Ekosystem- to układ ekologiczny na danej przestrzeni, której granice są często nieostre. Ekosystem charakteryzuje się względnie jednorodnymi bądź zróżnicowanymi warunkami środowiska abiotycznego(biotopu), w którym żyją i funkcjonują populacje oraz grupy organizmów, jako całość nazywane biocenozą ( ogół organizmów występujących na danym obszarze powiązanych ze sobą w jedną całość różnymi zależnościami).
Miedzy biocenozą a biotopem zachodzi wymiana materii i przepływ energii. Ekosystem to układ energetycznie otwarty. Poszczególne ekosystemy mają powiązania z sąsiednimi systemami(sfera styku ekosystemu tzw. ekotony, bardzo ważne jednostki ekologiczne o największej produktywności i największym zróżnicowaniu gatunkowym). Podstawowo ekosystem dzielimy na: lądowy, wodny, sztuczny, naturalny. Wyróżniamy trzy poziomy troficzne w ekosystemie:
*Producenci-(autotrofy), czyli głównie rośliny zielone i niektóre mikroorganizmy.
*Konsumenci-(heterotrofy) odżywiające się żywą biomasą oraz odżywiające się martwą materią organiczną.
*Reducenci-(destruenci), czyli głównie bakterie, grzyby; rozkładają martwą materię organiczną na proste związki nieorganiczne pobierane przez rośliny, potrzebne do procesu fotosyntezy. Znajdują się w dolnych partiach ekosystemu; w tych miejscach gromadzi się najwięcej materii organicznej.