie posłów greckich”. Poeta był przekonany, że trwałość państwa zależy od praworządności, sprawiedliwości i postawy wszystkich obywateli.

Przykład Troi, w pewnym stopniu upodobnionej do Polski, pozwolił poecie nie tylko rozwinąć ten podgląd, ale dzięki wyrażonym aluzją do polskiej rzeczywistości wytknąć społeczeństwu szlacheckiemu jego słabość i ostrzec przed następstwami jakie przynieść mogą nieposzanowanie prawa, sprawiedliwości oraz   dbanie o własne i doraźne korzyści.

Cały utwór, a zwłaszcza pieśni chóru zawierają obywatelską troską o ojczyznę.

Konflikt zaś między Antenorem, a Aleksandrem, to konflikt postawy patriotycznej z egoistyczną, nie liczącą się z dobrem kraju. Ponieważ ta ostatnia triumfuje i dramat kończy się tragicznie: zagładą Troi, ukazaną w wizji Kasandry, co miało być niedwuznaczną przestrogą  dla Polaków.

Nie tylko jednak w tym utworze Kochanowski zwraca uwagę na tak istotny temat jak sprawa obronności i przyszłości Polski.

W swej „Pieśni od dobrej sławie” skłania się właśnie ku tej sprawie, wyrażając pogląd, że najlepiej dla kraju będzie, gdy każdy zajmie się rzeczą, do której jest powołany i którą najlepiej potrafi wykonywać, tak więc: „Komu dowcipu równo z wymową dostaję niech szczepi między ludźmi dobre obyczaje” A Ty, coś Bóg dał siłę i serce po temu,  uderz się z poganinem, jako słuszne czemu”. Podobna myśl zawarł w ostatniej zwrotce „Pieśni o cnocie”.

Zdaniem Kochanowskiego człowiek cnotliwym jest nie tylko ten, kto ma czyste sumienie, ale przede wszystkim  ten, „który swej pospolitej rzeczy służby oddał spełnienie”. W żadnej jednak ze swych pieśni nie wyrażał swych uczuć z taka siła jak w „Pieśni o spustoszeniu Podola”

Pieśń ta to utwór patriotyczny i polityczny zarazem. Wyraża uczucie szczerego patrioty, wstydzącego się klęski i poniesionych szkód, a jednocześnie obudzonego obojętnością szlachty i jej niedbałością o skuteczne zabezpieczenie i ochronę granic Polski. Przez wiersz ten Jan Kochanowski chciał poruszyć serca i umysły współbraci, przemówić do ich sumień, by jeżeli  sami nie udają ochoty walczyć, dać środki na utrzymanie armii.

Jan Kochanowski przejawiał też miłość do ojczyzny w nieco inny sposób. Umiłował on piękno świta, cieszył się z nadchodzącej wiosny również innych zachęcał, a nawet rozkazywał miłować ojczysta przyrodę.

Wspaniale uwidacznia to w pieśni „Serce roście”. W tej pieśni poeta występuję jako narrator, głosząc pochwałę cnoty i prawego życia.

Jan Kochanowski jest jedynym z ulubionych poetów dzisiejszego pokolenia. Dał on o naszą poprawna polszczyznę. Był obdarzony nie tylko bystrością umysłu, ale i zdolnością przewidywania, jak też sporą dozą wyobraźni. Całym swym talentem służył ojczyźnie.  Potrafił z daleka dostrzec nadciągające chmury nad Rzeczpospolitą.

To on ożywił w czas dawne rzymskie hasło: „..dobro Rzeczypospolitej najwyższym prawu” nikt nigdy nie może o tym zapomnieć.

Życie i twórczość Adama Mickiewicza, ściąga sprawdzian
Adam Mickiewicz życie i twórczość Adam Mickiewicz to jeden z najwybitniejszych pisarzy, poetów polskich, warto zauważyć, że jest to główny przedstawiciel...
Bohater literacki w Młodej Polski i okresie międzywojennym
Typy bohaterów literackich dominujące w epoce Młodej Polski i okresu międzywojennego. Mimo, że obszar dwóch epok: Młodej polski i okresu międzywojennego...
Wypracowanie Żeromski „Przedwiośnie” - Rzeczywistośc międzywojenna
Obraz rzeczywistości międzywojennej przedstawiony przez S. Żeromskiego w „Przedwiośniu” Tragizm, jako środek literacki, niejednokrotnie w literaturze...
"Testament mój" Juliusza Słowackiego i "Pożegnanie" Zbigniewa Herberta- interpretacja wierszy.
                Już od starożytności wielu poetów zastanawiało się nad swoim życiem oraz odejściem. Poprzez swoją twórczość dokonywali oni swoistego...
Szekspiryzm w literaturze romantycznej, wypracowanie
Szekspiryzm w literaturze romantycznej Wstępną fazę rozwoju romantyzmu datuje się na 1822 – 1830, twórcy  polscy zaczynają realizować założenia...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *