Miron Białoszewski urodził się 30 czerwca 1922 roku w Warszawie, zmarł natomiast 17 czerwca 1983 roku również w Warszawie. Okres edukacji nie był dla niego czasem łatwym. Kiedy uczęszczał do III klasy gimnazjum wybuchła wojna, gdy trwałą okupacja zdawał maturę na tajnych kompletach. Podobnie podczas dalszej edukacji w szkole wyższej, gdzie studiował polonistykę, musiał robić to poprzez tajny Uniwersytet Warszawski. Studiów tych nie ukończył.
W latach 1942 – 44 wspólnie z Czachorowskim zajmował się prowadzeniem konspiracyjnego Teatru Swena. Po powstaniu warszawskim wraz z ojcem przetransportowany został do obozu w Lamsdorf, by później pracować przy budowie gazowni w Opolu, skąd wspólnie zbiegli i powrócili do stolicy na początku 1945 roku. Był dziennikarzem w „Kurierze Codziennym”, Wieczorze Warszawy, oraz „Świecie Młodych”.
Białoszewski zaliczał się do pokolenia Współczesności. Swój debiut zaliczył w „Życiu literackim” w roku 1955. W latach późniejszych wydał również „Obroty rzeczy”, „Rachunek zachciankowy”, „Mylne wzruszenia”, „Było i było”, „Pamiętnik z powstania warszawskiego”. Poza tym, że był znakomitym poetą i prozaikiem zajmował się również aktorstwem teatralnym i dramatopisarstwem.
Zobacz testy z języka polskiego dla szkół średnich i gimnazjum