Mitologia grecka to nic innego jak zbiór opowiadań zwanych mitami, które przekazywane przez pokolenia starożytnych Greków opowiadają historie bogów, bogiń i herosów. Zajmują się także wyjaśnieniem miejsca człowieka we wszechświecie, a także to jak powstał świat przez ludzi zamieszkiwany. Mitologia była swego rodzaju encyklopedią, z której wiedzę czerpano w każdej wymagającej tego sytuacji. Służyła ona również za wzór, na podstawie którego ustalano normy etyczne. „Wiedza płynąca z mitów nie stanowiła jednak nigdy “prawdy objawionej” i otwarta była na dyskurs, polemikę i krytykę. Sama zaś starożytna religia grecka, chociaż nie sposób o niej mówić w oderwaniu od mitologii będącej jej elementarną częścią składową, opierała się w znacznym stopniu na ortopraksji (jedności praktyk religijnych), nie zaś ortodoksji (jedności poglądów).”[wikipedia]
Najstarszymi źródłami niosącymi informacje dotyczące greckiej mitologii, były dzieła Hezjoda oraz Homera. Sama mitologia wpływała bardzo mocno na twórczość wielkich artystów, co skutkowało pojawianiem się coraz to nowszych wątków, ukazujących relacje jakie zachodzą między człowiekiem a bogiem. Stanowiły one swoista granicę, której nie wolno było przekraczać żadnemu śmiertelnikowi.
Mitologia grecka, która miała znamienny wpływ na jej rzymski odpowiednik, weszła na stałe do kultury europejskiej, objawiając się również dzisiaj w postaci horoskopu, kultów i współczesnych ruchów religijnych.