Energia geotermiczna jest naturalnym źródłem ciepła, wytwarzanego przez naszą planetę. Źródło to znajduje się we wnętrzu Ziemi i jest ono bardzo gorące, co jest wynikiem zjawisk promieniotwórczych. Ciepło to jest tak wielkie, że czasem wzrasta aż o 55 stopni Celsjusza na każdym kolejnym kilometrze głębokości. Są jednak takie miejsca, gdzie duże ciepło znajduje się stosunkowo płytko, co umożliwia wykorzystanie go przez człowieka.
Woda, która może swobodnie dostać się w takie gorące miejsca i się tam gromadzić, tworzy gejzery. Te gorące źródła wykorzystywane są w niektórych krajach do ogrzewania gospodarstw domowych i innych budynków. Na podobnej zasadzie działają elektrownie geotermiczne, które do napędzania turbiny generatora prądu wykorzystują parę wodną pochodzącą z wnętrza rozgrzanej ziemi. Jeżeli w miejscu odwiertu nie ma wody, to zostaje ona tam dostarczona z powierzchni za pomocą innych otworów.
Elektrownia taka jest bardzo ekologiczna, ponieważ nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń. Jej minusem są koszty, jakie pochłania budowa takiej elektrowni. Bardzo często przekraczają one aż pięciokrotnie koszty budowy elektrowni jądrowej. Na dodatek wykonanie wystarczająco głębokiego odwiertu wiąże się z możliwością stopienia wiertła, które na głębokości kilki kilometrów otacza temperatura w wysokości 200-300 stopni Celsjusza.
Zobacz testy z geografii dla szkół średnich i gimnazjum