Archiwa

Krystalizacja, definicja

Krystalizacja jest procesem polegającym na wytwarzaniu się ciała krystalicznego, którego cechą charakterystyczną jest jego budowa, która nie pozwala cząsteczkom, atomom lub jonom swobodnie się poruszać w objętości ciała. Proces ten zachodzi z fazy stałej, ciekłej …

Czytaj więcej

Węgiel, występowanie i zastosowanie

WĘGIEL to jeden z pierwiastków chemicznych, który znajduje się w bardzo wielu przeróżnych substancjach. Najłatwiej zaobserwować go na spalonym drzewie lub grzankach, na powierzchni, których pojawia się w postaci czarnej, kruchej warstwy. Zarówno rośliny jak …

Czytaj więcej

Pierwiastki, definicja

PIERWIASTKI to podstawowe materiały, z których zbudowany jest otaczający nas świat, Wszechświat oraz my sami. W przyrodzie znajduje się około 90 różnych pierwiastków posiadających nazwę oraz symbol chemiczny. Do tych najpowszechniejszych zalicza się tlen oraz …

Czytaj więcej

Wątroba

Wątroba to silnie ukrwiony (czynnościowo przez układ wrotny i odżywczo przez tętnice) gruczoł dodatkowy układu pokarmowego wszystkich kręgowców. Organ ten zbudowany jest z płatów, te zaś z segmentów, z licznymi zrazikami (jednostki morfologiczno-czynnościowe wątroby, zawierają …

Czytaj więcej

Atom – definicja, teorie

Atom – definicja teorie. Atom to najmniejsza część pierwiastka chemicznego zachowująca jeszcze jego własności. Termin został wprowadzony przez starożytnych Greków na określenie najmniejszej niepodzielnej cząstki materii.(z greckiego ἄτομος − átomos od α-, „nie-” + τέμνω …

Czytaj więcej

Fizyka

Fizyka (z gr. φύσις physis – “natura”) – nauka o przyrodzie w szerokim znaczeniu tego słowa. Fizycy badają właściwości i przemiany materii i energii oraz oddziaływanie między nimi. Do opisu zjawisk fizycznych używają wielkości fizycznych, …

Czytaj więcej

Biologia

Biologia (z gr. βίος (bios) – życie i λόγος (logos) – słowo, nauka) – dziedzina nauki zajmująca się badaniem życia w organizmach żywych. Nauka ta skupia się na charakterystyce, klasyfikacji oraz zachowaniu organizmów żywych, jak …

Czytaj więcej