Siła ciążenia lub powszechnie nazywana siła grawitacji to siła, dzięki której wszelkie przedmioty oraz my sami utrzymujemy się na powierzchni Ziemi. Siła ta odpowiedzialna jest za przyciąganie wszystkiego do powierzchni naszej planety. Siła grawitacji działa pomiędzy przedmiotami, ludźmi, dlatego bardzo często mówi się o niej, że jest siłą powszechnego ciążenia.
Siła przyciągania jest tym większa im większa jest masa danego przedmiotu, tak więc grawitacja ziemska wchłania wszystkie siły przyciągania poszczególnych przedmiotów. To dzięki sile przyciągania, która na nas oddziałuje, czujemy ciężar własnego ciała. Jest ona jednak zależna od tego, w którym miejscu na Ziemi się znajdujemy, ponieważ im dalej od środka planety tym przyciąganie staje się mniejsze.
Poza samą Ziemią, siła przyciągania występuje w całym wszechświecie, który nie powstałby gdyby nie wzajemne przyciąganie się cząsteczek pyłu i gazu. To dzięki tej sile, Księżyc krąży po swej orbicie wokół Ziemi a Ziemia oraz inne planety naszego układu krążą wokół Słońca. Każda inna planeta charakteryzuje się odmiennym przyciąganiem. Księżyc na przykład posiada 6 razy mniejszą grawitację niż nasza planeta, z kolei na Jowiszu jest ona 3 razy większa.
Zobacz testy z fizyki dla szkół średnich i gimnazjum