Archiwa

Melanina, definicja

Melanina- jest to barwnik produkowany u człowieka przez komórki naskórka( melanocyty). Melanina warunkuje między innymi kolor skóry i włosów. Pełni funkcję naturalnego filtra pochłaniającego część promieniowania UV i neutralizującego niebezpieczne rodniki. Pod wpływem działania promieni …

Czytaj więcej

Tkanka nabłonkowa, charakterystyka

Tkanka to zespół komórek, które wykazują podobieństwo budowy, wspólne pochodzenie oraz pełnią określone funkcje w organizmie żywym. Dzielą się one na: tkankę nabłonkową, mięśniową, łączną, nerwową. Tkanka nabłonkowa, czyli nabłonek powstaje w rozwoju zarodkowym z …

Czytaj więcej

Ciało człowieka, poszczególne układy

CIAŁO CZŁOWIEKA podobnie jak ciała wszystkich zwierząt składa się z miliardów komórek, które tworzą poszczególne tkanki wchodzące w skład budowy narządów. Narządy te połączone w grupy tworzą zróżnicowane układy odpowiedzialne za poszczególne funkcje życiowe człowieka. …

Czytaj więcej

Genetyka, najważniejsze informacje

Wszystkie organizmy żywe wydają na świat swoje potomstwo, które jest bardzo podobne do rodziców. Zarówno samica królika wydaje na świat małe króliki jak również jabłoń zawsze rodzi jabłka. Jest to cecha wspólna dla wszystkich żywych …

Czytaj więcej

Ewolucja – definicja

EWOLUCJA czyli kształtowanie się nowych rodzajów i gatunków organizmów żywych, roślin i zwierząt w wyniku wielu drobnych zmian następujących w długim czasie. Dowody jakimi są skamieniałości w skałach świadczą, że w ciągu milionów lat na …

Czytaj więcej

Mitoza, definicja, przebieg

MITOZA to proces podziału komórek somatycznych, obejmuje jeden cykl podziałowy w skład, którego wchodzą kolejno etapy takie jak: profaza, metafaza, anafaza i telofaza. Etap profazy jest bardzo krótki i prowadzi do wyodrębnienia się chromosomów, z …

Czytaj więcej

Mózg, budwa i funkcje

MÓZG jest inaczej zwany kresomózgowiem, czyli częścią mózgowia, która składa się z półkul mózgu, spoidła mózgu, blaszki krańcowej, jądra podstawowego a także węchomózgowia. Jest to jeden z elementów ośrodkowego układu nerwowego. Umiejscowiony jest w czaszce …

Czytaj więcej

Mięsień, budowa i funkcje

MIĘSIEŃ to jeden z podstawowych elementów narządu ruchu, który jest jego czynnym elementem występującym u żywych organizmów rzędów wyższych. Dzięki swym właściwościom w postaci skurczów oraz odpowiedniemu przymocowaniu do szkieletu są w stanie wprawić w …

Czytaj więcej

Kręgosłup, budowa i funkcje

KRĘGOSŁUP jest jednym z podstawowych elementów szkieletu. Jest główną osią i podporą organizmu zarówno ludzkiego jak i zwierzęcego. Do jego najważniejszych funkcji należy podpora ciała, ochrona rdzenia kręgowego oraz pośredniej funkcji przyczepów dla kończyn. Podobnie …

Czytaj więcej