CYWILIZACJA jest pojęciem stosowanym w celu określenia rozwoju danego społeczeństwa w pewnym okresie historycznym, które cechuje się poziomem kultury oraz stopniem opanowania środowiska naturalnego a także ilością instytucji społecznych. Cywilizacja określana jest, jako najwyższy poziom organizacji społecznej, z którymi identyfikują się jednostki. W samej cywilizacji wyróżnia się następujące pomniejsze jednostki: narody, wspólnoty pierwotne lub inne zbiorowości.
Wyznacznikami określanymi, jako przejawy cywilizacji są: zorganizowane życie miejskie, które w dzisiejszych czasach dominuje w wielu społecznościach, monumentalne obiekty sakralne, pismo, odpowiednio rozwinięty handel oraz jakiś rodzaj organizacji zajmowanego terytorium.
Według Feliksa Konecznego cywilizacja jest to “metoda ustroju życia zbiorowego”. Nie łączy on jej, zatem z poziomem rozwoju, ale z zasadami określającymi całokształt współżycia społecznego i pojęciami abstrakcyjnymi, do jakich odwołuje się społeczność, uzasadniając te zasady. W obrębie tak określonych cywilizacji mogą powstawać różne kultury, będące odmianami cywilizacji.[wikipedia]
Niektórzy naukowcy prowadzą także rozważania nad cywilizacjami w szerszej niż ziemska skali. Rosyjski naukowiec Mikołaj Kardaszew zaproponował podział cywilizacji według stopnia ich zaawansowania technologicznego.
Zobacz testy z WOS dla szkół średnich i gimnazjum