Etruskowie

Lud Etrusków jest dosyć słabo poznanym z pośród ludów starożytnych na obszarze basenu morza śródziemnego. Etruskowie stworzyli rozwiniętą cywilizację i kulturę, które to wywarły znaczący wpływ na znacznie lepiej znany historykom starożytny Rzym. Wiele rytuałów religijnych, rozwiązań ustrojowych, symboli, czy mitów znanych z Rzymu miało swój początek i wzór w cywilizacji etruskiej. Etruskowie rozkwit swej cywilizacji przeżywali pomiędzy 600 a 475 rokiem p.n.e . Cywilizacja etruska czerpała znacznie z wpływów Greckich i Fenickich. W świetle badań Etruskowie wywodzili się najprawdopodobniej z obszaru Morza Egejskiego i Azji Mniejszej.

Etruskowie, zamieszkujący region zwany Etrurią, obejmujący głównie dzisiejszą Toskanię, Umbrię i część Lacjum, są jedną z najbardziej fascynujących, lecz jednocześnie tajemniczych cywilizacji starożytnego basenu Morza Śródziemnego. Ich pochodzenie, mimo wielu teorii, pozostaje przedmiotem debaty wśród historyków i archeologów. Wczesne teorie sugerowały ich migrację z Azji Mniejszej, podczas gdy inne hipotezy wskazują na autochtoniczne pochodzenie z Półwyspu Apenińskiego.

Kultura etruska rozwijała się w okresie od IX do I wieku p.n.e., osiągając szczyt swojego rozwoju między 600 a 475 rokiem p.n.e. Była to cywilizacja miejska, znana z zaawansowanych umiejętności metalurgicznych, szczególnie w obróbce brązu, a także z umiejętności w budownictwie, zwłaszcza w zakresie hydrauliki. Etruskowie byli również znanymi żeglarzami i handlowcami, co sprzyjało wymianie kulturowej, szczególnie z Grekami i Fenicjanami.

W sztuce etruskiej widoczne są wpływy greckie, co manifestuje się w stylu ich ceramiki, rzeźb i architektury. Etruskowie byli również znani z tworzenia wyrafinowanych przedmiotów z brązu, takich jak lustra, hełmy, czy biżuteria. Charakterystyczną cechą etruskiej sztuki był realizm, który odróżniał ją od stylu idealizowanego, typowego dla sztuki greckiej.

System społeczno-polityczny Etrusków był złożony. W ich miastach-panstwach, takich jak Tarquinia, Veii czy Vulci, władzę sprawowali królowie, później zastąpieni przez oligarchiczne rządy. Etruskowie mieli również wpływ na rzymski system polityczny, zwłaszcza w zakresie instytucji religijnych i wojskowych.

W kwestii religii, etruska wiara była politeistyczna, z bogatym panteonem bóstw, częściowo zbieżnym z greckim i rzymskim. Rytuały religijne, wróżbiarstwo i praktyki przepowiadania przyszłości, takie jak haruspicy (wróżenie z wnętrzności zwierząt) i augury (obserwacja lotu ptaków), zostały później zaadaptowane przez Rzymian.

Niestety, wiele z tego, co wiemy o Etruskach, pochodzi z zewnętrznych źródeł, zwłaszcza z literatury greckiej i rzymskiej. Ich własne zapiski, pisane etruskim alfabetem (blisko związanym z greckim), pozostają częściowo niezrozumiałe, co znacznie utrudnia pełne zrozumienie ich kultury i historii.

Upadek cywilizacji etruskiej nastąpił w miarę podbojów rzymskich, co skutkowało asymilacją Etrusków w ramach rosnącego Imperium Rzymskiego. Ich język i kultura stopniowo zanikały, a wiedza o nich została zasłonięta przez dominującą kulturę rzymską. Mimo to, dziedzictwo Etrusków pozostaje istotne dla zrozumienia wczesnej historii Italii i wpływu na rozwój Rzymu.

Dzięcioł czarny, charakterystyka
Dzięcioł czarny to ptak z rodziny dzięciołowatych, który żyje w tajdze i lasach całej Europy. Jest to...
Agogika , definicja
Agogika, pochodząca z greckiego słowa “agoge” oznaczającego ruch lub prowadzenie, odnosi...
Pulsary, definicja
PULSARY to obiekty astronomiczne, prawdopodobnie gwiazdy neutronowe, wysyłające okresowe, krótkie impulsy...
Temperatura, definicja
  Temperatura to wielkość fizyczna, która zaliczana jest do grona podstawowych parametrów stanu w nauce...
Bluetooth
Bluetooth to jedna z najnowocześniejszych technologii umożliwiająca bezprzewodową komunikację pomiędzy...
Stoicyzm - definicja i założenia
STOICYZM to jeden z wielu kierunków filozoficznych, którego początki sięgają III wieku przed narodzinami...
Odpoczynek - definicja
Odpoczynek jest podstawową formą spędzania czasu wolnego. Każdy człowiek bez względu na wiek czy wykonywane...
Chimera – mitologia i współcześnie
Najczęściej chimerę przedstawia się, jako potwora z głową lwa, tułowiem kozy i ogonem węża. Inne przedstawienie...
Ekstradycja , definicja
Ekstradycja jest to wydanie jednemu państwu przez drugie państwo osoby przebywającej na terenie tego...
APOKRYFY
Greckie słowo apòkryfos występuje w swym pierwotnym znaczeniu w trzech wersetach biblijnych mówiących...
Etyka
Etyka jest pojęciem określającym działanie polegające na badaniu moralności a oraz tworzeniu systemów...
Krasicki Ignacy, życie i twórczość
Ignacy Krasicki urodził się 3 lutego 1735 roku w Dubiecku, zmarł natomiast w Berlinie 14 marca 1801 roku....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *