METALE- ziemia zbudowana jest z około 90 różnorodnych substancji, zwanych pierwiastkami. Trzy czwarte z nich to właśnie metale. Od tysięcy lat ludzie używają metali- mają zastosowanie niemal w każdej dziedzinie ludzkiego życia. Wszystkie metale mają pewne cechy wspólne ( wszystkie poza rtęcią): w temperaturze pokojowej są ciałami stałymi, a w postaci czystej po wypolerowaniu błyszczą, dobrze przewodzą ciepło i elektryczność.
W większości są bardzo wytrzymałe- nie pękają, dobrze znoszą zgniatanie lub rozciąganie. Wiele metali ma dobrą ciągliwość, dlatego można je wyciągać do postaci drutów. W przyrodzie, w czystej postaci spotyka się tylko niektóre metale, na przykład: miedź, złoto i srebro, które nie wchodzą łatwo w relacje z innymi substancjami. Większość metali występuje w stanie związanym, jako rudy(skały bogate szczególnie w jeden z metali).
Niektóre rudy występują powszechnie, a inne z kolei bardzo rzadko. Ruda wydobyta z ziemi jest rozdrabniana na miał, a następnie wydobywa się z niej czysty metal(niektóre rudy w tym celu poddaje się wytapianiu).
Zobacz testy wiedzy dla szkół średnich i gimnazjum