Dzięcioł czarny to ptak z rodziny dzięciołowatych, który żyje w tajdze i lasach całej Europy. Jest to dzięcioł o największych rozmiarach. Ptak ten spotykany jest na terenie całej Polski. Samiec nie różni się zbytnio od samicy. Główną różnicą jest jego większy rozmiar. Cechą charakterystyczną dzięcioła czarnego jest jego czarne ubarwienie z czerwonym „czepkiem” na głowie.
Zwierzęta te żyją stosunkowo krótko bo zaledwie 14 lat. Starsze osobniki można bardzo łatwo rozpoznać po czarnej barwie dzioba, który u młodych jest koloru żółtawobiałego. Spotkać go można w borach iglastych, lasach mieszanych, a także w parkach miejskich, ale z racji płochej natury, jest to gatunek trudny w obserwacji.
„Ptak w literaturze dziecięcej określany jest czasem jako “lekarz lasu”. Nazwa wzięła się od tego, że dzięcioły czarne bardzo dokładnie oglądają korowinę leśnych drzew w poszukiwaniu najlepszego miejsca dla wydobycia ksylo- i kambiofagicznych owadów. W istocie nie jest to prawda (uszkodzenia obniżają żywotność drzew), a właściwsze byłoby porównanie ich do leśnych architektów, bo decydują one o rozkładzie, wylęgu, noclegowiskach i miejscach zimowania innych dziuplaków, które same nie potrafią wykuwać dziur w drewnie.”[wikipedia]