Lawa jest ciekłą substancją, która powstaje na skutek działalności wulkanu. W jej skład wchodzą przede wszystkim stopione tlenki krzemu, żelaza, sodu oraz potasu i wapnia. Jej skład jest bardzo zbliżony do budowy magmy, która jest z resztą materiałem, z którego lawa powstaje. Lawa różni się jednak od magmy tym, iż pozbawiona jest tak zwanych składników lotnych.
Lawę dzielimy przeważnie na [wikipedia]:
– kwaśne – zawierające dużo SiO2, są lepkie i gęste, płyną wolno i stosunkowo szybko krzepną; często powodują zaczopowanie krateru, co doprowadza do gwałtownych erupcji,
– zasadowe – zawierające mało SiO2, mają mniejszą lepkość i gęstość, dlatego szybciej płyną, a ich wylewy mają spokojny przebieg.
– obojętne, o wartościach pośrednich między kwaśnymi a zasadowymi
Jest to substancja charakteryzująca się bardzo wysoką temperaturą, która może osiągać nawet 1400 stopni Celsjusza. Ze stanu ciekłego w stały przechodzi w temperaturze przekraczającej 600 stopni. W chwili wybuchu wulkanu wyrzucane są ogromne ilości lawy, która w zależności od składu spływa z prędkością dochodzącą nawet do 50 km/h, co stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla wszelkich organizmów żywych zamieszkujących podnóże wulkanu.
Zobacz testy z geografii dla szkół średnich i gimnazjum