MÓZG jest inaczej zwany kresomózgowiem, czyli częścią mózgowia, która składa się z półkul mózgu, spoidła mózgu, blaszki krańcowej, jądra podstawowego a także węchomózgowia. Jest to jeden z elementów ośrodkowego układu nerwowego. Umiejscowiony jest w czaszce a dla bezpieczeństwa otoczony jest oponami mózgowymi. Ich celem jest zabezpieczenie tego narządy przed urazami mechanicznymi jednocześnie stwarzając odpowiednie warunki dla jego prawidłowego rozwoju.
Kresomózgowie jest odpowiedzialne za nadzór większości czynności fizycznych jak i umysłowych, przy czym za różne czynności odpowiedzialne są różne elementy tego narządu. Jego powierzchnie tworzą liczne i intensywne fałdy zwane zakrętami, które porozdzielane są bruzdami. To właśnie w mózgu znajduje się największa część neuronów i połączeń nerwowych przebiegających pomiędzy dwoma półkulami.
Prawie wszystkie połączenia nerwowe i komórki nerwowe w mózgu pojawiają się w okresie noworodkowym i niemowlęcym. W okresie późniejszym połączenia te ulegają powolnemu zanikowi. Dlatego tak ważne jest dostarczanie małemu dziecku różnorodnych bodźców wspomagających prawidłowy rozwój mózgu. Jest to bez wątpienia najważniejszy element ludzkiego ciała.
Zobacz testy z biologii dla szkół średnich i gimnazjum