GWIAZDY powstają z obłoków gazu i pyłu międzygwiezdnego, czyli z tak zwanych mgławic. Siła przyciągania coraz mocniej spaja ich cząsteczki, które skupiają się tworząc globulę, obracającą się wokół własnej osi z coraz większą prędkością. Po pewnym czasie rozpada się ona na wiele części, z których każda staje się gwiazdą.
Temperatura jądra młodej gwiazdy coraz bardziej rośnie, aż rozpoczyna się synteza jądrowa, wówczas gwiazda zaczyna świecić. Czasami powstaje obok siebie bardzo wiele gwiazd, tworząc tak zwane gromady. Najmniejsze z gwiazd mają masę równą 1/10 masy Słońca, zaś największe mogą być 50 razy bardziej od niego masywne. Istnieje około 5780 gwiazd, które możemy oglądać gołym okiem bez użycia teleskopu.
W ciemną, bezchmurną noc z jednego miejsca na Ziemi widać mniej więcej 2500 gwiazd. Najjaśniejszą gwiazdą na niebie jest Syriusz, zwany także Psią Gwiazdą. Najbliższą nas (prócz Słońca) jest Proxima Centauri, oddalona o 4,3 lat świetlnych i należy ona do potrójnej gwiazdy Alfa Centauri (pozostałe dwie gwiazdy znajdują się nieco dalej).
Zobacz testy z geografii dla szkół średnich i gimnazjum