Elrond – charakterystyka postaci, J. R. R. Tolkien, wypracowanie

Elrond jest jednym z bohaterów książki J. R. R. Tolkiena „Władca pierścieni”, a poniższe wypracowanie stanowi charakterystykę tego bohatera. Elrond był przedstawicielem i przywódcą wspaniałego elfickiego rodu. Był półelfem i właśnie dlatego mógł wybrać los nieśmiertelnika. Miał dwóch synów i córkę Arwenę, z którą ciężko mu się było pożegnać, kiedy ta z miłości do człowieka zrezygnowała z nieśmiertelności i opuściła swoich pobratymców.  Okazał jednak wyrozumiałość, był dobrym i kochającym ojcem i chociaż serce pękało mu z żalu to nie powstrzymał córki. To właśnie Elrond udzielił schronienia Aragornowi i przekonał go, by wypełnił swój los i zasiadł na należnym mu tronie Gondoru. To jego wychował jak własnego syna. Był wspaniałym elfem. Emanowała z niego dobroć i troska o najbliższych i przyjaciół.

 

Wypracowanie zawiera 401  wyrazów / 2787 znaków.

Elrond jest jednym z bohaterów trylogii J. R. R. Tolkiena pod tytułem „Władca pierścieni”. Bohater był pół elfem, synem Earendila i Elwingi, potomkiem Luthien.  Jako syn człowieka i elfa mógł wybrać życie, jakie chciał prowadzić, mógł zostać nieśmiertelnym elfem lub wieść życie zwykłego śmiertelnika, żyjącego jednak znacznie dłużej niż przeciętny człowiek. Sam wybrał nieśmiertelność. Był wspaniałym przywódcą elfickiego rodu i panem Rivendell. Z Celebrianą, córką Galadrieli miał dwóch synów, Elladana i Elrohira oraz córkę Arwenę, późniejszą żonę Aragorna, króla Gondoru.

Elrond miał szlachetne i piękne rysy twarzy. Był niezwykle mądrą istotą, posiadał wielopokoleniową wiedzę elfów, był dostojny i piękny. Miał niezwykle łagodne usposobienie. Przyjaźnił się z Gandalfem i wspierał jego drużynę w misji zniszczenia pierścienia. Był przewodniczącym Wielkiej Narady, podczas której zadecydowano o losie Pierścienia.

Elrond był również bardzo przyjaznym i gościnnym elfem. Jego dom w Rivendell stanowił schronienie zarówno dla hobbitów, elfów, krasnoludów, ale również ludzi. Każdy, kto go odwiedził nie miał ochoty stamtąd wyjeżdżać. Samo przebywanie w domu Elronda leczyło z trosk, trwogi i smutku. Było to miejsce, gdzie mógł schronić się każdy, kto czuł się zagrożony i uciekał przed siłami zła i Sauronem. Dom stanowił miejsce, w którym każdy mógł liczyć na pomoc i ratunek.

Elrond posiada ogromną wiedzę i umiejętności zgłębiane od wieków. Jest legendarnym uzdrowicielem, a także strażnikiem wiedzy i mądrości elfów. Jest wspaniałym przyjacielem, kochającym ojcem i wiernym towarzyszem podróży. Zawsze służy dobrą radą i wsparciem.

Swoją ojcowską i bezgraniczną miłością wykazał się wtedy, gdy jego córka Arwena podjęła decyzję o zrzeczeniu się nieśmiertelności dla ukochanego człowieka, Aragorna. Ciężko mu się było pożegnać z córką i serce pękało mu z żalu, ale nie powstrzymał córki. Okazał wyrozumiałość i wsparcie Arwenie.

To właśnie Elrond udzielił schronienia Aragornowi i przekonał go, by wypełnił swój los i zasiadł na należnym mu tronie Gondoru. Uważał bowiem, że jego córka może wyjść tylko za człowieka, który będzie królem Zjednoczonego Królestwa. Po za tym, to on wychował Aragorna jak własnego syna, gdy zginął jego ojciec, a matka szukała chronienia wśród elfów.

Elrond był wspaniałym elfem. Emanowała z niego dobroć i troska o najbliższych i przyjaciół. Szanował wszelkie życie i nie był zwolennikiem przelewania krwi, ale był gotów do największych poświęceń, gdy chodziło o dobro jego ludu.

Postać Elronda jest niezwykła i tajemnicza i dlatego przyciąga czytelnika. I chociaż jest postacią fikcyjną, baśniową, to posiada mnóstwo niesamowitych cech, takich jak: dobroć, szlachetność, wrażliwość, ogromną troskę, mądrość i zdolności przywódcze, które warto naśladować.

„Do młodych” interpretacja wiersza Adam Asnyk, wypracowanie
„Do młodych” interpretacja wiersza Adama Asnyka Wiersz Adama Asnyka zatytułowany „Do młodych” to utwór napisany pozornie prostym  językiem, zawiera...
Lotta jako romantyczna kochanka z „Cierpień młodego Wertera”
Goethe w swoich utworach w umiejętny sposób potrafi stworzyć postać wymyślonego przez siebie bohatera.  Jedną z doskonale napisanych przez...
Średniowiecze – relacja Bóg – człowiek, wypracowanie
Relacja Bóg – człowiek w średniowieczu Średniowiecze to epoka zdominowana przez specyficzne relacje Bóg – człowiek, to one bowiem stanowiły podstawę...
"Halloween" - wypracowanie po angielsku
Halloween. Few holidays tell us as much of the past as Halloween. Its origins date back thousands of years to the Druid festival of Samhain,...
Legenda o św. Aleksym – omówienie, wypracowanie
Legenda o św. Aleksym – omówienie Św. Aleksy stanowił czołowy wzór ascety z epoki średniowiecza. Spisywane dzieła mówiące o jego niezwykłym życiu...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *