Energią nazywa wielkość fizyczną określającą stan układu fizycznego, jak również stan i wzajemne oddziaływanie na siebie ciał, pól i cząsteczek, układów fizycznych, przemiany zarówno chemiczne jak i fizyczne oraz wszelkie procesy mające miejsce w przyrodzie. Wielkość tą używaną we wzorach fizycznych oznacza się przeważnie literą E.
Energia jest miarą określającą zdolności materii do spowodowania przepływu ciepła lub wykonania pracy. Może ona być przenoszona z jednego układu fizycznego w inny a formy energii mogą ulegać przemianie. Przykładem może być grzałka w grzejniku, której energia przekształcana jest w energię powietrza otaczającego grzałkę a później sam grzejnik.
Wyróżnić możemy następujące formy energii: mechaniczna (stanowi ją suma, na którą składa się zarówno energia kinetyczna, czyli energia ciała związana z jego ruchem, jak i potencjalna, czyli energia jaką ma układ ciał umieszczonych w polu sił zachowawczych), termiczna (zwana potocznie energią cieplną, jej miarą jest temperatura), elektryczna (zgromadzona w polu elektrycznym), chemiczna (rozrywa wiązania chemiczne), jądrowa (wydzielana podczas przemian jądrowych, związana z różnicami w energii wiązania poszczególnych jąder atomowych).[cotojest.info]
Jednostką energii w układzie SI jest dżul (1J).
Inne jednostki:
– kilogramometr (kGm)
– kilowatogodzina (kWh)
– kaloria (cal)
– elektronowolt (eV)
– erg [wikipedia]
Zobacz testy z fizyki dla szkół średnich i gimnazjum