UKŁAD SŁONECZNY tworzy słońce wraz z planetami i innymi ciałami krążącymi wokół niego. Do największych jego elementów poza Słońcem zalicza się dziewięć planet. Oprócz planet Słońce obiegają jeszcze inne, znacznie mniejsze obiekty takie jak asteroidy, komety i meteoroidy. Słońce (będące gwiazdą) jest zdecydowanie największym obiektem w układzie słonecznym.
Planety w odróżnieniu od gwiazd nie emitują światła, a błyszczą, gdyż odbijają promienie słoneczne. Merkury, Wenus, Ziemia, Mars to małe planety skaliste, które tworzą wewnętrzną część układu słonecznego, natomiast Jowisz i Saturn to o kolosalnej wielkości kule gazowe, Uran i Neptun z kolei to kule gazowo-lodowe. Pluton stanowi najmniejszą planetę, zbudowany jest ze skał i lodu.
Niektóre planety otaczają układy pierścieni, a trasy po jakich planety obiegają Słońce, nie są okręgami, a elipsami. Odległości planet od Słońca zmieniają się wraz ze zmianą położenia na orbicie ( w przypadku większości planet różnice te są stosunkowo niewielkie). Odległości dzielące planety w porównaniu do ich rozmiarów są olbrzymie.
Zobacz testy z geografii dla szkół średnich i gimnazjum