KOMETA to ciało niebieskie o masie mniejszej niż planeta i odmiennej budowie. Jasna kometa na nocnym niebie wygląda jak mglista plama z długim cienkim ogonem. Komety tak jasne, że można je dostrzec gołym okiem, są rzadkością, ale wyposażeni w teleskopy astronomowie widzą ich co roku około 20-30. Komety powstały z lodu, gazu i pyłu.
Poruszają się w kosmosie między planetami po orbitach wokół Słońca. Widzimy je, ponieważ odbijają jego promienie. Ich długie warkocze widoczne są tylko wtedy, gdy komety znajdują się w pobliżu Słońca. Tworzy je światło i strumienie atomowych cząstek wystrzelonych ze Słońca. Kometa, pędząc ku Ziemi, staje się w ciągu kilku tygodni coraz jaśniejsza.
Obserwacje prowadzone z nocy na noc wskazują jej powolny ruch między gwiazdami. Potem stopniowo ciemnieje i znika. Większość komet można zobaczyć tylko raz. Mkną ku Słońcu, przyciągane przez nie, potem nikną w odległym kosmosie. Inne dostają się w strefę przyciągania Słońca i planet i od tej chwili krążą wokół Słońca po wydłużonych, owalnych orbitach.
Zobacz testy z geografii dla szkół średnich i gimnazjum