Jan Kochanowski przykładem patrioty.

Obywatele swe siły powinni poświęcać ojczyźnie. Patriotyzm to wielkie słowo. Na pewno wielkim patriotą był Polak - Jan Kochanowski. Czym sobie zasłużył, by tak go nazwać?

Kochanowski nawoływał do miłowania ojczystej przyrody i to  świadczyło o  jego przywiązaniu do kraju. Często w swoich utworach namawiał Polaków do patriotyzmu. Jan Kochanowski w „ Pieśni o dobrej sławie” agituje  rodaków, by każdy zajął się rzeczą, którą potrafi najlepiej . Podobną myśl obejmuje w „Pieśni o cnocie”, gdzie mówi, iż posiada cnotę nie tylko ten człowiek co ma dobre sumienie, ale  ten który przede wszystkim dba o dobro kraju. „Pieśń o spustoszeniu Podola”  jest utworem patriotycznym, a zarazem politycznym. Mówi o patriocie, który wstydzi się klęski, własnej ojczyzny i brzydzi się obojętnością szlachty polskiej.

Wypracowanie zawiera 509 słów.

Ojcem naszej wspaniałej literatury polskiej jest Jan Kochanowski zwanym również  Janem z Czarnolasu.

To on pisał o patriotyzmie i był gotów do poświęceń dla niej. W twórczości swej ukazał wiele cech prawdziwego obywatela patrioty.

Kochanowski pisał w okresie, gdzie wczesna Polska stała u szczytu potęgi politycznej i gospodarczej, przeżywała swój „złoty wiek”. W jego utworach przejawiała się troska obywatelska, a nawet lek o jutro Rzeczypospolitej. Stąd wołanie o poprawę i wysuwanie projektów reform, krytyka ówczesnego ustroju, nierzadko przewidywania klęski i upadku, jeśli nie nastąpi zmiana na lepsze.

Widoczne jest to zwłaszcza w „odprawie posłów greckich”. Poeta był przekonany, że trwałość państwa zależy od praworządności, sprawiedliwości i postawy wszystkich obywateli.

Przykład Troi, w pewnym stopniu upodobnionej do Polski, pozwolił poecie nie tylko rozwinąć ten podgląd, ale dzięki wyrażonym aluzją do polskiej rzeczywistości wytknąć społeczeństwu szlacheckiemu jego słabość i ostrzec przed następstwami jakie przynieść mogą nieposzanowanie prawa, sprawiedliwości oraz   dbanie o własne i doraźne korzyści.

Cały utwór, a zwłaszcza pieśni chóru zawierają obywatelską troską o ojczyznę.

Konflikt zaś między Antenorem, a Aleksandrem, to konflikt postawy patriotycznej z egoistyczną, nie liczącą się z dobrem kraju. Ponieważ ta ostatnia triumfuje i dramat kończy się tragicznie: zagładą Troi, ukazaną w wizji Kasandry, co miało być niedwuznaczną przestrogą  dla Polaków.

Nie tylko jednak w tym utworze Kochanowski zwraca uwagę na tak istotny temat jak sprawa obronności i przyszłości Polski.

W swej „Pieśni od dobrej sławie” skłania się właśnie ku tej sprawie, wyrażając pogląd, że najlepiej dla kraju będzie, gdy każdy zajmie się rzeczą, do której jest powołany i którą najlepiej potrafi wykonywać, tak więc: „Komu dowcipu równo z wymową dostaję niech szczepi między ludźmi dobre obyczaje” A Ty, coś Bóg dał siłę i serce po temu,  uderz się z poganinem, jako słuszne czemu”. Podobna myśl zawarł w ostatniej zwrotce „Pieśni o cnocie”.

Zdaniem Kochanowskiego człowiek cnotliwym jest nie tylko ten, kto ma czyste sumienie, ale przede wszystkim  ten, „który swej pospolitej rzeczy służby oddał spełnienie”. W żadnej jednak ze swych pieśni nie wyrażał swych uczuć z taka siła jak w „Pieśni o spustoszeniu Podola”

Pieśń ta to utwór patriotyczny i polityczny zarazem. Wyraża uczucie szczerego patrioty, wstydzącego się klęski i poniesionych szkód, a jednocześnie obudzonego obojętnością szlachty i jej niedbałością o skuteczne zabezpieczenie i ochronę granic Polski. Przez wiersz ten Jan Kochanowski chciał poruszyć serca i umysły współbraci, przemówić do ich sumień, by jeżeli  sami nie udają ochoty walczyć, dać środki na utrzymanie armii.

Jan Kochanowski przejawiał też miłość do ojczyzny w nieco inny sposób. Umiłował on piękno świta, cieszył się z nadchodzącej wiosny również innych zachęcał, a nawet rozkazywał miłować ojczysta przyrodę.

Wspaniale uwidacznia to w pieśni „Serce roście”. W tej pieśni poeta występuję jako narrator, głosząc pochwałę cnoty i prawego życia.

Jan Kochanowski jest jedynym z ulubionych poetów dzisiejszego pokolenia. Dał on o naszą poprawna polszczyznę. Był obdarzony nie tylko bystrością umysłu, ale i zdolnością przewidywania, jak też sporą dozą wyobraźni. Całym swym talentem służył ojczyźnie.  Potrafił z daleka dostrzec nadciągające chmury nad Rzeczpospolitą.

To on ożywił w czas dawne rzymskie hasło: „..dobro Rzeczypospolitej najwyższym prawu” nikt nigdy nie może o tym zapomnieć.

Nagroda Nobla za „Chłopi” Reymonta
Dlaczego powieść „Chłopi” Reymonta została nagrodzona Literacką Nagrodą Nobla Aby jakie kol wiek dzieło  mogło zostać odznaczone literacką nagrodą...
Monolog Kordiana („Kordian”) oraz „List do matki” – interpretacje utworów Słowackiego
„Kordian” (monolog Kordiana) Słowacki Jest to monolog Kordiana. Jest on piętnastoletnim chłopcem, należącym do bardzo zamożnej rodziny. Przebywa...
Polska za panowania Stefana Batorego – historia
Po ucieczce Henryka Walezego do Francji w 1574 roku Polska ponownie stanęła w obliczu bezkrólewia. Aby zapobiec ponownej ewentualnej ucieczce...
Wacław Potocki – „Transakcja wojny chocimskiej” – analiza utworu
Wacław Potocki – „Transakcja wojny chocimskiej” – analiza utworu „Transakcja wojny chocimskiej” to jeden z utworów autorstwa Wacława Potockiego....
Charles Baudelaire „Padlina” – analiza i interpretacja wiersza
Utwór przedstawia opis dwóch różnych obrazów. Podmiot liryczny zwraca się do swojej ukochanej z opisem znaleziska, jakiego dokonują podczas spaceru....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *