Jest to termin powszechnie używany przez społeczeństwo, niestety nie posiada ogólnie przyjętej definicji. Szukając tego pojęcia w Nowej Encyklopedii Powszechnej natrafimy na stwierdzenie, iż wiedza to „ogół wiarygodnych informacji o rzeczywistości wraz z umiejętnością ich wykorzystywania”. Dojść w takiej sytuacji można do wniosku, iż wiedza zapewnia człowiekowi skuteczność w działaniu, jest tym, co wytwarza nauka. Można również pokusić się o stwierdzenie, że wiedza to przeciwieństwo wiary. Jednak wszystko zależy od zastosowania tego terminu w danej sytuacji.
Wyróżnić możemy dwie zasadnicze odmiany wiedzy. Wiedzę praktyczną i teoretyczną. Wiedza teoretyczna to taka, którą zdobyliśmy np. czytając książkę opisującą wykonywanie danej czynności. Jeżeli zgadzamy się, iż ten konkretny sposób jest najlepszy to mam o tym wiedzę. Nie oznacza to jednak, że umiemy tą czynność wykonać. W tym momencie swoją rolę odgrywa wiedza praktyczna, czyli wyuczenie się tej czynności poprzez ćwiczenia, dzięki którym będziemy w stanie np. pływać(sama wiedza o istnieniu różnych styli pływania nie powoduje, że umiemy nimi pływać).
Ogólne pojęcie wiedzy [wikipedia]
Wiedza to ogół wiarygodnych informacji o rzeczywistości wraz z umiejętnościami ich wykorzystywania.
Możemy ją jeszcze dodatkowo podzielić:
– Wiedza (a priori) jest niezależna od zmysłów i dotyczy prawd “absolutnych” lub uniwersalnych jakimi są prawa logiki, prawa matematyki.
– Wiedza (a posteriori) jest wiedzą nabytą poprzez zmysły i jej prawdziwość może być obalona poprzez następne obserwacje.
Zobacz testy wiedzy dla szkół