Jowisz jest jedną z planet wchodzących w skład naszego układu słonecznego. Jest piątą w kolejności oddalenia od słońca planetą. Jest to bardzo potężna planeta. Jej masa jest co prawda trochę mniejsza niż jedna tysięczna masy słońca. Jest ona jednak większa niż wszystkich pozostałych planet Układu razem wziętych. Potocznie nazywany jest gazowym olbrzymem, a Saturn, Uran i Neptun zwane są czasem planetami jowiszowymi.
Jest to planeta, którą znali już starożytni mieszkańcy Ziemi. Jej nazwa wywodzi się od rzymskiego boga, który był władcą pozostałych bóstw. Zaobserwowanie tej planety nie stanowiło większego problemu z racji tego, iż jest ona trzecim, co do jasności punktem na niebie. Jaśniejsze od niego są jedynie Księżyc i Wenus.
Ten najpotężniejszy obiekt w Układzie Słonecznym to w większości wodór i w zaledwie jednej czwartej hel. Na swej orbicie posiada przynajmniej 63 księżyce, cztery z nich odkrył w 1610 roku Galileusz. Średnica równika Jowisza to 142984 km. Mimo swych gigantycznych rozmiarów gęstość Jowisza jest mniejsza niż w przypadku czterech najbliższych Słońcu.