CZARNA DZIURA to zjawisko, które powstaje w skutek zapadnięcia się gwiazdy o dużej masie. Charakteryzuje się tym, iż nic nie może się z jej wnętrza wydostać, spowodowane jest to ogromną siłą przyciągania, jaka w niej działa. Siła ta jest na tyle duża, że nawet światło nie może się z niej wydostać. Nie jest to jednak zjawisko powszechne, ponieważ odpowiednio dużą masę ma jedynie jedna na tysiąc gwiazd.
Przypuszcza się, iż zjawisko to ma miejsce w sytuacji, gdy gwiazda o wiele „cięższa” od Słońca wyczerpie swoją energię pod koniec życia. Wnętrze takiej gwiazdy zaczyna się zapadać i trwa to aż do momentu, kiedy cała materia zostaje rozbita na drobne części. Podczas tego procesu siła przyciągania na powierzchni takiej gwiazdy gwałtownie wzrasta. Kiedy tylko siła ta staje się na tyle duża, żeby powstrzymać emisję światła, gwiazda staje się czarną dziurą. Wszystko w jej pobliżu zostaje wessane i znika bez śladu.
Masa czarnej dziury musi być przynajmniej dwu lub trzykrotnie większa od masy Słońca . Mniejsze gwiazdy nie są w stanie zmienić się w czarną dziurę, ponieważ ich siła przyciągania jest niewystarczająca. Gdyby nasze słońce przemieniło się w czarną dziurę to jej średnica miała by około 2 km. Czarna dziura o masie takiej jak nasza planeta miałaby średnicę mniejszą niż 2 cm.
Zobacz testy z geografii dla szkół średnich i gimnazjum