Energia jądrowa jest głównym źródłem energii całego wszechświata. Energia ta wykorzystuje specyficzne właściwości niektórych bardzo ciężkich atomów, których jądra mogą zostać rozbite na dwie mniejsze części. W procesie tym wydzielana jest ogromna ilość ciepła, która może zostać użyta do wytworzenia energii elektrycznej.
Zjawisko to wykorzystuje się w elektrowniach jądrowych, które poprzez rozszczepianie jądra uranu, które pod wpływem siły uderzenia neutronu rozpada się, uwalania energie w postaci ciepła. Energia ta podgrzewa wodę znajdującą się w obiegu, ta zaś pod wpływem temperatury zmienia się w parę, która z kolei napędza turbinę generatora wytwarzającego prąd elektryczny.
Choć proces rozszczepienia atomu pozwala na wytworzenie ogromnych ilości energii elektrycznej przez okres przekraczający setki tysięcy lat to mimo wszystko zjawisko to jest bardzo niebezpieczne. Jest on co prawda ściśle kontrolowany i w razie jakiejkolwiek usterki wstrzymywany, ale mimo wszystko zawsze istnieje ryzyko poważnego skażenia substancjami radioaktywnymi, które są niezmiernie szkodliwe dla wszystkich organizmów żywych. Katastrofa taka miała miejsce w roku 1986 w elektrowni w Czarnobylu. Do atmosfery dostało się wówczas wiele szkodliwych substancji, które wywołały u ludzi ciężkie choroby a niekiedy nawet śmierć.
Zobacz testy z fizyki dla szkół średnich i gimnazjum